Reklama

Trzeci wiek - dar Boga dla Kościoła

Niedziela legnicka 8/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Nowosielski: - Dopiero połowa roku formacyjnego, a tu już pojawia się nowa propozycja Wyższego Seminarium Duchownego - Uniwersytet Trzeciego Wieku. Proszę coś więcej powiedzieć nam na ten temat.

Ks. Leopold Rzodkiewicz: - Uniwersytet Trzeciego Wieku to najpopularniejsza w ostatnich latach forma edukacji osób starszych. Chciałbym tu jednak od razu zaznaczyć, że ten wiek kształtuje się w różnych granicach. Jeśli przyjrzeć się badaniom prowadzonym w różnych środowiskach, gdzie funkcjonują tego typu placówki, to zobaczymy, że sporą część słuchaczy stanowią osoby przed 50. rokiem życia. Nasza oferta skierowana jest praktycznie do wszystkich osób świeckich, nie tylko bezpośrednio związanych z Kościołem poprzez przynależność do różnych zrzeszeń religijnych, ale także do tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę teologiczną i szukają nowych dróg dla rozwoju swojej duchowości. Dotyczy to również osób niepełnosprawnych.

- Czy przy naborze słuchaczy będą stawiane jakieś wymagania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Raczej nie stawiamy żadnych barier, ani dotyczących wieku, ani wykształcenia. Chcemy, aby każdy mógł znaleźć tu coś interesującego dla siebie, także twórczo spędzić czas, wzbogacić swoją wiedzę - nie tylko teologiczną, wzbogacić swoją osobowość, nawiązać nowe znajomości. Celem, jaki sobie stawiamy, jest przede wszystkim aktywizacja intelektualna, duchowa i społeczna osób świeckich. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że jest pewna grupa osób zaangażowanych w życie Kościoła, którzy oczekują czegoś więcej niż tylko codziennych informacji o sytuacji Kościoła w świecie, czy możliwościach włączania się w życie parafialne. Chcemy upowszechniać różne inicjatywy edukacyjne w zakresie kształcenia teologicznego i pogłębionego życia religijnego. Mamy też doświadczenia działającego przed kilku laty Kolegium Teologicznego, w którym obok przekazywanej wiedzy wielką rolę w formacji odgrywały więzi pomiędzy słuchaczami. Jednym z celów jest również podtrzymywanie tych więzi społecznych, a przez to pogłębianie integracji społecznej.

- Skoro „Uniwersytet”, to jaki będzie system kształcenia. Ile to będzie kosztować?

- Proponujemy semestralny system kształcenia, który będzie obejmował pakiet zajęć podstawowych, na które składają się wykłady i seminaria. Każdy ze słuchaczy będzie mógł studiować dowolną ilość semestrów. Po ukończeniu każdego semestru słuchacze otrzymają specjalne dyplomy. Dla zaawansowanych przewidujemy uruchomienie samokształceniowych kół naukowych (np. koła biblijne, liturgiczne, filozoficzne, społeczne). Łącznie nauka na takim Uniwersytecie będzie trwała 4 semestry, a więc dwa lata. Każdy ze słuchaczy otrzyma też indeks oraz dyplom ukończenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Teologia. Oczywiście, ten dyplom będzie miał charakter symboliczny. Nie będzie bowiem obowiązku uczestniczenia we wszystkich zajęciach, nie będzie też takich mocno stresujących egzaminów. Może jedynie jakieś zadanie do wykonania związane z tematyką prowadzonych wykładów, bądź jakaś akademicka rozmowa w gronie słuchaczy. Myślę, że symboliczna będzie także opłata za studia.

- Powiedział Ksiądz Rektor, że jest to oferta dla wszystkich: a co z tymi, którzy mają mocno utrudnioną komunikację, nie mają swoich samochodów, mieszkają bardzo daleko od Legnicy? Co z osobami niepełnosprawnymi?

Reklama

- Także i dla tych osób mamy pewną propozycję. Bardzo byśmy chcieli, aby np. Radio Plus raz w tygodniu, o stałej godzinie emitowało audycję, w przygotowaniu której uczestniczyliby wykładowcy i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dla osób, które mają dostęp do komputera, moglibyśmy zaproponować jakąś e-learningową wersję studiów, czyli przez komputer. Rzecz jasna, nie jest to to samo, co osobisty kontakt z wykładowcą i społecznością akademicką, ale taka możliwość jest również brana pod uwagę.

- Czy już możemy powiedzieć, czego będą dotyczyły wykłady?

- Zajęcia będą prowadzone w czterech blokach edukacyjnych: pierwszy to filozofia - kierunki filozoficzne, filozofia Boga i filozofia przyrody, historia filozofii. Drugi: teologia - wybrane zagadnienia z dogmatyki i teologii fundamentalnej, wybrane zagadnienia z teologii biblijnej, liturgiki, teologii moralnej i teologii życia wewnętrznego. Trzeci będzie związany z historią - historia Kościoła, Ojcowie Kościoła, historia architektury i sztuki kościelnej. Czwarty blok będzie odnosił się do nauk humanistycznych: psychologia i warsztaty psychologiczne, pedagogika, literatura współczesna, wybrane zagadnienia z komunikacji społecznej. Planujemy także lektoraty w zakresie przynajmniej podstawowej znajomości języków obcych, takich jak: niemiecki, angielski, włoski.

- A czy przewidziane są np. takie języki jak łacina, czy język hebrajski? A może jeszcze jakieś inne zajęcia?

Reklama

- Dla zainteresowanych przewidujemy również zorganizowanie takich grup językowych jak łacina, czy język hebrajski, ale też i greka. Oczywiście, w bardzo ograniczonych ramach. Bardziej dla celów ogólnopoznawczych. Jako zajęcia dodatkowe chcemy zaproponować warsztaty malarskie, np. pisanie ikon, czy ogólnie zajęcia z ikonografii, także warsztaty muzyczne - muzykoterapia. Również zajęcia związane z pielęgnacją i ochroną zdrowia - studium racjonalnego żywienia, czy ziołolecznictwo. Dzisiaj już nie da się funkcjonować bez komputera, stąd chcemy zaproponować podstawowe studium z wykorzystania technologii informatycznej, umiejętności napisania jakiegoś urzędowego pisma. Ważnym elementem z pewnością będą zajęcia integracyjne, możliwości wspólnych spotkań, dzielenia się doświadczeniem, pielgrzymki, turystyka.

- Czy dwa lata zajęć wystarczą? Jak często będą odbywały się zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i gdzie?

- Zajęcia będą odbywały się w salach wykładowych Papieskiego Wydziału Teologicznego i Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Legnicy przy ul. Jana Pawła II, dwa razy w miesiącu, w soboty od godz. 9.20 do 14. Po świętach wielkanocnych podamy dokładne informacje, gdzie należy kierować zgłoszenia i jakie będą potrzebne dokumenty.

- Miejmy nadzieję, że przedstawiona przez Księdza Rektora oferta spotka się z zainteresowaniem. Dziękuję za rozmowę.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Amerykanie zauważyli

2025-05-14 09:46

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Przez długie miesiące Donald Tusk i jego rząd żyli w złudnym komforcie braku konsekwencji. Siłowe przejmowanie mediów publicznych, przeprowadzone ze złamaniem ustawy medialnej i wyroków TK, nadużycia w wymiarze sprawiedliwości, brutalne przesłuchania, polityczne aresztowania — wszystko to działo się, jakby Polska stała się na chwilę strefą poza światłymi radarami Zachodu. Aż do teraz. Bo Amerykanie w końcu zauważyli.

List członków Komisji Sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA do unijnego komisarza Michaela McGrata to nie tylko dyplomatyczna notka. To sygnał alarmowy: rząd Tuska znalazł się pod lupą największego mocarstwa świata, a to nie wróży dobrze ani jemu, ani – co ważniejsze – bezpieczeństwu Polski. Dlaczego? Bo jednym z filarów naszej obronności jest sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. A ten nie opiera się tylko na czołgach Abrams i bazie w Redzikowie, ale również na wspólnych wartościach: wolności słowa, praworządności i pluralizmie politycznym.
CZYTAJ DALEJ

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.
CZYTAJ DALEJ

"Rerum novarum". Kamień węgielny katolickiej nauki społecznej

2025-05-14 21:11

[ TEMATY ]

Encyklika

Leon XIII

Papież Leon XIV

pl.wikipedia.org

Philip de László "Portret Leona XIII" (1900)

Philip de László Portret Leona XIII (1900)

15 maja 1890 r. papież Leon XIII ogłosił encyklikę "Rerum novarum". Ta data, jak i wybór kard. Prevosta na papieża Leona XIV jest okazją do przypomnienia treści tego dokumnetu.

Wspomniany dokument papieski, ogłoszony 15 maja 1891 z podtytułem „encyklika w sprawie robotniczej”, wskazywał zarówno na zakres tematyczny poruszanych w nim zagadnień, jak i na głównych jego odbiorców: świat pracy, rozumiany szeroko, a więc obejmujący i pracobiorców, i pracodawców. Zanim dokument ten ujrzał światło dzienne, jego autor ogłosił kilka innych encyklik o tematyce społecznej, choć z pewnością nie tej rangi, m.in.: „Quod Apostolici muneris” z 28 grudnia 1878 – o prawno-moralnych podstawach porządku społecznego oraz istnienia warstw i klas społecznych; „Humanum genus” z 20 kwietnia 1884 – m.in. o korporacyjnym ustroju średniowiecza, mającym stanowić wzór dla tworzenia nowych form organizowania się społeczeństwa; „Immortale Dei” z 1 listopada 1885 – o chrześcijańskim ustroju państwa; „Diuturnum illud” z 29 czerwca 1887 – o pochodzeniu władzy państwowej; „Libertas” z 20 czerwca 1888 – o wolności osoby ludzkiej; „Sapientiae christanae” z 10 stycznia 1890 – o społecznych obowiązkach katolików.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję