Reklama

Dar Boży i Maryjny

Niedziela sandomierska 3/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To jest dar Boży, dar Maryjny, życie i posługa Biskupa Mariana. Z naszych serc niech będzie Bogu nieustanne uwielbienie i dziękczynienie za posługę Księdza Biskupa i pytanie, czy i my nie powinniśmy wielu rzeczy pogłębiać, odbudowywać i napełniać sercem jeszcze większą miłością, a każdy dzień jeszcze większą pracą, a jednocześnie niech w duchu wiary będzie nieustanne patrzenie na Księdza Biskupa jako na pasterza sandomierskiej ziemi, sandomierskich serc, wspólnot, pasterza wiernego, mądrego, sprawdzonego, pewnego. Niech Bóg sprawi, aby to pasterzowanie Księdza Biskupa trwało po najdłuższe lata i było dopełnione i ubogacone darem zdrowia, by było otoczone zawsze wielką wdzięcznością ludu Bożego, kapłanów i osób konsekrowanych, a także by było napełnione wielką radością osobistą, radością serca samego Księdza Biskupa.
Bp Andrzej Dzięga

Reklama

W bazylice katedralnej w Sandomierzu 3 stycznia odprawiona została Msza św. koncelebrowana jako dziękczynienie za 21 lat posługi biskupiej bp. dr. Mariana Zimałka. Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski abp Józef Życiński. Obecny był również bp Edward Frankowski, bp Artur Miziński z Lublina, infułaci sandomierscy oraz ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa, reprezentanci diecezji radomskiej, księża dziekani, władze miasta, przedstawiciele różnych uczelni, instytucji, stowarzyszeń, wspólnot.
Homilię wygłosił biskup ordynariusz Andrzej Dzięga, który przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia bp. Mariana Zimałka oraz podkreślił jego zasługi dla Kościoła w Polsce oraz w diecezji sandomiersko-radomskiej i sandomierskiej. Z racji wieku Ksiądz Biskup złożył rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej, a Ojciec Święty Benedykt XVI tę rezygnację przyjął. Jak przekazał bp Andrzej Dzięga, Ojciec Święty Benedykt XVI ufa, że na nowy etap życia Księdza Biskupa będzie nie mniej intensywny od niezwykle bogatej w różne formy działalności posługi dotychczasowej.
Jak podkreślił Biskup Ordynariusz, posługę bp. Mariana Zimałka cechuje m. im. wielki kult Matki Bożej, troska o młodzież, o jej życie sakramentalne, otwarcie się na działanie Ducha Świętego, radość daru sakramentalnego bierzmowania, troska o duszpasterstwa młodzieży. Odbywa wakacyjne spotkania z grupami rekolekcyjnymi, oazowymi, troszczy się o katechetów, nauczycieli, aby ucząc także dobrze formowali i sami byli dobrze uformowani. Wieloletni wychowawca, wykładowca, spowiednik kapłanów, wciąż jest głęboko zatroskany o poziom życia i posługiwania kapłańskiego, ich praktyki duchowe, czytelnictwo. Znajduje czas na odwiedziny kapłanów seniorów i chorych, a duchowe wsparcie dla tych najbardziej zaangażowanych i utrudzonych, np. budową świątyń. Troszczy się o wspólnoty zakonne, pracował w Komisji KEP ds. Instytutu Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, o stowarzyszenia i wspólnoty katolickie. W ostatnich miesiącach stał się inicjatorem i propagatorem zawiązania nowej wspólnoty kontemplacyjnej Sióstr Klarysek w Sandomierzu. Dba o liturgię, paramenty liturgiczne, miejsca sacrum, remonty kościołów, kaplic, przydrożnych figur, cmentarzy, sztukę i kulturę chrześcijańską. Jest mecenasem sztuki, przyjacielem sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego, jednym z inicjatorów Sandomierskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem komitetu redakcyjnego „Studiów Sandomierskich”. Przewodniczył kolegium konsulatorów ds. przygotowania koncepcji konserwacji bazyliki katedralnej. Ksiądz Biskup zaangażowany był wielce w przygotowanie wizyt apostolskich Jana Pawła II w Radomiu i Sandomierzu, obchody milenijne na Świętym Krzyżu, w uroczystości koronacyjne obrazu Matki Bożej Różańcowej w Ożarowie, troszczy się o sanktuarium w Sulisławicach. Promuje i przybliża myśl Prymasa Wyszyńskiego, otwarty jest na posługę Polakom na obczyźnie, w Kanadzie, Niemczech, na Białorusi. Zaangażowany jest w pracach KEP i na rzecz Kościoła w Polsce, wielu komisji Kurii Diecezji Sandomierskiej oraz Sądu Biskupiego. Od lat z pasją angażuje się w przygotowywanie procesów beatyfikacyjnych. Imponująca jest praca naukowa oraz publicystyczna Księdza Biskupa. Jako miłośnik piękna polskiej i sandomierskiej ziemi umie się nim radować i pokazywać tę wartość młodszym. Gromadzi wokół siebie pasjonatów Sandomierza i przewodników, przez których został wyróżniony odznaką Honorowego Członka Przewodników Sandomierskich. W 1966 r. otrzymał godność kanonika honorowego, a następnie kanonika gremialnego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej. W dowód wdzięczności mieszkańcy Sandomierza przyznali Księdzu Biskupowi m. in. tytuł Sandomierzanina Roku w 2003 r., Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza, wyróżnienie Bene Meritus, wychowankowie Collegium Gostomianum odznaczenie statuetką Jana Długosza, maturzyści - odznaczenie Przyjaciel Młodzieży.
Na prośbę biskupa ordynariusza Andrzeja Dzięgi bp Marian Zimałek będzie kontynuował wszystkie obszary swojej dotychczasowej aktywności.

Bp Marian Zimałek urodził się we wsi Maków, parafia Skaryszew 9 maja 1931 r. W Radomiu ukończył gimnazjum im. J. Kochanowskiego. Z Sandomierzem, miastem biskupim, związał się wiarą i miłością od 60 lat, tj. od 1948 r. Tu ukończył Niższe Seminarium Duchowne i równocześnie Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum, studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Jana Kantego Lorka 29 maja 1955 r. w katedrze sandomierskiej. Doktorat z prawa kanonicznego uzyskał w 1959 r. na KUL-u. Był katechetą młodzieży szkół wyższych, pomaturalnych, średnich (do dziś jego wspólnota wychowawcza korzysta z ducha, mądrości, serca Księdza Biskupa, dedykowali mu księgę „Ożywia nadzieję” w 20. rocznicę sakry biskupiej), rektorem kościoła Świętego Ducha, który uczynił cenionym ośrodkiem sandomierskiej inteligencji. Od 40 lat związany był z WSD jako alumn, wykładowca, potem wicerektor, rektor i zarazem rektor kościoła seminaryjnego św. Michała. Podjął się wówczas trudnych prac konserwatorskich wystroju tego kościoła po pożarze w 1966 r. Jako pierwszy poddał myśl zbudowania odpowiedniej biblioteki seminaryjnej dla zabezpieczenia cennych zbiorów.
Bp Marian Zimałek został ustanowiony biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej 30 kwietnia 1987 r. ze stolicą tytularną Isola. Jako hasło biskupie obrał słowa: „Spem alere” -„Ożywiać nadzieję” i temu zawołaniu był wierny całe życie. Jego homilie zawierają wiele słów nadziei i umocnienia łaską Bożą. Konsekracji dokonał Prymas Polski ks. Józef Kard. Glemp w Radomiu 8 maja 1987 r. Po przyjęciu sakry bp Marian Zimałek został wikariuszem generalnym. Po zmianach struktury administracyjnej Kościoła w Polsce, wprowadzonych bullą Papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus”, 25 marca 1992 r. bp Marian Zimałek został przeniesiony do diecezji sandomierskiej na stanowisko biskupa pomocniczego. Kładł pierwsze fundamenty pod funkcjonowanie diecezji w jej obecnych strukturach.

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną z racji wieku przez bp. Mariana Zimałka z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej. Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję Ojca Świętego w sobotę 29 grudnia 2007 r. Jan Paweł II ustanowił go biskupem pomocniczym diecezji sandomiersko-radomskiej 30 kwietnia 1987 r. Jako hasło biskupie obrał słowa: „spem alere - ożywiać nadzieję”. Konsekracji dokonał prymas Polski kardynał Józef Glemp w Radomiu 8 maja 1987 r. Po przyjęciu sakry został wikariuszem generalnym. 25 marca 1992 r., po zmianach struktury administracyjnej Kościoła w Polsce, wprowadzonych bullą Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus”, został przeniesiony do diecezji sandomierskiej na stanowisko biskupa pomocniczego.
(ks. DW)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję