Szczęśliwa była XI edycja kęckiego festiwalu dla zespołu „Magnificat” z parafii Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach. Grupa ta wróciła do rodzinnej miejscowości nie tylko opromieniona zdobyciem głównego trofeum, grand prix, ale i bogatsza o nową gitarę, która była nagrodą za zwycięstwo. Niemniej zadowoleni byli też triumfatorzy poszczególnych klasyfikacji. Do ich grona należeli: chór „Allegro” z Bestwiny (chóry), Klaudia Zięba z Chrzanowa i Klaudia Schneider z Wilamowic (soliści), zespół muzyczny Duszpasterstwa Akademickiego z Wiednia (zespoły wokalno-instrumentalne), Paweł Paprocki z Chrzanowa (soliści dziecięcy), Schola z Radziechów (schole).
W tym roku w Miejskim Domu Kultury w Kętach, na scenie którego odbywały się konkursowe zmagania, zaprezentowało się 29 wykonawców. Tylu bowiem festiwalowe jury zakwalifikowało do ścisłego finału z grona wszystkich, 42 zespołów i solistów, którzy 15 listopada chcieli wystąpić na „Psallite Deo”.
Pośród wykonawców reprezentujących w Kętach południową Polskę znaleźli się także goście z zagranicy. Były to: zespół muzyczny Duszpasterstwa Akademickiego z Wiednia (Austria), „Scholiczka” z Ostrawy (Czechy), dziecięcy chór z Turzovki (Słowacja) oraz dwa zespoły z Białorusi - „Maj” z Krasówki i „Suniczka” z Mińska. - Wykonawcy zagraniczni, którzy do nas trafili, pochodzą przede wszystkim z ośrodków polonijnych - mówi Marta Mydlarz, koordynator festiwalu. - Grupa muzyczna z Austrii działa przy kościele polskim w Wiedniu, natomiast „Scholiczką” opiekuje się ks. Dariusz Sputo, a „Majem” ks. Jan Zaniewski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Krasówki. Do tego grona miał dołączyć zespół z Ukrainy, ale część śpiewających w nim młodych artystów nie dostała wiz i sprawa stała się nieaktualna.
Mimo powiększającej się z roku na rok listy gości z zagranicy „Psallite Deo” wciąż jest wydarzeniem muzycznym, w którym biorą udział przede wszystkim soliści i zespoły z południowej Polski. Nowy Sącz, Kraków, Bochnia, Tychy, Chrzanów, Trzebinia oraz miejscowości z diecezji bielsko-żywieckiej to wciąż aktualna mapa festiwalowych zgłoszeń. Jedynym odstępstwem od tej reguły był w tym roku zespół „Przecinek” z Raciborza, który reprezentował tradycyjny Śląsk. Wystąpił on jednak poza konkursem, w charakterze gościa festiwalu. W tym zestawie bezkonkurencyjny okazał się reprezentant naszej diecezji, wilamowicki „Magnificat”. Jak można przypuszczać, najpewniej jego przygoda z muzyczną sceną w Kętach nie skończy się jedynie na „Psallite Deo”.
- W ubiegłym roku triumfatora X edycji festiwalu - zespół „Boanerges” z Bystrej Krakowskiej zaprosiliśmy do występu w programie „Pamiętamy - Jesteśmy” - mówi Małgorzata Kasolik-Piecha, kierownik działu programowo-animacyjnego MDK-u. - Był to program zrealizowany w 3. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Jak więc widać, naszych laureatów staramy się później odpowiednio „zagospodarować”. Pewnie nie inaczej będzie też z zespołem „Magnificat” z Wilamowic. Jego występ w Kętach wydaje się więc być tylko kwestią czasu - kończy M. Kasolik-Piecha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu