Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym związanym z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 r. W latach 1939-44, podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 r., w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Przywrócono je dopiero w 1989 r. ustawą sejmową. Odtąd Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest wolny od pracy.
Święto obchodzone jest w całym kraju. We wszystkich kościołach naszej diecezji odprawione zostaną uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku, uroczystościom będą towarzyszyły patriotyczne przemówienia i refleksje nad przeszłością i przyszłością naszego kraju. Pod pomnikami poległych za wolność i niepodległość - w Czeladzi, Będzinie, Dąbrowie Górniczej i innych miejscach, złożone zostaną kwiaty. Z tej właśnie okazji przygotowano okolicznościowe wystawy i koncerty.
Na uwagę zasługuje wystawa przygotowana w Muzeum sosnowieckim z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przedstawia ona historyczne miejsce u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, gdzie ponad sto lat temu stykały się granice państw zaborczych: Austrii, Rosji i Prus.
Na wystawę składają się m.in.: dokumenty, fotografie, widokówki, mapy ukazujące obszar „Trójkąta” i jego okolic na przełomie XIX i XX wieku. Atrakcją jest niewątpliwie makieta (o wymiarach 1,5 x 2 m) przedstawiająca to miejsce przed wybuchem I wojny światowej oraz repliki mundurów żołnierzy: austriackich, niemieckich i rosyjskich.
Uroczysty charakter będą miały obchody święta niepodległości w sosnowieckiej katedrze. O godz. 12 odprawiona zostanie Eucharystia w intencji Ojczyzny, a o godz. 19 w Domu Katolickim rozpocznie się koncert Chóru „Lutnia”, który wystąpi z pieśniami religijno-patriotycznymi. Także w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej wierni zgromadzą się na Eucharystii w intencji naszej Matki - Polski. O godz. 11 odprawiona zostanie Msza św., którą poprzedzi przemarsz uczestników spod Pałacu Kultury Zagłębia do świątyni. W olkuskiej bazylice Msza św. w intencji Ojczyzny przewidziana jest na godz. 10. Dalsza część uroczystości patriotycznych będzie miała miejsce pod pomnikiem Piłsudskiego.
Tradycyjnie, w Bydlinie k. Olkusza, w tym roku 16 listopada o godz. 14 odbędzie się uroczystość ku czci legionistów, którzy polegli w walkach z Rosjanami podczas I wojny światowej. W dniach 16-19 listopada 1914 r. w tej okolicy rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami. Dzisiaj na bydlińskim cmentarzu wznosi się siedmiometrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile 46 legionistów. Ozdobiony jest symbolami legionowymi i opatrzony nazwiskami niektórych poległych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu