Reklama

Bł. Karolino, świeć nam przykładem

24 listopada w parafii pw. św. Marcina w Sarnowie odbyły się diecezjalne uroczystości ku czci bł. Karoliny pt. „Bł. Karolino, świeć nam przykładem”. Uroczystości były transmitowane przez TV Trwam i Radio Maryja. Przybyły Rodziny Radia Maryja oraz słuchacze z Chełmna, Grudziądza i okolic, a spotkaniu Kół Rodziny Radia Maryja przewodniczył o. Jacek Cydzik

Niedziela toruńska 50/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa Anioł Pański rozpoczęła diecezjalne świętowanie. Przewodniczył ks. Mirosław Culepa, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Wąpiersku, duszpasterz rolników dekanatu lidzbarskiego. W modlitwę włączyli się członkowie parafialnej Rady Duszpasterskiej. Następnie odbyło się spotkanie uczestników uroczystości, słuchaczy i widzów z o. Jackiem Cydzikiem z Radia Maryja. Głównym tematem były aktualne sukcesy w odwiertach geotermalnych w Toruniu. Z głosem poparcia dla toruńskiej geotermii wystąpiła posłanka Anna Sobecka. O. Jacek zwrócił uwagę na potrzebę ciągłego rozwoju religijnego każdego katolika. Służyć temu mają media i książki o tematyce religijnej.
Program słowno-muzyczny pt. „Choćby świat proponował inaczej…” wykonała młodzież z KSM i scholi „Laudate Dominum” z parafii św. Marcina w Sarnowie pod kierunkiem Aleksandry Jankowskiej. Zastanawiano się nad znaczeniem świadectwa życia bł. Karoliny dla współczesnej młodzieży. Przedstawiono wartości, w których Błogosławiona może być wzorem, takie jak: modlitwa, praca, czystość i ofiara. Poruszono problemy młodych często narzucane przez współczesne media i niektóre środowiska. Teksty biblijne dawały odpowiedź na te problemy. Dopełnieniem były przykłady z życia bł. Karoliny ukazujące, jak dzisiejsza młodzież może żyć i rozwijać się w zgodzie z nauką Kościoła, przeciwstawiając się złym propozycjom liberalnego świata. Pieśni w wykonaniu scholi ilustrowały poruszane kwestie.
Historię i dzień dzisiejszy parafii pw. św. Marcina z Tours przedstawił ks. Zbigniew Jan Gański, proboszcz. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1340 r. Kościół jest zbudowany w stylu gotyckim. Został uszkodzony podczas wojen szwedzkich. Z okresu nowożytnego pochodzą informacje o istnieniu szkoły parafialnej i przytułku dla ubogich. Kościół został odrestaurowany przed 1881 r. Od strony północnej dostawione są: neogotycka kaplica (obecnie św. o. Pio), od zachodu - kruchta, od południa - neogotycka kaplica grobowa rodziny Działowskich z II poł. XIX wieku. W 1929 r. świątynia wraz z wyposażeniem barokowym została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie zabytkowe wyposażenie kościoła jest skromne, większość uległa zniszczeniu w czasie pożaru w maju 1938 r. Świątynia została odbudowana w następnym roku. W prezbiterium znajduje się wotywna wieczna lampa ufundowana (według tradycji ustnej) przez gen. Józefa Hallera, który mieszkał na terenie parafii.
Z Sarnowem byli związani: bp Wojciech Stanisław Leski (1702-1759) z Klęczkowa - cysters, Józef Szczepan Gółkowski (1787-1871) z Klęczkowa - księgarz, działacz ludowy, ks. Rudolf Gawrzyjelski (1832-1870) - działacz narodowy, gen. Józef Haller (1897-1960) - twórca Błękitnej Armii, polityk i działacz społeczny.
Na szczególną uwagę zasługuje przeżywanie nabożeństwa majowego, odbywającego się zawsze w trzecią niedzielę maja na trasie od groty sprzed kościoła do groty na górze św. Jana, wybudowanej przez gen. Hallera. Od maja do października parafianie gromadzą się w każdą środę na Apelu Jasnogórskim. Główny odpust ku czci patrona parafii św. Marcina przeżywany jest w łączności z modlitwą w intencji Ojczyzny, w którą włączają się władze samorządowe oraz szkoły z gminy. Odpust ku czci św. o. Pio jest przeżywany z Grupami Modlitwy o. Pio z diecezji. Parafia współpracuje z Caritas - Spes Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie. W parafii jest oddawana cześć św. Izydorowi, patronowi rolników, w jego relikwiach. Rozwija się również ruch pielgrzymkowy do sanktuariów w kraju i za granicą. Parafia żyje modlitwą, a z niej płynie siła do działania na rzecz lokalnej wspólnoty, dekanatu oraz diecezji.
Centralnym punktem diecezjalnych uroczystości była Msza św. dla Rodziny Radia Maryja, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Grudziądzu. Mszę św. koncelebrowali dekanalni duszpasterze rolników, kapłani dekanatu chełmińskiego oraz księża goście.
Odwołując się do treści ewangelicznych mówiących o spotkaniu Pana Jezusa z Marią i Martą, Ksiądz Infułat porównał dwie postawy i podkreślił, że obie są potrzebne każdemu człowiekowi we współczesnym świecie. „I modlitwa, i czyn są potrzebne, aby człowiek w pełni żył na ziemi i dla nieba” - mówił. Dla rolnika te dwie postawy mają się uzupełniać. On pracuje i sieje, a Pan Bóg daje wzrost. Czysta, czytelna Chrystusowa postawa może nas ochronić przed zagrożeniami dzisiejszego świata. Troska o doczesne potrzeby nie może przysłonić nam wieczności i Pana Boga - dodał kaznodzieja. Dając za przykład bł. Karolinę, podkreślił, że od świętych uczymy się, jak żyć. Zwracając się do mieszkańców wsi i rolników, dodał, że - jak bł. Karolina i Jan Paweł II - należy kochać polską ziemię i nie można wstydzić się pracy na roli oraz trzeba żyć według wiary. Należy walczyć z liberalizmem i sekularyzacją, trzeba iść pod prąd - apelował Ksiądz Infułat - a powrót do Chrystusa, życie Ewangelią, wypełnianie praktyk religijnych, wierność Chrystusowi są ratunkiem dla współczesnego świata.
Po Komunii św. podziękowanie wyraził ks. Zbigniew J. Gański, diecezjalny duszpasterz rolników, proboszcz parafii w Sarnowie. Wdzięczny Opatrzności Bożej za modlitewne i pełne wiary spotkanie dziękował za dar modlitwy. Dziękował ks. inf. Nowickiemu za sprawowanie Mszy św. i wygłoszenie słowa Bożego, kapłanom m.in. dekanalnym duszpasterzom rolników, kapłanom dekanatu chełmińskiego oraz Rodzinie Radia Maryja obecnej świątyni oraz trwającej przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych, o. Jackowi Cydzikowi za obecność i dzielenie się wiarą, a także m.in. pocztom sztandarowym duszpasterstwa rolników diecezji toruńskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej, OSP w Robakowie, Zespołu Szkół w Wałdowie oraz parafianom stowarzyszonym w grupach parafialnych za ofiarne włączenie się w przygotowanie uroczystości i za dary dla kościoła. „Niech bł. Karolina wyjedna nam przemożne Boże błogosławieństwo i łaski; niech świeci nam przykładem” - zakończył ks. Gański.
Akt zawierzenia rolników Matce Bożej wypowiedzieli członkowie diecezjalnego duszpasterstwa rolników i KSM. O. Tadeusz Rydzyk łączył się telefonicznie z zebranymi, przekazał życzenia rolnikom i wszystkim uczestnikom.
W liturgii wzięli udział parafianie, członkowie diecezjalnego duszpasterstwa rolników oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Po Mszy św. modlitwy za wstawiennictwem bł. Karoliny odmówili: Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja odpowiedzialny za audycje dla rolników oraz ks. Wojciech Murawski, diecezjalny asystent KSM. Połączono się telefonicznie z kustoszem sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. kan. Zbigniewem Szostakiem, który podzielił się doświadczeniami z rekolekcji i poinformował o zorganizowaniu w Zabawie sanktuarium ofiar wypadków. Modlitwie różańcowej przewodniczył ks. kan. Jerzy Hirsz, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Kazanicach, duszpasterz rolników dekanatu lubawskiego, a rozważania tajemnic radosnych podjęli członkowie Żywego Różańca z parafii św. Marcina w Sarnowie. Rozważania Apelu Jasnogórskiego prowadzili ks. Piotr Podlewski, proboszcz parafii pw. św. Anny w Słupie, duszpasterz rolników dekanatu radzyńskiego oraz członkowie Akcji Katolickiej z parafii pw. św. Marcina w Sarnowie. Komentatorem był ks. Tadeusz Kozłowski, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, a ceremoniarzem - ks. Jacek Wyrowiński, proboszcz parafii w Turzy Wielkiej, duszpasterz rolników dekanatu działdowskiego. Mszę św. uświetnił chór „Echo” z Grudziądza pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
„Rozmowy niedokończone” na temat: „Bł. Karolina drogowskazem dla mieszkańców wsi” były transmitowane przez Radio Maryja. W audycji udział wzięli: o. Jacek Cydzik, ks. Zbigniew Jan Gański, diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii św. Marcina w Sarnowie, ks. Wojciech Murawski, asystent diecezjalny KSM, Stanisław Kołodziej i Marian Golder, członkowie diecezjalnego duszpasterstwa rolników, Danuta Pilarska, rolniczka ekologiczna, Michał Grabianka, redaktor Radia Maryja oraz Katarzyna Muszarska i Marceli Matecki z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej. Analizując zadania dla środowiska wiejskiego w aspekcie wartości płynących z postawy bł. Karoliny, podkreślano, że polskie rolnictwo nie jest jeszcze zniszczone, możemy konkurować z rolnictwem europejskim. Rolnicy i mieszkańcy wsi mają ważne zadanie w kultywowaniu tradycji, ważny jest także udział w uroczystościach religijnych. Przez pracę na roli i uprawy ekologiczne jest się bliżej Boga. Dla młodego pokolenia istotne są - aktywny udział w życiu parafii oraz działalność w KSM, które uczą modlitwy i czynu. Rodzice są wzorem dla młodych, jeżeli chodzi o przywiązanie do ziemi. Do rozmów włączyli się słuchacze Radia Maryja. Modlitwy wieczorne pod przewodnictwem o. Jacka Cydzika zakończyły uroczystości diecezjalne w Sarnowie.

Karolina Kózka żyła w latach 1898-1914 w Zabawie k. Tarnowa. 10 czerwca 1987 r. beatyfikowana przez Jana Pawła II w Tarnowie. Jest patronką polskiej młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i polskiej wsi. Z jednej strony wiodła skromne życie. Z drugiej natomiast dostrzega się u niej bogactwo życia religijnego i odczuwa się obecność łaski Bożej. Była zwyczajną, wiejską dziewczyną. Wystrzegała się nawet grzechu lekkiego, a jej cnoty nosiły znamię heroiczności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Pocieszenia z Lutogniewa

2024-10-28 20:50

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia, Od powietrza, wojny, ognia i przednowia, O przeżegnaj, jak kraj długi, Nasze prace, nasze pługi; Ustrzeż bytu i imienia, Święta Matko Pocieszenia, nie opuszczaj nas.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja białostocka: ks. Maliszewski czasowo zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej

2024-10-28 08:50

[ TEMATY ]

oświadczenie

red

Ks. Krzysztof Maliszewski został czasowo zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej. Powodem jest zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa pedofilii – poinformowała archidiecezja białostocka.

Kuria Metropolitalna Białostocka wydała oświadczenie w sprawie ks. Krzysztofa Maliszewskiego.
CZYTAJ DALEJ

Dusze czyśćcowe więcej wiedzą o nas i o tym, co się dzieje, niż myślimy

2024-10-29 20:37

[ TEMATY ]

czyściec

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Dusze czyśćcowe więcej wiedzą o nas i o tym, co się dzieje, niż myślimy. Wiedzą np., kto bierze udział w ich pogrzebie i czy idzie tylko dlatego, aby inni go widzieli. Wiedzą, kto wysłuchał za nich Mszy św., bo dla umarłych pobożne wysłuchanie Mszy św. ma większe znaczenie, aniżeli towarzyszenie zwłokom na cmentarz.

Wiedzą również dusze czyśćcowe, co się o nich mówi i co się dla nich robi. Są bliżej nas, niż myślimy: są całkiem blisko nas.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję