Narodziny
Pierwsze kroki Akademii Familijnej przypadają na początek kryzysu, jaki w Hiszpanii dotknął rodzinę. Jednocześnie ogromny i postępujący wpływ mediów nie ułatwiał rodzicom dobrego wychowywania dzieci.
Dom Raphaela Picha zawsze był bardzo otwarty. Jego dzieci chętnie zapraszały do siebie swoich rówieśników i wspólnie spędzały z nimi czas. - W pewnym momencie rodzice odwiedzających dzieci zaczęli interesować się, dlaczego ich pociechy tak lubią przebywać w domu Raphaela Picha. Zastanawiali się także, w jaki sposób Raphael Pich i jego żona wychowują swoje dzieci, które są bardzo otwarte i przyjazne w stosunku do swoich kolegów - opowiada Lucyna. - Sam Raphael Pich zauważył także, że jest potrzeba, aby podzielić się własnym doświadczeniem z innymi rodzicami, którzy pragną dobrze wychowywać swoje dzieci - dodaje Piotr. Rodziny rozpoczęły spotkania, na których dzieliły się swoimi doświadczeniami. Stopniowo poszerzano działalność i kursy Akademii docierały do poszczególnych miast, a następnie do innych państw.
Czym jest Akademia Familijna
Reklama
- Oferta Akademii Familijnej jest skierowana do normalnych rodzin, które pragną coraz lepiej wychowywać swoje dzieci. Nie jest ona natomiast lekarstwem na patologię współczesnego świata - dzieli się Piotr. - Akademia Familijna to kursy dla rodziców prowadzone przez rodziców. Oznacza to, że wszyscy uczymy się od siebie nawzajem. Pierwszy kurs zatytułowany „Pierwsze Kroki” jest propozycją dla rodziców dzieci w wieku 0-3, kolejny „Pierwsze Litery” - dla rodziców dzieci w wieku 4-8 lat oraz ostatni „Miłość małżeńska”, którego adresatami są wszyscy małżonkowie - informuje Lucyna. - Warto dodać, że kursy obejmują też w swojej treści pracę nad sobą samych rodziców. Pomagają w doskonaleniu relacji pomiędzy nimi, podkreślają wagę autorytetu rodzicielskiego i wspólnego frontu wychowawczego - dodaje Piotr.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podstawy i wartości
- Kursy Akademii Familijnej są oparte na systemie wartości chrześcijańskich, ale jej przesłanie jest uniwersalne, skierowane do wszystkich. Tym, co także istotne, jest sposób prowadzenia dziecka - w duchu wychowania personalistycznego: do wolności i odpowiedzialności. Niezmiernie ważne jest, aby w dzieciach kształtować wolę i samodzielność - dzieli się Piotr.
- Na wszystkich kursach mówimy o tym, aby rodzice w wielkiej miłości rozmawiali ze sobą na temat wychowania swoich dzieci. Powinni także kierować wymagania do swoich dzieci, adekwatne do ich wieku i dojrzałości. Nawet 2-letnie maluchy świetnie sobie radzą z wyciąganiem naczyń ze zmywarki. Wyznaczanie obowiązków domowych może być wspaniałą okazją do kształtowania w naszych dzieciach odpowiedzialności, a także ogromnej wiary we własne możliwości - dodaje Lucyna.
Jak pracuje Akademia Familijna
Reklama
- Raphael Pich, jako absolwent i wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Biznesu IESE, zastosował używaną tam metodę studium przypadku (case study) właśnie do prowadzania kursów Akademii Familijnej. To bardzo ciekawe, że metoda stosowana w edukacji elit biznesu, przyniosła wspaniałe efekty w pracy rodziców podczas kursów - opowiada Piotr. - Główne przesłanie metody jest następujące: „Ucz się, zdobywaj informacje i od razu wcielaj je w życie”. Bardzo ważne, aby ucząc się, rodzice jednocześnie praktykowali zdobytą wiedzę w wychowywaniu swoich dzieci. Przy czym niezbędne jest zaangażowanie obojga rodziców - zaznacza Lucyna.
Całość kursu w Krakowie trwa w przybliżeniu 5 miesięcy. Raz w miesiącu odbywa się sesja generalna, podczas której spotykają się wszyscy uczestnicy kursu i moderatorzy. Przed sesją każdy z rodziców studiuje indywidualnie opisane przypadki i następnie omawiają je wspólnie. Tak przygotowani spotykają się w małej grupie liczącej około 6-7 par małżeńskich. Nad ich pracą czuwa para liderów. W trakcie spotkania omawiane są dwa przypadki (casy).
Udział w kursie
Aby uczestniczyć w kursie Akademii, należy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie internetowej:
Wspaniałe owoce
Zapytani o owoce Akademii Familijnej w życiu osobistym, Lucyna i Piotr wskazują na wartość wspólnie spędzanego czasu, wspólnych celów w życiu. Dzięki licznym spotkaniom z innymi ludźmi nieustannie uczą się czegoś nowego. Akademia Familijna utwierdziła ich oboje w przekonaniu, że wychowanie dzieci, prowadzenie domu to zajęcia, do których dobrze jest podejść tak, jak do profesjonalnego wykonywania pracy zawodowej - ciągle się ucząc i rozwijając swoje umiejętności. Spotkania Akademii Familijnej pomagają im również stawiać na pierwszym miejscu rodzinę i jej wartości.