Cisna położona jest na wysokości 549 m n.p.m. i powszechnie uważana za jedną z najpiękniejszych miejscowości w Bieszczadach. Położona w dolinie rzeki Solinki, w malowniczej kotlinie, otoczona ze wszystkich stron wysokimi szczytami, zwanymi górami ciśniańskimi.
Cisna jest parafią specyficzną, liczy bowiem 1058 osoby zamieszkujące 11 wiosek, a jej terytorium rozciąga się na przestrzeni 15 km. Przez kolejne lata parafia ta przechodziła liczne przeobrażenia. Ludność rdzenna, która stanowi 10% społeczności, została zasilona przez ludność napływową, która rozpoczęła proces osiedlania się na terenach tak bardzo dotkniętych w okresie okupacji. W kontekście uwarunkowań, w których tutejsza ludność musiała się przystosować do zamieszkania ziem bieszczadzkich, głównym problemem okazały się: odrębność kulturowa, różne systemy wartości oraz trudne warunki klimatyczne i dość duże odległości do większych ośrodków miejskich. Początek posługi duszpasterskiej był tu zatem zadaniem niełatwym.
W kwietniu 1912 r., na zebraniu Rady Duszpasterskiej w Baligrodzie podjęto decyzję w sprawie budowy świątyni w Cisnej. Rozpoczęła się trudna i żmudna praca, zważywszy na czas I wojny światowej i na kilkakrotne przejścia wojsk austriackich i rosyjskich przez miejscowość. 26 grudnia 1925 r. ks. Stanisław Bałuk, proboszcz parafii Baligród, na mocy pozwolenia z Kurii Biskupiej poświęcił kościół w Cisnej, przekazując go uroczyście do sprawowania kultu Bożego.
Wybudowanie kościoła w Cisnej nasuwało myśl, aby w dalszej perspektywie ustanowić tu samodzielną parafię, dlatego w okresie międzywojennym podjęto starania o wybudowanie plebanii. Starania te zostały zrealizowane dopiero po II wojnie światowej. Ks. prał. Tomasz Kość, ówczesny proboszcz baligrodzki ze względu na znaczną odległość z Baligrodu do Cisnej i kiepski stan dróg, zwrócił się do Kurii Biskupiej w Przemyślu, aby w Cisnej ustanowić samodzielną placówkę duszpasterską. Choć warunki były niekorzystne, to jednak 2 sierpnia 1958 r. bp Franciszek Barda erygował nową parafię w Cisnej. Szczególnie trudne zadanie w czasie swojej posługi otrzymali ks. Antoni Kołodziej i ks. Jan Wołosz, którzy przeżyli niesamowite utrudnienia i przykrości oraz konsekwencje prawne ze strony władz przy zakupie ziemi, przy wybudowaniu tymczasowej kaplicy, a później kościoła w Wetlinie. Dziś parafia Wetlina liczy 27 lat swego istnienia.
Poszczególni proboszczowie dążyli do pełnej integracji miejscowej ludności, skupiając ją przy kościele parafialnym. Wraz z zaangażowanymi parafianami podjęli prace remontowe w kościele parafialnym, wymianę dachu i malowanie wewnątrz świątyni, wykonanie ogrodzenia wokół kościoła i plebanii, wybudowanie nowej plebanii i kościoła filialnego pw. Wszystkich Świętych w Przysłupiu, wybudowanie ołtarza polowego oraz rozpoczęcie rozbudowy i przebudowy kościoła parafialnego. Ten okres szczególnie wytężonej pracy i zaangażowania ludzi w tworzenie wspólnoty parafialnej stał się dla obecnej społeczności, która podjęła trud rozbudowy świątyni, okazją do prawdziwego dziękczynienia za dobro, które pozostawili w depozycie wiary nasi ojcowie.
W tym duchu prawdziwej wdzięczności oraz szczególnego umiłowania Jezusa w tajemnicy Eucharystii, zawsze obecnego wśród swoich wiernych w świątyni, ks. Michał Błaszkiewicz, proboszcz z parafii Sanok-Dąbrówka przez Nabożeństwo 40-godzinne przygotował naszą parafię do świętowania jubileuszu.
26 września br. na placu przy Urzędzie Gminy w Cisnej - naprzeciwko kościoła odbyła się uroczystość jubileuszu 50-lecia parafii Cisna. Uroczystej Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Marian Rojek. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 26 kandydatom - uczniom III kl. Gimnazjum im. płk Kazimierza Iranka-Osmeckiego w Cisnej. W czasie Mszy św. odśpiewano dziękczynne „Te Deum” - „Ciebie Boga wysławiamy” za 50 lat działalności duszpasterskiej w parafii Cisna. Następnie Ksiądz Biskup wręczył pamiątkowe medale najbardziej zasłużonym osobom, zaangażowanym w budowanie społeczności parafialnej. Wyróżnienie otrzymali: Kazimierz Błaż, Józef Bryk, Daniela i Aggeusz Ćmakowscy, Helena Jatczyszyn, Bronisław Kaczmar, Genowefa Rachwalska, Stanisław Rodzinka, Piotr Szarek, Bronisława Waligóra, Teodor Więcek i Albina Wojnarowska. Ksiądz Biskup poświęcił także pamiątkową tablicę upamiętniającą jubileusz parafii, ufundowaną przez Róże Żywego Różańca. Po błogosławieństwie i odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę”, celebransi i wierni weszli do świątyni parafialnej, gdzie pod przewodnictwem Księdza Biskupa pomodlili się jeszcze w intencji zmarłych kapłanów oraz zmarłych ofiarodawców parafii Cisna.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a uświetniła ją oprawa muzyczna Edwarda Mąki organisty z Tarnawy Górnej oraz Chóru Kameralnego z Cisnej.
27 września w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii W Cisnej odbyła się promocja Książki pt. „Jubileusz Parafii Cisna. 1958-2008”, spełniającej rolę monografii popularnonaukowej. Pracę zbiorową napisali: ks. Krzysztof Mijal, Teodor Więcek, Krzysztof Antoniszak i ks. Janusz Marszałek. Tego samego dnia przewidziano gry, konkursy i zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży, które poprowadził zespół „Lumen” z Przeworska (Katarzyna, Ewa i Stanisław Strączkowie), który także posługiwał w niedzielę w czasie Mszy św. na zakończenie uroczystego jubileuszu.
Więcej informacji na temat parafii Cisna można znaleźć na stronie internetowej:
Proboszczowie parafii Cisna:
+ Ks. Mieczysław Zając - 2 sierpnia 1958 - marzec 1960
+ Ks. Zbigniew Pastuszak - 1960-64
+ Ks. Czesław Korczykowski - 1964-73
+ Ks. Antoni Kołodziej - 1973-78
Ks. Jan Wołosz - 1978-83
Ks. Jan Krupiński - 1983-86
Ks. Stanisław Janusz - 1986-88
Ks. Roman Guzek - 1988-91
+ Ks. Julian Jakieła - 1991-94
Ks. Krzysztof Mijal - 1994-99
Ks. Piotr Bartnik - 1999-2000
Ks. Stanisław Misiak - 2000-03
Ks. Janusz Marszałek - 5 maja 2003 -
Pomóż w rozwoju naszego portalu