W dniach 10-11 października w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się dwudniowe spotkanie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Jak w każdym spotkaniu młodych wolontariuszy najważniejsze były wspólna modlitwa, Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski. Dużo miejsca zajęła też praca szkoleniowa. Była to okazja do zastanowienia się nad nowymi formami pracy i nowymi możliwościami, by wszyscy zaangażowani w dzieła miłosierdzia potrafili jak najlepiej, najszerzej naśladować Chrystusa Miłosiernego.
Do Sokołowa przyjechała grupa prawie 60 uczniów z Siemiatycz, Węgrowa, Dzierzb, Jabłonny i Sokołowa Podlaskiego. Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Krzysztof Kisielewicz do pracy z młodzieżą zaprosił ks. Pawła Smarza, od lat uczestniczącego w pracach Caritas Diecezji Siedleckiej. Spotkanie rozpoczęła wspólnie odśpiewana „Barka”, pieśń, która zawsze przywodzi na myśl Jana Pawła II. Taki początek dwudniowej formacji nie był przypadkowy, to właśnie Papież mówił, iż trzeba obudzić wyobraźnię miłosierdzia, a jego nauka zawsze jest drogowskazem dla wszystkich członków Caritas. W pierwszej części spotkania odbyła się prezentacja zebranych grup, ich historii i dnia dzisiejszego. Każda z tych grup ma swoje zadania, które realizuje od lat: uczniowie z Siemiatycz odwiedzają Szkołę Specjalną - organizują tam mikołajki, walentynki, Dzień Dziecka. W Węgrowie Szkolne Koło Caritas przygotowuje paczki dla dzieci w szpitalu. Uczniowie z Dzierzb opiekują się zapomnianymi grobami na lokalnych cmentarzach, troszczą się też o mogiły żołnierzy. W Jabłonnie Lackiej prowadzą kwestę na renowację zapomnianych pomników na cmentarzu. Grupa z Sokołowa odwiedza Dom Dziecka w Julinie, w tłusty czwartek robią tam pączkową ucztę. W dalszej części spotkania wolontariusze poznali historię Caritas w Polsce i na świecie. Dzień zakończyła wspólna modlitwa.
Sobota również była pracowitym dniem. Warsztaty pod hasłem: „Wyobraźnia miłosierdzia” łączyły wiedzę teoretyczną i ćwiczenia warsztatowe. Przedstawiono zasady tworzenia i funkcjonowania Szkolnych Kół Caritas, etyczny kodeks wolontariusza i możliwe sposoby pracy. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie była bodźcem do tworzenia prac plastycznych, w których próbowano odpowiedzieć na pytanie, co zobaczyłby miłosierny Samarytanin, gdyby przyszedł do naszej szkoły. Rysunki uczniów i ich spostrzeżenia były bardzo twórcze i zaskoczyły nawet prowadzących szkolenie. Ćwiczenia te przekonały wszystkich, że w młodych ludziach tkwi olbrzymi potencjał i wspólnie mogą robić wiele dobra. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali koszulki z logo Caritas. Młodzi wolontariusze podbudowani i pełni nowych pomysłów po wspólnej Mszy św. opuścili gościnny Sokołów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu