Na świecie podejmowane są liczne inicjatywy na rzecz obrony i promocji rodziny oraz obrony człowieka nienarodzonego. Przypomnimy w tym artykule tylko najważniejsze informacje (z września br.), które ubogacą każdego, komu bliska jest rodzina i szacunek dla życia.
Modlitwie wiernych we wrześniu Papież polecał intencję misyjną: „Aby każda rodzina chrześcijańska, dochowując wierności sakramentowi małżeństwa, pielęgnowała wartości miłości i wspólnoty jako mała wspólnota ewangelizacyjna, otwarta i wrażliwa na materialne i duchowe potrzeby braci” (Radio Watykańskie: RW, 04.09.2008).
„Niekiedy terminu «rodzina» używa się na określenie związków, które w istocie rodziną nie są. Bardzo obniżyła się zdolność małżonków do obrony jedności małżeństwa, nawet za cenę wielkich wyrzeczeń” - mówił Benedykt XVI podczas spotkania z młodymi w Cagliari (Sardynia). „Drodzy młodzi, odkryjcie wartość rodziny; kochajcie ją nie tylko z tradycji, ale także z dojrzałego i świadomego wyboru. Mówię wam: «przygotujcie się», ponieważ prawdziwej miłości się nie improwizuje” (RW, 07.09.2008).
Podczas spotkania z biskupami Francji Ojciec Święty przypomniał, że rodzina zbudowana na małżeństwie kobiety i mężczyzny jest podstawą, na której opiera się całe społeczeństwo, jest żywą komórką Kościoła. Im bardziej rodzina przeniknięta będzie duchem i wartościami Ewangelii, tym bardziej sam Kościół zostanie nimi ubogacony i tym lepiej będzie wypełniał swoje powołanie („Nasz Dziennik”, 15.09.2008).
„W najmroczniejszych chwilach małżonkowie tracą nadzieję. Ważne jest wtedy, by inni ją zachowali. Małżonkowie bowiem, gdy ich związek jest w kryzysie, popadają w samotność. Tracą horyzont komunii z Bogiem, z innymi ludźmi i z Kościołem. Wtedy wasze spotkania dają punkt oparcia, by się całkowicie nie zagubić i stopniowo wychodzić z kryzysu” - powiedział Papież, zwracając się do uczestników kongresu międzynarodowego Ruchu Retrouvaille („Odnalezienie”). „Cieszę się, widząc w was jakby strażników większej nadziei dla małżonków, którzy ją utracili” (RW, 26.09.2008).
Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny podczas spotkania z dziennikarzami (18 września br.) wskazał, że dykasteria ta ma dwa cele: wdrażanie szacunku dla ludzkiego życia i etyki życia, czyli bioetyki, oraz promowanie rodziny w Kościele, kulturze i społeczeństwie. Kard. Ennio Antonelli przedstawił też program VI Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się 13-18 stycznia 2009 r. w stolicy Meksyku. Poprzedzi je trzydniowy kongres teologiczno-pastoralny poświęcony aktualnym aspektom duszpasterskim i psychologicznym rodziny oraz jej sytuacji polityczno-prawnej w świecie (Asianews, 18.09.2008; RW, 19.09.2008). Organizatorzy spotkania w ramach inicjatywy pt. „Papież chce poznać twoją rodzinę”, tworzą ogromną „Mozaikę Rodzin”. Będzie to portret Benedykta XVI złożony z fotografii rodzin z całego świata (7 tys. zdjęć), (Zenit, 30.09.2008).
Metropolita Melbourne, abp Denis Hart, ustanowił dzień 5 października Dniem Modlitwy w Intencji Obrony Nienarodzonych Dzieci, w związku z ustawą aborcyjną forsowaną przez parlamentarzystów australijskiego stanu Wiktoria (głosowanie 7 października). Ustawa ta zezwala na zabicie dziecka poczętego w łonie matki do 24. tygodnia życia. Lekarz, który odmówi zabicia dziecka poczętego, będzie miał obowiązek skierowania do osoby, która się tego podejmie. Może to nawet uniemożliwić funkcjonowanie katolickich szpitali, w których rodzi się ok. jedna trzecia dzieci w stanie Wiktoria (Fides, 26.09.2008; „Nasz Dziennik”, 25.09.2008). Senator Guy Barnet prowadzący kampanię w parlamencie australijskim w celu zaprzestania finansowania tzw. późnych aborcji, przypomniał, że od 1994 r. podatnicy australijscy zapłacili prawie 1,7 miliona dolarów za przeprowadzenie ponad 10 tys. późnych aborcji (Avortementivg, 03.09.2008). O odrzucenie nowego projektu wystąpiła przed parlamentem Gianna Jessen, 31-letnia Amerykanka, która przeżyła mimo zabójczego zastrzyku roztworu soli w 29. tygodniu życia („Nasz Dziennik”, 24.09.2008).
Ponadto rząd Australii wydał naukowcom pozwolenie na klonowanie dzieci poczętych do celów terapeutycznych. Jako pierwsza taką możliwość otrzymała firma z Sydney, która zajmuje się przeprowadzaniem zapłodnienia in vitro („Nasz Dziennik”, 24.09.2008).
Biskupi Filipin zorganizowali zbiórkę podpisów w związku z nowym projektem prawa, które promuje aborcję i antykoncepcję. Jednym z najczęściej podnoszonych przez rząd argumentów za legalizacją aborcji i powszechnym dostępem do środków antykoncepcyjnych jest twierdzenie, że dzieci stanowią zasadniczy powód ubóstwa. Z badań przeprowadzone przez Pro Life Philippines Foundation wynika, że mniejszy przyrost naturalny nie jest równoznaczny z bogaceniem się społeczeństwa (Zenit, 04.09.2008). Akcji zbierania podpisów towarzyszyła akcja edukacyjna. Od 9 września br. do szkół, parafii i innych ośrodków trafił film zatytułowany „Wyjaśnienie podstępnych ataków na rodzinę” (Asianews, 10.09.2008). Prezydent Filipin Gloria Macapagal Arroyo, katoliczka i matka trójki dzieci, potwierdziła swoje poparcie dla Kościoła katolickiego w promocji naturalnych metod planowania rodziny (Asianews, 12.09.2008). Batalia biskupów o życie została też wsparta przez część środowiska uniwersyteckiego. Studenci przekonywali parlamentarzystów, że fundusze, które we wspomnianym prawie ma się przeznaczyć na zakup środków antykoncepcyjnych, powinny trafić do szkół i na uczelnie (RW, 28.09.2008). Kampania ta okazała się skuteczna, ponieważ projekt zaczął tracić poparcie kolejnych parlamentarzystów. Według oficjalnych danych, na Filipinach wykonuje się ponad 400 tys. aborcji w ciągu roku (Asianews, 26.09.2008).
Jak poinformował „Kong Ko Bao” (diecezjalny biuletyn w wersjii chińskiej), młodzież Hongkongu czuje się zagubiona w masie napływających informacji na temat „nieopowiedzialengo seksu”, braku szacunku dla życia i godności ludzkiej. W związku z tym członkowie Uniwersyteckiego Stowarzyszenia Katolickiego w Hongkongu podjęli wiele inicjatyw. Zorganizowali m.in. serię spotkań z młodzieżą na temat „Miłość, seks, małżeństwo i rodzina”, ukazując małżeństwo i miłość małżeńską jako cenne dary powierzone człowiekowi przez Boga (Fides, 04.09.2008).
Amerykańska firma (Urobiologics LCC) umieściła na stronach Google w Indiach reklamę produktów pozwalających określić płeć dziecka z dokładnością do 98%(/koszt: 275-400 dolarów). Rodziny indyjskie wolą mieć syna, dlatego w razie stwierdzenia, że nienarodzone dziecko jest dziewczynką, zabijają ją (brakuje w Indiach 40 mln dziewczynek). Takie nielegalne reklamy znajdują się również na stronie Yahoo! i Microsoft. We Francji na stronach Google umieszczono reklamę kliniki aborcyjnej w Holandii „do 22 tygodnia” (aborcja we Francji jest nielegalna powyżej 12 tyg. ciąży), (Avortementivg, 15.09. 2008).
Kenijscy muzułmanie poparli katolików w walce przeciw legalizacji aborcji. W specjalnym oświadczeniu islamscy zwierzchnicy religijni stwierdzili, że muzułmańscy parlamentarzyści muszą głosować przeciw projektowi ustawy legalizującej aborcję. Projekt taki złożyły w parlamencie kenijskie organizacje feministyczne (RW, 24.09.2008).
Jak wynika z raportu UNICEF (z 20 września br.) każdego roku 500 tys. kobiet umiera z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem. 99% przypadków dotyczy krajów rozwijających się, gdzie ryzyko wynosi 1:76, a w krajach rozwiniętych 1:8000. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest Niger (ryzyko 1:7) oraz Kenia, gdzie większość kobiet rodzi w domu, bez możliwości uzyskania pomocy w razie nagłych przypadków („L’Osservatore Romano”, 21.09.2008).
Pomóż w rozwoju naszego portalu