Uroczystą Eucharystię celebrował abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii, wraz z kapłanami zaproszonymi na uroczystość. Dostojnego Celebransa, kapłanów, siostry zakonne i wiernych serdecznie powitał ks. prał. Ryszard Olszewski - proboszcz i kustosz sanktuarium.
W kazaniu Ksiądz Arcybiskup podkreślił, iż św. Maksymilian Kolbe wsławił się nie tylko ofiarną pracą dla chwały Bożej i dla dobra ludzi, lecz przede wszystkim „męczeństwem miłości”, ofiarując swoje życie za brata obozowej niedoli i ojca rodziny. Taki czyn, zrodzony z najczystszej miłości, na wzór miłości Chrystusa, jest darem z życia dla ratowania życia i ciągle aktualnym wezwaniem dla współczesnego świata.
Liturgiczne celebracje zwieńczyło apostolskie błogosławieństwo udzielone przez abp. Janusza Bolonka wszystkim zebranym. Do podziękowania ks. prał. Ryszarda Olszewskiego, skierowanego pod adresem Księdza Arcybiskupa, reprezentanci wspólnoty parafialnej dołączyli wiązanki kwiatów. Po Mszy św. Nuncjusz Apostolski, kapłani, a następnie wierni ucałowali relikwie św. Maksymiliana, znajdujące się w pabianickiej świątyni.
W uroczystości wzięli udział liczni duchowni z dekanatu i archidiecezji, przedstawiciele kapituły łódzkiej, reprezentanci władz miejskich i samorządowych oraz wielu pielgrzymów z całego miasta, dekanatu i archidiecezji.
Patron sanktuarium św. Maksymilian Maria Kolbe to niezwykły świadek wiary, twórca Niepokalanowa polskiego i japońskiego, patron prasy katolickiej, niestrudzony misjonarz i głosiciel Słowa Bożego. Został aresztowany i uwięziony w Oświęcimiu, gdzie swoje ofiarne życie przypieczętował męczeńską śmiercią za jednego ze skazanych. 29 lipca 1941 r., w odwet za ucieczkę więźnia, wybrano 10 innych, skazując ich na śmierć głodową. Po zakończonej selekcji wystąpił z szeregu o. Maksymilian i zgłosił się na śmierć w miejsce jednego z wybranych - Franciszka Gajowniczka. Po dwutygodniowej męce w podziemiach bloku 11 w głodowej celi śmierci - 14 sierpnia 1941 r. - w wigilię Wniebowzięcia NMP, został uśmiercony zastrzykiem fenolu.
O. Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r. W październiku 2004 r. o. Maksymilian został ogłoszony patronem Pabianic, miasta, w którym mieszkał i w którym jako mały chłopiec otrzymał wizję dwóch koron - znaku świętości i męczeństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu