Pośród niesnasków Pan Bóg uderza
w ogromny dzwon.
Dla słowiańskiego oto papieża
otwarty tron.
J. Słowacki
Gdzie w Rzeszowie można przeczytać ten cytat? Oczywiście, na specjalnej tablicy pamiątkowej umieszczonej przy pomniku wieszcza Juliusza Słowackiego, postawionym w Parku „Solidarności” przy ul. Dąbrowskiego, tuż obok Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Ciekawa jest historia tego pomnika, sięgająca lat dwudziestych minionego stulecia. 80 lat temu, 27 czerwca 1927 r., w niedzielę, w przeddzień przywiezienia prochów Juliusza Słowackiego do Polski, z Paryża do Krakowa i złożenia ich w katedrze wawelskiej, po Sumie w kościele farnym w Rzeszowie, którą w otoczeniu duchowieństwa i ówczesnych władz Rzeszowa celebrował ks. dr Józef Jałowy, a podniosłe kazanie wygłosił ks. prał. Tokarski, udali się rzeszowianie do Ogrodu Miejskiego (dziś Park „Solidarności”), gdzie uczestniczyli w poświęceniu kamienia węgielnego pod pomnik Juliusza Słowackiego. Wysłuchali też patriotycznego przemówienia ówczesnego burmistrza Rzeszowa Krogulskiego. Parę godzin wcześniej, dla uświetnienia tej chwili, z wieży kościoła farnego w Rzeszowie rozległ się hejnał Rzeszowa (nie zachował się do dziś). Kamień węgielny przetrwał 12 lat przedwojennych, okres II wojny światowej i stoi do dziś.
Jak podaje Stanisław Szczepański („Spełnienie”, „Głos Rzeszowa” październik 2002 r.), w 1994 r. nieżyjący już January Nowak, znawca dziejów Rzeszowa, sekretarz znanego muzealnika i regionalisty Franciszka Kotuli, zwrócił uwagę na ten kamień węgielny („Słowacki w Rzeszowie” - to tytuł publikacji Januarego Nowaka w dodatku do czerwcowego numeru „Głosu Rzeszowa” w 1994 r.). Władze Rzeszowa życzliwie odniosły się do pomysłu odnowienia kamienia węgielnego i wybudowania na nim pomnika Juliusza Słowackiego. Jednak brakowało pieniędzy na ten cel. Znalazły się, dzięki wsparciu ówczesnego prezydenta Rzeszowa dr. Andrzeja Szlachty i sponsorów. Pomnik powstał. Twórcą jego był Piotr Kida, rzeszowski rzeźbiarz i pedagog. Ogłoszono też konkurs na projekt pomnika wśród dzieci i młodzieży. Wygrał projekt Magdaleny Prenaty z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Pomnik uroczyście odsłonięto 16 października 2002 r., w dniu 24. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża. I tak po 75 latach Rzeszów spłacił dług wobec tamtego zobowiązania.
Nie muszę wyjaśniać związków Juliusza Słowackiego z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest rzeczą znamienną, iż w 1927 r. ułożono kamień węgielny pod pomnik Wieszcza tuż przy obecnym Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Pomnik ten jest trwałym elementem historii Miasta Rzeszowa, wyrazem przywiązania mieszkańców Rzeszowa do Juliusza Słowackiego, do osoby Ojca Świętego, do wiary i Kościoła, wyrazem patriotyzmu i przywiązania do wartości religijnych, narodowych, trwałych i niezmiennych. Na początku nowego wieku i tysiąclecia bądźmy wiernymi i godnymi spadkobiercami tych wartości i tradycji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu