Kilkuset kapłanów diecezjalnych i zakonnych, szczególnie ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów z kraju i z zagranicy, najbliższa rodzina, przedstawiciele Parlamentu, wojewódzkich i miejskich władz samorządowych, placówek naukowych, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy pożegnało zmarłego nagle 15 lipca ks. prof. dr. hab. Antoniego Kiełbasę SDS, wybitnego kapłana, naukowca, działacza społecznego i kulturalnego. Odszedł do Domu Pana w 72. roku życia, 54. roku życia zakonnego i 48. - posługi kapłańskiej. Żałobnym ceremoniom przewodniczył sufragan wrocławski bp Edward Janiak. Wśród kapłanów koncelebrujących żałobną Eucharystię byli również reprezentanci diecezji świdnickiej: bp Adam Bałabuch oraz kustosz sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie o. Mirosław Grakowicz.
Na początku Mszy św., proboszcz trzebnickiej bazyliki ks. Jerzy Olszówka SDS podkreślił, że w osobie ks. prof. Kiełbasy Kościół polski, a szczególnie dolnośląski stracił wielkiego człowieka, dzielącego się ogromną wiedzą na temat życia i działalności św. Jadwigi Śląskiej, wychowawcę wielu pokoleń Księży Salwatorianów, animatora różnych przedsięwzięć promujących sanktuarium i kult św. Jadwigi Śląskiej zarówno w kraju, jak i szeroko poza jego granicami.
Ks. Olszówka dodał, że ks. prof. Antoni Kiełbasa był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salwatorianów w Bagnie. Był członkiem Międzynarodowej Komisji Historycznej w Rzymie i działał również aktywnie w wielu krajowych i zagranicznych towarzystwach naukowych. Napisał wiele publikacji i zorganizował ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone św. Jadwidze Śląskiej. Dzięki stałym kontaktom z licznie nawiedzającymi Trzebnicę zagranicznymi pielgrzymami i turystami budował mosty pojednania. Jest też projektantem Dużej Ścieżki św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
- Przywołane tutaj w ogromnym skrócie najważniejsze wydarzenia z życia i działalności ks. prof. Kiełbasy uzmysławiają bogactwo jego osoby, umiejętne gospodarowanie otrzymanymi talentami, różnorodność podejmowanych przez niego inicjatyw i wielką wolę oraz umiejętność współpracy z ludźmi i różnymi organizacjami - akcentował ks. Olszówka.
Słowa wdzięczności i podziękowania skierowali również pod adresem zmarłego Kapłana: w imieniu środowiska naukowego - rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. dr. hab. Waldemar Irek, wojewódzkich i miejskich władz samorządowych - Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego, Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. Ks. prof. Kiełbasę pożegnał również, przemawiając w imieniu Pasterza Kościoła świdnickiego bp. prof. dr. hab. Ignacego Deca, sufragan świdnicki bp Adam Bałabuch, dziękując mu za wieloletnią przyjaźń, życzliwość, otwartość i gotowość niesienia pomocy dla młodej diecezji świdnickiej. Bp Bałabuch podkreślił w swoim wystąpieniu, że ks. prof. Kiełbasa był wielkim przyjacielem Ordynariusza Świdnickiego jeszcze za okresu jego posługi kapłańskiej i naukowej we Wrocławiu, a księża z diecezji świdnickiej często korzystali z publikacji i wydawnictw opracowywanych przez ks. Kiełbasę, zapraszali go do głoszenia rekolekcji, wykładów itp. Tak też było np. w czerwcu br., kiedy księża obchodzący w tym roku 24. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich (w tej grupie jest także bp Bałabuch) celebrowali jubileuszową Eucharystię w trzebnickiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Okolicznościową homilię głosił dla nich właśnie ks. prof. Antoni Kiełbasa.
Zabierając głos na zakończenie uroczystości, w czasie których odczytano również specjalne posłania od metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, kard. Henryka Gulbinowicza, przełożonego generalnego Księży Salwatorianów ks. Andrzeja Urbańskiego SDS oraz członków Międzynarodowej Komisji Historycznej, sufragan wrocławski bp Edward Janiak podkreślił, że w obliczu ataków medialnych na kapłanów to piękne świadectwo o ks. prof. Antonim Kiełbasie SDS idzie w świat. - Niech będzie ono otuchą dla ludzi słabych w wierze - dodał.
Po Eucharystii ciało wielkiego kustosza trzebnickiego jadwiżańskiego sanktuarium spoczęło w krypcie bazyliki w pobliżu tak bardzo ukochanej i popularyzowanej przez niego św. Jadwigi Śląskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu