Reklama

Nasza praca „na zapleczu”

Niedziela świdnicka 46/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Z rzeczy boskich najbardziej boska jest współpraca nad zbawieniem ludzkich dusz”
św. Dionizy Areopagita

Na srebrnym medalionie, który noszą na piersiach, widnieje łacińska sentencja, która po polsku znaczy: „Z rzeczy boskich najbardziej boska jest współpraca nad zbawieniem ludzkich dusz”. Napis umieszczony wokół wizerunku św. Piotra Klawera, to słowa zaczerpnięte przez założycielkę zgromadzenia - błogosławioną Marię Teresę Ledóchowską z dzieł św. Dionizego Areopagity. Siostry Klawerianki - bo o nich mowa - od dwóch miesięcy tworzą wspólnotę w diecezji świdnickiej.
Maleńka to na razie wspólnota. W domu kupionym na potrzeby zgromadzenia przy ulicy Ogrodowej mieszkają od września dwie siostry zakonne - s. Renata i s. Izabela. Wkrótce dołączy do nich trzecia osoba. Póki co, siostry pracują intensywnie, a ich popielate habity znane są dobrze w kilku parafiach diecezji. Bo choć dom wymaga urządzenia, a teren wokół - zagospodarowania, to najważniejsza jest misja, jaką siostry mają do wykonania wśród wiernych.
A misja ta wynika wprost z idei, jaka stała u podstaw powołania zgromadzenia do życia. Zakon Sióstr Klawerianek to dzieło bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Urodziła się ona w 2. poł. XIX wieku w Austrii w polskiej rodzinie. Pochodziła z bogatej rodziny, a jako młoda dziewczyna była nawet damą dworu toskańskiego w Salzburgu. Jednak podobnie jak jej starsza siostra - św. Urszula - porzuciła dostatek i zaszczyty i oddała się Bogu. Cel, jaki sobie postawiła, to praca na rzecz misji afrykańskich i walka z niewolnictwem Murzynów.
W 1894 r. bł. Maria Teresa Ledóchowska założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, przekształconą następnie w Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Za patrona zgromadzenia przyjęto hiszpańskiego jezuitę, misjonarza i apostoła niewolników, żyjącego w XVII wieku. Klawerianki skupiały się na organizowaniu pomocy dla misji, prowadzonych przez inne zakony. Miały być pośrednikiem pomiędzy misjami a osobami świeckimi.
Sama Matka Założycielka, choć nigdy nie była w Afryce, zyskała miano „Matki Afryki”. W poczet błogosławionych zaliczył ją w 1975 r. papież Paweł VI. Rok później na prośbę polskich biskupów uczynił bł. Marię Teresę Ledóchowską patronką dzieła współpracy misyjnej w Polsce.
Jej przesłanie współczesne klawerianki kontynuują niemal bez zmian. Owszem - w dzisiejszych czasach szybkiej komunikacji, Internetu, nowoczesnych wydawnictw łatwiej jest być może realizować niektóre cele. W sferze duchowych idei nic jednak nie ulega zmianie. Bo misje - mimo postępu cywilizacji - nadal potrzebują ogromnego wsparcia duchowego i materialnego. Wciąż bowiem co roku 3 miliony dzieci umiera z głodu. 26 milionów małych Afrykańczyków cierpi z powodu niedożywienia. 100 milionów dzieci całego świata skazanych jest na życie na ulicy. To właśnie im i ich rodzicom niosą pomoc klawerianki.
Istniejące od 113 lat zgromadzenie liczy niespełna 250 zakonnic. Rozproszone są one po całym świecie. Dom Generalny zakonu mieści się w Rzymie i tam też rezyduje m. Maria Moryl, przełożona generalna zakonu. Ale siostry pracują w Polsce, Austrii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Irlandii, Anglii, Kanadzie, USA czy Urugwaju. Już po II wojnie światowej klawerianki rozpoczęły pracę w Nowej Zelandii, Ugandzie, Indiach, Szkocji, Brazylii i Australii. Każdy ośrodek podlega bezpośrednio przełożonej w Rzymie.
W Polsce, gdzie zakon obecny jest od 1930 r., do niedawna siostry mieszkały w czterech domach: w Krakowie, Krośnie nad Wisłokiem, Podkowie Leśnej i Poznaniu. Świdnica to piąte miejsce w Polsce. Do naszej diecezji zakonnice zaprosił ks. Marek Gałuszka, odpowiedzialny za działalność misyjną w Kurii Diecezji Świdnickiej.
Choć zgromadzenie nie jest liczne, wykonuje olbrzymią pracę na rzecz misji dzięki angażowaniu w pracę osób świeckich. Wspólnotę wspiera ponad tysięczna grupa tzw. zelatorów klaweriańskich. To osoby angażujące się w działalność apostolską w różny sposób - poprzez pomoc w organizowaniu różnego rodzaju akcji, propagowanie czasopism i książek, współpracę z młodzieżą. Klawerianki wspierają także eksterniści. To osoby świeckie, które dobrowolnie przyjmują zasady, obowiązujące w zakonie, zgadzające się na przestrzeganie restrykcyjnych reguł, żyjące jednak poza zgromadzeniami i zachowujące status osoby świeckiej.
To właśnie dzięki wsparciu takich osób - zelatorów i eksternistów - możliwa jest szeroka działalność Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotr Klawiera.
Pomysł na włączenie osób świeckich w działalność zakonu pochodził od bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Setki spotkań, w jakich brała udział na terenie całej Europy, owocowało włączeniem do misyjnej pracy tysięcy osób. Ale potem przyszła wojna i dzieło to zostało zniweczone. W latach komunizmu, gdy działalność Kościoła w Polsce podlegała ograniczeniom, zgromadzenie nie mogło tworzyć świeckich grup misyjnych. Dopiero w ostatnich latach wraca się do idei włączenia wiernych w pomoc misjom, właśnie za pośrednictwem klawerianek”.
„Rozpocząć na nowo od Chrystusa w łączności z «Chrisifideles Laici»” to hasło przewodnie Kapituły Generalnej zakonu, która odbyła się we wrześniu tego roku. Najwięcej miejsca w czasie obrad poświęcono właśnie sposobom pozyskiwania osób, które chcą pracować na rzecz misji.
- Jest wielu chętnych, którzy chcą wspomagać nasze dzieło. Tu, w Świdnicy, wspiera nas już kilka młodych osób. Szczególną osobą jest licealistka Ania, której marzeniem jest pracować kiedyś na misjach. Sama nas odnalazła i dziś pomaga nam w pracy z dziećmi - opowiada s. Renata.
Siostry spotykają się z najmłodszymi po nabożeństwach czy w trakcie katechezy. Choć do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, zebrała się spora grupa chętnych, którzy w przebraniu kolędników odwiedzą domy na terenie diecezji, prosząc o pomoc dla swoich rówieśników w dalekich krajach. To coroczna akcja zgromadzenia - „Kolędnicy misyjni”, która po raz pierwszy zagości na naszym terenie. Zebrane pieniądze przekazane zostaną w tym roku na rzecz misji w Peru.
W czasie spotkań z młodzieżą s. Renata i s. Izabela nie tylko opowiadają o losie małych Afrykańczyków, Azjatów czy Indian, ale przekazują czasopisma, obrazki, kalendarze misyjne. Zgromadzenie od ponad 100 lat wydaje m.in. „Echo Afryki i innych kontynentów” - miesięcznik przygotowywany w ośmiu językach: polskim, włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i holenderskim. Tu zawarte są informacje z misji, relacje z życia zgromadzenia. Za pośrednictwem pisma wyrażane są prośby misjonarzy, przekazywane pozdrowienia i podziękowania z dalekich stron. W specjalnej wkładce „Echa dzieciom” prezentowana jest praca dziecięcych i młodzieżowych grup misyjnych. Każda zaprenumerowana gazeta, to kolejna cegiełka w dziele pomocy misjom…
- Świdnica to piękne miasto. Bardzo nam się tu podoba. Spotkałyśmy się z wielką życzliwością, z otwartością i chęcią współpracy - zapewnia s. Renata.
Klawerianki chcą dotrzeć do możliwie dużej liczby parafii i szkół, by nieść wiedzę o misjach na co dzień i na co dzień organizować pomoc i wsparcie. W swojej siedzibie przy ul. Ogrodowej chcą urządzić muzeum misyjne. Planów i projektów mają wiele, energii także, pełne są tez wiary w ludzką życzliwość.
Szarość ich strojów przecina cienką linią czerwony sznureczek, na których noszą zakonne medaliony z wizerunkiem św. Piotra Klawera.
- Dla naszej Matki Założycielki kolor czerwony był symbolem krwi Chrystusa - symbolem największej ofiary. Mówiła, że czerpie z tego siłę i energię do pracy. My czujemy podobnie - wyjaśnia siostra.
Mamy nadzieję, że tej siły, energii i wiary w ludzi siostrom w naszej diecezji nie zbraknie. Każdy chętny do pomocy będzie mile przez siostry widziany. Dom zakonny mieści się przy ul. Ogrodowej 3. Z s. Renatą można się także spotkać w Kurii Diecezjalnej, gdzie pracuje każdego dnia przed południem. Można także skontaktować się telefonicznie: 0-606-476-014, lub wysłać e-maila pod adresem: klawer4@wp.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: 1 maja ingres abp. Zielińskiego

2025-04-29 15:00

[ TEMATY ]

ingres

Bp Zbigniew Zieliński

Karol Porwich/Niedziela

Abp Zbigniew Zieliński

Abp Zbigniew Zieliński

Przyjęcie abp. Zbigniewa Zielińskiego przez kapitułę w bramie kościoła katedralnego, odczytanie bulli papieskiej, przekazanie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce pastorału i objęcie katedry biskupiej, a następnie oddanie wyrazów czci przez biskupów współpracowników, przedstawicieli kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich - złożą się na ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją w katedrze poznańskiej 1 maja.

Nowy arcybiskup metropolita poznański zamieszkał już na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Przed ingresem w obecności Kolegium Konsultorów i Kapituły Katedralnej obejmie kanonicznie diecezję. Ingres do katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, najstarszej polskiej katedry, odbędzie się w czwartek, 1 maja, o godz. 11.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Arcydzieła malarstwa wystawione w Rzymie

2025-04-29 21:17

[ TEMATY ]

Rzym

Rok Święty 2025

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Rok Święty 2025 jest wielkim wydarzeniem duchowych, ale jego organizatorzy zadbali, by miał również wymiar kulturalny. W Rzymie organizowany jest cykl wystaw zatytułowany „Otwarte niebiosa” – odbyły się już wystawy ikon oraz obrazów Marca Chagalla i Salvadora Dalí.

Natomiast w okresie świąt Wielkanocnych zorganizowano wystawę nawiązujące do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa - w rzymskim kościele San Marcello al Corso można oglądać dwa arcydzieła malarstwa chrześcijańskiego: „Uczniowie Piotr i Jan biegnący do grobu w poranek Zmartwychwstania” Eugène’a Burnanda oraz „Wieczerza w Emaus” Rembrandta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję