Reklama

Pod opieką św. Floriana i Patrona młodzieży

W parafii św. Floriana w Krysku, którą odwiedził 20 września bp Roman, życie liturgiczne tętni w dwóch ośrodkach - kościele parafialnym i kaplicy w Szczytnie. W codzienność parafii włączają się dzieci i młodzież, które, jak twierdzą, chcą czerpać wzór ze św. Stanisława Kostki

Niedziela płocka 51/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O odległych początkach tej parafii, a może raczej samego kościoła świadczy nie tyle dokument pisany, co materialny - cegła z wyrytą datą „1262”, umieszczona w murze najstarszej części obecnej świątyni w Krysku. Natomiast pierwsza wzmianka o budowli sakralnej pojawia się dwa wieki później - w 1426 r. Początki obecnej świątyni sięgają końca XV wieku. W wieku XIX była ona dwukrotnie restaurowana. Spore zmiany nastąpiły na przestrzeni lat 1906-07. Z inicjatywy i staraniem ks. Franciszka Jarnińskiego powiększono kościół, przedłużając nawę, dobudowując zakrystię i przekształcając wnętrze. W 1971 r. świątynia została poddana kolejnej, gruntownej restauracji; m.in. położono blachę na dachu.
Dzisiaj przyjeżdżając do kryskiej parafii, można zobaczyć okazały, ceglany kościół, którego wnętrze zdobi neobarokowy ołtarz z barokowymi rzeźbami i z zasłanianym obrazem, przedstawiającym Maryję z Dzieciątkiem.

Inicjatywy duszpasterskie

Reklama

Od ostatniej wizytacji minęło przeszło 6 lat. Na przestrzeni tego czasu wiele się wydarzyło w kwestii spraw duszpasterskich. Pomijając te, które odbywają się cyklicznie, jest również wiele działań, które zapisują się wielkimi zgłoskami w dziejach kryskiej wspólnoty. 27 czerwca 2004 r. pożegnał się z nią po 17 latach pracy jako proboszcz ks. Jan Deptuła, zaś 22 sierpnia parafię objął ks. Jan Kaźmierczak. W pierwszą niedzielę września 2004 odbyły się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dożynki parafialne, będące w pewnym sensie namiastką ingresu. Od tej pory dożynki są przeżywane corocznie. W roku następnym zostało przywrócone po wieloletniej przerwie poświęcenie pól w każdej wiosce i jest ono kontynuowane. Śmierć Ojca Świętego 2 kwietnia 2005 r. zastała parafian licznie zgromadzonych w świątyni w godzinie Apelu Jasnogórskiego. „Po jego śmierci gromadziliśmy się na Apelu, by szukać umocnienia i pociechy po tej dotkliwej stracie. Bywały wieczory, że nawet 200 osób przybywało na wspólną modlitwę apelową. Kontynuowaliśmy ją aż do rocznicy, modląc się każdego wieczora o beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II” - podkreślał duszpasterz.
Skromnie natomiast wyglądał dzień eucharystyczny, który odbył się 28 czerwca 2005 r. Niezbyt wiele osób było wtedy na adoracji Najświętszego Sakramentu, którą parafia włączała się w obchodzony w diecezji Rok Eucharystyczny. Znacznie więcej wiernych przybyło do świątyni 13 września tegoż roku, gdy uroczyście była wprowadzana ufundowana dla kościoła przez mieszkańców Starych Olszyn i Nowych Olszyn figura Matki Bożej Fatimskiej, będąca wotum za pontyfikat Jana Pawła II. Poczynając od tego dnia, w każdy trzynasty dzień miesiąca przed Mszą św. gromadzą się na modlitwie różańcowej czciciele Matki Bożej, szczególnie ci, którzy należą do kół Żywego Różańca. „Z wdzięcznością wypełnialiśmy nasze zobowiązania wobec Boga i naszych przodków oraz pracującego tu przed stu laty ks. Franciszka Jarnińskiego za rozbudowę naszej świątyni parafialnej. Ostatnio wyrazem wdzięczności stał się doroczny odpust parafialny z racji liturgicznego wspomnienia św. Anny” - wymieniał ksiądz proboszcz.
Kolejnym wydarzeniem wartym podkreślenia była przeżywana rok temu uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru dla gimnazjum w Szczytnie. Na apel młodzieży, rodziców i nauczycieli Rada Gminy w Załuskach podjęła uchwałę o nadaniu gimnazjum w Szczytnie imienia św. Stanisława Kostki. Uchwałę Rady zaakceptował biskup płocki Piotr Libera. On też przewodniczył rok temu tym uroczystościom oraz udzielił tego dnia sakramentu bierzmowania młodzieży parafii. „W ten kalendarz imprez duszpasterskich wpisuje się dziś Twoja, Ojcze, obecność związana z wizytacją kanoniczną. Przybywasz tu jako pasterz diecezji, by spojrzeć na nasze życie duchowe, naszej wspólnoty, by zachęcić nas do krzewienia wiary i miłości” - mówił do wizytującego obecnie parafię bp. Romana Marcinkowskiego ks. Kaźmierczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życie parafii

Reklama

Dla wielu wspólnot parafialnych mankamentem bywają duże odległości do kościoła. W tej parafii, dzięki kaplicy filialnej w Szczytnie, wierni mieszkający w wioskach dalej położonych od Kryska mogą bez większego problemu uczestniczyć w życiu liturgicznym. Kaplica dedykowana św. Stanisławowi Kostce, wybudowana z inicjatywy dawnego proboszcza ks. Andrzeja Peły, gromadzi dziś mieszkańców Szczytna i okolicznych wiosek. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tutaj znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących, z gimnazjum noszącym imię św. Stanisława Kostki. Wizerunek Patrona młodzieży i naszej diecezji - dar wieloletniego proboszcza ks. Kazimierza Śniegockiego - zdobi dziś ścianę kaplicy. To do tej świątyni przychodzą dzieci i młodzież ucząca się w szkole. Młodzi parafianie zapewniali, że ich patron - św. Stanisław Kostka pozostaje dla nich wielkim wzorem.
Wśród dzieci klas 4-6 i młodzieży gimnazjalnazja wiązały się 2 koła Żywego Różańca. Jak podkreślali ich przedstawiciele, modlą się o beatyfikację Jana Pawła II, za misje oraz ludzi cierpiących i głodujących. Nie ma wśród nich podziałów, mimo że pochodzą z różnych parafii. Uczniowie szkoły podstawowej na miarę swych dziecięcych możliwości wspierają misje przez działalność w ognisku misyjnym. Istnieje ono przy szkole już 13 lat. Dzieci modlą się za misjonarzy, zbierają ofiary; zaznaczają też swą obecność poza parafią. Aż 19 razy brały udział w audycjach Radia Maryja. Spory staż ma koło różańcowe skupiające starszych parafian. Działa w Szczytnie już 28 lat. Jego członkowie zbierają się na wspólnej modlitwie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. i wymieniają się tajemnicami różańcowymi, a codziennie modlą się indywidualnie w domach. Wyrazem ich troski o dobro parafii jest oprócz modlitwy, dbałość o wygląd kaplicy, którą sprzątają i dekorują kwiatami. W sumie w parafii są 4 róże.
Pomocą dla księdza proboszcza stara się być rada parafialna, która zrzesza przedstawicieli wszystkich wiosek parafii Krysk. Służą radą i konkretnym działaniem w pracach gospodarczych i przedsięwzięciach duszpasterskich. W życie parafii włączają się także strażacy, tym bardziej że dedykowana jest ona ich patronowi - św. Florianowi.

Sprawy materialne

Wizytówką parafii jest również jej sfera zewnętrzna, ta widoczna gołym okiem. Jak wspomniał ksiądz proboszcz, dokończone zostało - jeszcze za poprzedniego proboszcza - malowanie polichromii świątyni, która była poświęcona przez bp. Romana 4 maja 2004 r. Przeprowadzono też szereg prac związanych z usuwaniem zawilgocenia kościoła oraz wymieniono rynny. Wykonany został w znacznej części chodnik procesyjny wraz z przebudową słupków bram cmentarza przykościelnego, odbudowano również słupki bram cmentarza grzebalnego. Na grobach kapłanów spoczywających na cmentarzu parafialnym postawiono nowe pomniki. Przeprowadzono ponadto szereg prac związanych z wykonaniem parkingów przy kaplicy w Szczytnie. Fundamenty i ściany samej kaplicy zabezpieczono przed wilgocią oraz usunięto zagrzybienia. Kaplica jest ogrzewana i dobrze nagłośniona. Remont został też przeprowadzony w organistówce nad plebanią i objął wymianę większości okien oraz liczącej ponad 120 lat podłogi i instalacji kanalizacyjnej. „Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy swoimi działaniami oraz ofiarami przyczynili się do tych dzieł” - podkreślił ks. Kazimierczak.

O wizytacji

Ksiądz Biskup nawiedził obie świątynie parafii. Do kaplicy w Szczytnie na nabożeństwo przybyła młodzież i nauczyciele z miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Bp Roman, nawiązując do osoby patrona Gimnazjum, przypomniał wszystkim zebranym, że w tym czasie odbywają się uroczystości w Rostkowie, czyli miejscu urodzenia św. Stanisława.
Prezentacja dokonań parafii odbyła się już w kościele parafialnym w Krysku. Sprawozdanie złożył ksiądz proboszcz, a także reprezentanci grup, wśród których wizualnie wyróżniały się dzieci z koła misyjnego, ubrane w piękne, egzotyczne stroje. O godz. 17 rozpoczęła się Msza św., podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania. Wizytę pasterską w tej parafii bp Roman zakończył modlitwą na cmentarzu.

Parafia pw. św. Floriana w Krysku

Patron parafii: św. Florian
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Dekanat: płoński
Kaplica filialna: pw. św. Stanisława Kostki w Szczytnie
Miejscowości: Drochowo, Drochówka, Krysk, Krysk Nowy, Krysk Wola, Michalinek, Młyńsk, Olszyny Nowe, Olszyny Stare, Poczermin, Postróże, Pruszyn, Przyborowice Dolne, Rąbież, Słotwin, Szczytniki, Szczytno
Proboszcz parafii: ks. Jan Kaźmierczak
Katechetki: Eliza Łoniewska, Beata Woźniak
Organista: Leszek Krajewski
Zakrystian: Grzegorz Materka
Msze św. w niedzielę: Krysk - 10.30, 12; kaplica w Szczytnie - 8.30

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaczyński o zapowiedzi doprowadzenia Ziobry na przesłuchanie przed komisją: akt barbarzyństwa

2024-11-05 14:24

[ TEMATY ]

Jarosław Kaczyński

PAP

Zdaniem szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego "aktem barbarzyństwa" jest zapowiedź sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, która chce, by były szef MS, poseł PiS Zbigniew Ziobro został przymusowo doprowadzony na jej przesłuchanie. Według Kaczyńskiego komisja "wyraźnie działa" na korzyść państw obcych.

W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa planowała po raz kolejny przesłuchać b. ministra sprawiedliwości i PG Zbigniewa Ziobrę, który jednak po raz czwarty nie stawił się na jej wezwanie, nie usprawiedliwiając też swojej nieobecności. Poniedziałkowe posiedzenie było już drugim po uzyskaniu opinii biegłego, który ocenił, że stan b. ministra pozwala mu na zeznawanie przed komisją.
CZYTAJ DALEJ

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

2024-11-04 18:16

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Vatican Media

„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona dziś wieczorem przez dyrektora watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni: „Papież Franciszek ogłasza, że umieścił wśród nazwisk nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani podczas następnego konsystorza w dniu 7 grudnia, Jego Ekscelencję Domenico Battaglię, arcybiskupa Neapolu”.
CZYTAJ DALEJ

Wybory w Ameryce: Pierwsze refleksje...

2024-11-06 11:21

[ TEMATY ]

Prof. Grzegorz Górski

wybory w USA

PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Zwycięstwo Donalda Trumpa zaskoczyło większość „ekspertów” nie tylko w Polsce. W Polsce dla przykładu, „wirtualna polska” która jeszcze wczoraj udowadniała, że Harris wygra w Iowa i w cuglach zgarnie prezydenturę, ciągle jeszcze (gdy to piszę) uważa, iż wynik wyborów nie został rozstrzygnięty. Są lepsi niż Harris, która z wrażenia nawet nie zabrała głosu.

Szok jaki zapanował w momencie potwierdzenia predykcji dających sukces kandydatowi Republikanów na twarzach speców od demokracji w CNN czy NBC był naprawdę bezcenny. Podobnie było osiem lat temu, kiedy mainstreamowe media rozpoczęły transmisję przejazdu H. Clinton ze swojej rezydencji do centrum dowodzenia swojej partii, ale kiedy dojechała na miejsce dowiedziała się, że to jej oponent wygrał wybory.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję