Inicjatywa wzniesienia monumentu wyszła od Kazimierza Dominika z Żurawicy - żołnierza Armii Krajowej, który, jak mówi, wiele lat zabiegał o to, by urzeczywistnić swoje zamierzenie.
Teraz pomnik pełnić ma szczególne zadanie - z jednej strony przypominać o wszystkich tych, którzy oddali życie za wolną Polskę, z drugiej uczyć młodzież szacunku dla Ojczyzny i patriotycznej postawy.
Na granitowej płycie widnieje jedynie krzyż i żołnierski orzełek. Nie ma nazwisk, dat, stopni wojskowych - to dlatego, jak zaznacza Kazimierz Dominik, by uczcić wszystkich, którzy na różnych frontach i polach bitew złożyli największą ofiarę po to, by Polska była wolna i niepodległa.
Patriotyczne uroczystości rozpoczęły się w obrazowskim Zespole Szkół, gdzie młodzież przygotowała akademię pod tytułem „Ku wolności”. To właśnie uczniom tej placówki pomnik oddany został w opiekę.
W samo południe delegacje pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz, kombatantów i tłumy mieszkańców gminy przemaszerowały do kościoła parafialnego, gdzie Mszy św. w intencji Obrońców Ojczyzny przewodniczył delegat księdza biskupa, ks. prał. Czesław Murawski.
Po jej zakończeniu procesja wyruszyła na cmentarz, gdzie wójt Obrazowa Lech Niezgoda, przewodniczący Rady Gminy Jan Orawiec oraz Kazimierz Dominik dokonali odsłonięcia pomnika. W ceremonii uczestniczyli licznie przybyli goście, w tym również proboszczowie sąsiednich parafii - ks. Andrzej Szymański z Kleczanowa i ks. Ignacy Koziński ze Świątnik.
- Dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy charakter - powiedział wójt Lech Niezgoda. - Chylimy czoła i oddajemy hołd tym, dzięki którym możemy żyć i pracować w wolnym kraju. Długo na ten dzień przyszło nam czekać, można powiedzieć, że odrabiamy wreszcie zaległą lekcję historii. Ten pomnik ma mówić i przypominać o trudnych momentach w naszych dziejach. Chciałbym wyrazić wdzięczność środowiskom kombatanckim, a w szczególności panu Kazimierzowi Dominikowi za to, że zmobilizowali nas do tego, by został wzniesiony. Następuje teraz pokoleniowa zmiana warty. Przekazujemy ten monument w opiekę naszej młodzieży. Jestem przekonany, że stanie ona na wysokości zadania i godnie pielęgnować będzie pamięć o poległych bohaterach.
Proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Obrazowie, ks. prał. Mieczysław Murawski wyraził radość, że w stuletnią już prawie historię miejscowego cmentarza poprzez akt poświęcenia został wpisany pomnik - grobowiec ku czci tych, którzy oddali życie broniąc godności i honoru Ojczyzny.
- Otaczamy ich wszystkich szczególną modlitwą. Mamy wobec nich obowiązek pamięci i czci. Będziemy polecać ich Bogu, a jednocześnie prosić, by dla nas byli wzorem prawdziwego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, byśmy i my na miarę czasów, w jakich żyjemy, potrafili realizować swoje posłannictwo - zaznaczył Ksiądz Proboszcz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu