Urokliwym miejscem w diecezji świdnickiej jest Kudowa-Zdrój, położona między Górami Stołowymi a Wzgórzami Lewińskimi. W Kudowie znajduje się 5 sanatoriów, w tym jedno wyłącznie dla dzieci. Najbardziej znane są „Polonia” i „Zameczek”. Leczy się tutaj schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, narządu ruchu, endokrynologiczne, pulmonologiczne, niedokrwistość i otyłość. Kuracjuszom oferuje się kilkadziesiąt zabiegów, m.in.: okłady borowinowe, parafinowe i fango, bogatą gamę masaży i natrysków, kąpiele mineralne, solankowe, borowinowe i gazowe z CO2. „Zameczek”, na terenie zabytkowego Parku Zdrojowego, dysponuje 150 miejscami. Jest nowoczesnym i zmodernizowanym obiektem, spełniającym wszelkie standardy jakościowe. Sanatorium „Polonia” zapewnia 204 miejsca. Obiekt przystosowany jest również do przyjmowania osób niepełnosprawnych.
Lecznictwo w Lądku-Zdrój opiera się na wykorzystaniu wód termalnych, słabo zmineralizowanych wodach radoczynnych, fluorowych, siarczkowych i termalnych. „W sumie znanych jest siedem źródeł - czytamy na stronie internetowej. - Sześć posiada wypływy naturalne”. Poza wodami w lecznictwie stosowana jest borowina i parafina, wykorzystuje się także walory terenu oraz fizykoterapię. Kuracjuszom proponuje się szeroki wachlarz zabiegów - 10 podstawowych, polegających na wykorzystaniu wód i borowiny, i 20 uzupełniających. W Lądku-Zdroju działają trzy instytucje zajmujące się lecznictwem: Uzdrowisko Lądek - Długopole S.A. (
Polanica-Zdrój dysponuje 560 miejscami w pięciu obiektach sanatoryjnych. Na szczególną uwagę zasługuje „Wielka Pieniawa”, połączona z nowoczesnym Zakładem Przyrodoleczniczym oraz basenem rekreacyjno-rehabilitacyjnym i zmodernizowanym Szpitalem Uzdrowiskowym „Zdrowie”. Bogactwo wód mineralnych, profesjonalna kadra medyczna, kompleksowa baza zabiegów przyrodoleczniczych i pielęgnacyjnych stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku, poprawy zdrowia i urody. Podstawowymi profilami leczniczymi są: kardiologia, gastrologia i narządy ruchu. Zabiegi przyrodolecznicze wykonuje się tutaj na bazie naturalnych surowców, takich jak wody mineralne, borowina czy algi. Poza standardowymi zabiegami, takimi jak różnego rodzaju masaże, natryski czy kąpiele, proponuje się np. okłady na bazie mineralnego błota z Morza Martwego.
Ostatnią miejscowością uzdrowiskową, o której pragniemy napisać, jest Sokołowsko (
Pomóż w rozwoju naszego portalu