Reklama
Przedświąteczne akcje charytatywne prowadzone przez różne organizacje i fundacje stały się już nieodzownym elementem przygotowań przedświątecznych. Chętnie odpowiadamy na propozycje Caritas diecezjalnej czy Stowarzyszenia im. Brata Krystyna, przekazując artykuły żywnościowe podczas zbiórki „Rodzina Rodzinie na Boże Narodzenie” czy włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
W tym roku mamy kolejną możliwość, by wspomóc potrzebujące rodziny i sprawić, by nadchodzące święta były pełne nadziei i radości, a jest nią akcja „Szlachetna paczka”.
Organizatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Wiosna, założone w Krakowie w 2001 r. Założycielem, przywódcą duchowym i prezesem jest ks. Jacek Stryczek, który w 2007 r. został mianowany przez abp. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu oraz duszpasterzem wolontariatu w Małopolsce. Cele realizowane przez to stowarzyszenie to m.in. popularyzowanie i promocja idei filantropii i dobroczynności oraz popularyzowanie i promocja idei wolontariatu. „Szlachetna paczka” jest akcją ogólnopolską, która przygotowywana jest w tym roku już po raz ósmy. W ciągu 7 lat pomoc o łącznej wartości ponad 3 mln zł otrzymało 35,5 tys. osób.
Chociaż sama akcja zostanie przeprowadzona dopiero od 1 do 15 grudnia, to już dziś sztaby „Szlachetnej paczki” są w pełnej gotowości. Od października rozpoczęły się poszukiwania wolontariuszy, organizowanie magazynów oraz wywiady o potrzebach ubogich osób w środowiskach lokalnych.
Po 1 listopada w internetowej bazie „Szlachetnej paczki” znalazła się lista przedstawiająca opisy rodzin - anonimowe - i ich potrzeby dla darczyńców z zagranicy, a 30 listopada zostanie uruchomiona lista dla darczyńców z Polski. Również 30 listopada w miejscowościach biorących udział w przedsięwzięciu zostaną przeprowadzone happeningi promujące akcję.
Darczyńca, który wybierze rodzinę na stronie internetowej
Do przyłączenia się do akcji „Szlachetna paczka” prowadzonej przez Stowarzyszenie Wiosna zaprasza również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Dzięki wspólnemu działaniu PZC i Stowarzyszenia Wiosna pomoc przedświąteczna może dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących i być doskonałym uzupełnieniem działań podejmowanych przez poszczególne PZC w okresie przedświątecznym. Poza tym wspólne działania pozwolą uniknąć sytuacji, w której jedna rodzina otrzyma pomoc z kilku źródeł, a inne nie otrzymają jej wcale - mówi Grzegorz Idziak z Caritas diecezjalnej. Do akcji mogą przyłączyć się także inne organizacje, ruchy czy pojedyncze osoby. Każde zaangażowanie w czynienie dobra drugiemu człowiekowi jest bardzo cenne.
Kontakt:
- w województwie lubuskim:
Agata Izdebska, tel. 0-696-891-112
agata.
- w województwie dolnośląskim:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zrobić paczkę?
Krok po kroku
Krok 1 - zbierzcie znajomych, rodzinę
Paczkę najlepiej jest przygotowywać w grupie. Łatwiej wówczas spełnić potrzeby rodziny, kiedy kilka osób składa się na prezent. Może to być rodzina, znajomi, koledzy lub koleżanki z pracy. Paczkę można też przygotowywać z uczniami w klasie.
Krok 2 - wybierzcie rodzinę
Z naszej bazy wybierzcie rodzinę, dla której chcecie przygotować paczkę. Przeczytajcie opis jej sytuacji i poznajcie jej konkretne potrzeby, które spisali nasi wolontariusze.
Aby wybrać rodzinę, należy wejść do bazy na stronie głównej (najpierw wybierzemy województwo i miasto, gdzie możemy dowieźć paczkę, potem wybieramy konkretną rodzinę).
Krok 3 - przygotujcie paczkę i zawieźcie do magazynu
E-mailem otrzymacie listę potrzeb Waszej rodziny. Na tej podstawie przygotujcie paczkę. 14 lub 15 grudnia zawieźcie ją do magazynu podanego w e-mailu. Stamtąd nasi wolontariusze rozwiozą paczki do rodzin.
Reklama
Krok 4 - świętujcie z nami
W grudniu zapraszamy Was na finał akcji „Szlachetna paczka” w Krakowie. A jeśli mrozy Wam utrudnią dojazd, to zapraszamy przed telewizory na relację w „Teleexpressie”.
Krok 5 - czekajcie na list od rodziny
Prześlemy Wam krótki list od obdarowanej przez Was rodziny. Co roku nasi wolontariusze pytają rodziny, co najbardziej im się przydało i sprawiło największą radość.
Krok 6 - radosne święta
Dzięki Waszej pomocy rodziny będą miały lepsze święta. Oprócz pomocy materialnej, otrzymają też świadomość, że ktoś o nich pamięta, że wokoło są życzliwi ludzie.