W dniach 4-11 listopada br. w Lubaczowie odbył się XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Święci z naszych rodzin”. Patronat nad nim sprawował bp Wacław Depo, który na inaugurację w lubaczowskiej konkatedrze odprawił Mszę św.
Po wieczornej Mszy św. w auli konkatedry odbywały się wykłady i koncerty. Ich autorzy ukazywali drogę do świętości świętych i błogosławionych związanych z naszą diecezją. Ks. kan. Zbigniew Stanisław Kulik z Opola Lubelskiego mówił o bł. Stanisławie Kostce Starowieyskim, proboszcz z Cześnik k. Zamościa ks. kan. dr Wiesław Banaś - o św. abp. Józefie Bilczewskim, ks. dr Stanisław Górnik - ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie - o św. ks. Zygmuncie Gorazdowskim, a ks. Józef Maciąg z Archikatedry w Lublinie - o bł. ks. Zygmuncie Pisarskim.
W piątkowy wieczór w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej teatr „Arka Lwowska” przedstawił spektakl bp. Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”, w reżyserii ks. kan. Józef Dudek. W sobotę, 10 listopada odbyło się spotkanie młodych chrześcijan. Po Mszy św., odbył się recital poezji śpiewanej w wykonaniu Joanny Niedźwieckiej i recytatorów z Teatru Małych Form, w reżyserii Grażyny Bielec. S. Bernarda Kostka, referent ds. powołań Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie, wygłosiła referat na temat: „Od serca Boga do serca człowieka - duchowa droga św. Brata Alberta”.
W niedzielę przypadło Święto Niepodległości. Starosta lubaczowski Józef Michalik w wystąpieniu na cmentarzu komunalnym zaapelował, by teraz w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - już bez jej numerów - wszyscy we wzajemnej życzliwości, w zrozumieniu i braterstwie, pracowali na rzecz umocnienia Ojczyzny i dobra wspólnego. Na zbiorowej mogile Obrońców Lubaczowa z 1918 r. delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie uczestniczyły we Mszy św. za Ojczyznę i rządzących, sprawowanej pod przewodnictwem seniora bp. Jana Śrutwy z udziałem pocztów sztandarowych i chórów: „Canzone” i „Kameralnego” MDK oraz orkiestry dętej Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie. Biskup w homilii przypomniał, że 89 lat temu zmartwychwstała do życia nasza Ojczyzna - Polska. Przywołał postać św. Brata Alberta, który po tej ziemi lubaczowskiej chodził, a który w Krakowie, podczas I wojny światowej, gdy złożono rannych żołnierzy, a na ich widok wszyscy lamentowali: „Co to będzie”, powiedział: „Polska będzie”. Mówił, że potrzeba nam słuchać ludzi mądrych, autorytetów. Takim był namiestnik Chrystusa sługa Boży Jan Paweł II, który nauczał, że żadnego problemu politycznego, gospodarczego, społecznego nie rozwiążemy bez Boga, Chrystusa, Ewangelii. Biskup zwrócił uwagę, że nie wypełniliśmy lwowskich Ślubów Jana Kazimierza i Ślubów Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia z 1956 r. i to jest nasze zadania do spełnienia. Pod koniec Mszy św. młodzi członkowie stowarzyszenia „Strzelec” złożyli przyrzeczenie na sztandar kombatancki. Biskup, kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i KIK w krypcie pod konkatedrą modlili się za zmarłych: kard. Władysława Rubina, biskupów - Jana Nowickiego i Mariana Rechowicza. W godzinach popołudniowych w cerkwi św. Mikołaja wyznawcy obu obrządków modlili się o pokój. Dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra odmówił modlitwy za Ojczyznę, a grekokatolicki proboszcz ks. Jan Tarapacki za rodziny. Następnie odbył się występ zespołu wokalno-instrumentalnego „Perełaj” z Gimnazjum w Przemyślu. A wieczorem w Miejskim Domu Kultury teatr światła, muzyki i ruchu „Magapar” przedstawił spektakl pt. „Magia”, na motywach utworu Bolesława Leśmiana, w reżyserii Barbary Thieme.
Organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej był Klub Inteligencji Katolickiej, przy wsparciu dziekana lubaczowskiego, marszałka województwa podkarpackiego, proboszcza parafii św. Mikołaja, Miejskiego Domu Kultury i Powiatowego Centrum Kultury i Sportu w Lubaczowie.
Dziennikarze, a nawet watykaniści specjalizujący się w tematyce Stolicy Apostolskiej jeszcze za życia papieża Franciszka rozpoczęli medialne konklawe, typując kandydatów na jego następcę. Ci, którzy nakładają na wybór papieża pewien schemat polityczny, zwykle błądzą w swoich prognozach. Kiedy szukają kandydata według klucza: konserwatysta, liberał, progresista, ich przewidywania niemal zawsze kończą się niepowodzeniem. Kardynałowie kierują się zupełnie innymi kryteriami. W tym przypadku - kryteriami aktualnych potrzeb Kościoła roku 2025.
Poza tym konklawe, co zobaczymy w czasie bezpośrednich transmisji z jego rozpoczęcia 7 maja, jest w dużej mierze aktem liturgicznym. Kardynałowie większą część czasu konklawe spędzają nie na głosowaniach, tylko na modlitwie. Na samym jego początku przyzywają Ducha Świętego - i to jest kluczowy moment tego wydarzenia, bo - jak wierzymy - otwierają się na działanie Boga, którego wyrazem ma być ich głosowanie.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.
W środę, 7 maja ma rozpocząć się konklawe, by wybrać następcę papieża Franciszka. Zasady przeprowadzenia wyborów określa wydana w 1996 roku przez papieża Jana Pawła II Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis. Zakłada ona m.in. zachowanie tajmenicy konklawe. Jedyną osobą, która może uchylić kulisów wyborów, jest sam papież, co Franciszek zrobił w swojej autobiografii pt. "Nadzieja".
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.