Dekretem z 4 listopada 1997 r. bp Jan Śrutwa powołał do życia parafię pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. 2 czerwca 1998 r., w 7. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie, Biskup przekroczył progi tego pięknego kościoła, zbudowanego w ciągu trzech lat jako wotum za wizytę Papieża Polaka w grodzie nad Wisznią i Sołotwą. Odprawił polową Mszę św. i udzielił młodym sakramentu bierzmowania.
W niedzielę, 9 listopada br., koncelebrowanej Mszy św. odpustowej w tej parafii przewodniczył kard. Marian Jaworski. Jego Eminencję serdecznie i z głęboką czcią powitał proboszcz parafii ks. Jerzy Tworek, a młodzi wręczyli bukiet kwiatów. W tej młodej parafii zainaugurowany został XXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie pod hasłem: „Młodzi w kulturze chrześcijańskiej”, organizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej, pod patronatem bp. Wacława Depo.
W homilii kard. Marian Jaworski zauważył, że św. Karol Boromeusz, urodzony 470 lat temu, już jako chłopiec przeznaczony był do stanu duchownego. Wuj, papież Pius IV wziął go w 1559 r. do Rzymu. W 1563 r. w Kaplicy Sykstyńskiej 25-letni ks. K. Boromeusz został wyświęcony na biskupa. Był wielkim orędownikiem soboru trydenckiego (1545-63) i wielkim propagatorem odnowy Kościoła. Uchwały soborowe wprowadzał w życie jako metropolita w Mediolanie. Zmarł w 46. roku życia. Papież Paweł V kanonizował go w 1610 r.
Kard. M. Jaworski w dalszej części homilii powiedział, że Opatrzność Boża sprawiła, iż metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak „Wygnaniec” 50 lat temu konsekrował na Wawelu bp. Karola Wojtyłę. Ten młody biskup, później arcybiskup, kardynał i papież poszedł drogą swego patrona. Miał olbrzymi wkład w obrady i postanowienia Soboru Watykańskiego II, który przyczynił się do odnowy Kościoła w naszych czasach. Papież Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu zmienił oblicze współczesnego świata. Patron tej parafii i sługa Boży Jan Paweł II są wzorami do naśladowania przez młodych. Kardynał zwrócił się z prośbą do rodziców i nauczycieli, by wychowywali dzieci i młodzież do dojrzałości i odpowiedzialności. Współczesny kryzys finansowy i korupcja dowodzą, że odeszliśmy od zasad Ewangelii. Jest wiele do zrobienia w dziedzinie sprawiedliwości w stosunkach międzyludzkich. W realizacji swego powołania i zadań, jakie stoją przed nami, powinniśmy iść drogą św. Karola Boromeusza i sługi Bożego Jana Pawła II.
W imieniu parafian kard. M. Jaworskiemu, za sprawowaną Eucharystię i wygłoszone słowo Boże podziękowali: proboszcz ks. Jerzy Tworek i delegacja rodzin - Maria Kopa i Jan Kuchar oraz KIK - Jadwiga Tabaczek i Jerzy Czekalski. W swoich wystąpieniach podkreślili, że Kardynał przyczynił się do wybudowania tej świątyni i wizyty papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w 1991 r. Przypomnieli, że kard. M. Jaworski był przyjacielem Papieża Polaka, świadkiem Jego odejścia do Pana. Obdarzał KIK, swoje dzieło, jak i lubaczowian ojcowską miłością. Dlatego każde spotkanie z Nim dostarcza głębokich przeżyć, a co najważniejsze, umacnia wiernych w podążaniu za Chrystusem. Kardynał w swoim słowie końcowym powiedział: „Wy wiecie, że ja jestem zawsze z wami”. Udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Nabożeństwo zakończyła procesja eucharystyczna wokół kościoła, prowadzona przez dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyrę. Warto dodać, że oprawę liturgiczną zapewnili młodzi parafianie oraz młodzieżowy chór „Canzone”, prowadzony przez Andrzeja Kindrata, i Chór Kameralny pod dyrekcją Grzegorza Kowala.
Pomóż w rozwoju naszego portalu