Wystawą „Totus Tuus Jan Paweł II” rozpoczęło działalność powstałe w Częstochowie Muzeum Pielgrzymowania. Placówka mieści się w budynku odrestaurowanej, usytuowanej w Alejach Najświętszej Maryi Panny „Popówki” i jest świadectwem specyfiki wyróżniającej i kształtującej klimat Częstochowy.
Według prof. Antoniego Jackowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, powstałe Muzeum winno stać się swoistą skarbnicą wiedzy o historii światowego i polskiego pielgrzymowania, z uwzględnieniem Częstochowy, nie zapominając o fenomenie pielgrzymowania Jana Pawła II. Prezentowane wystawy powinny uświadamiać zwiedzającym odwieczną tradycję religijności, patriotyzmu i kształtowania wiary cechującej Polaków.
28 czerwca uroczystego poświęcenia i otwarcia Muzeum Pielgrzymowania dokonał metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak w obecności prezydenta Miasta Częstochowy Tadeusza Wrony, kuratora zbiorów jasnogórskich o. Jana Golonki, znawcy pielgrzymowania prof. Antoniego Jackowskiego, dyrektorów Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie ks. Andrzeja Józefa Nowobilskiego i Muzeum Częstochowskiego Janusza Jadczyka oraz licznych gości. W swoim wystąpieniu Pasterz archidiecezji podkreślił znaczenie tej pożytecznej inicjatywy w aspekcie zarówno religijnym, jak i edukacyjnym. Dyrektor Muzeum Janusz Jadczyk dodał, że jednym z celów ekspozycji będzie uzmysłowienie współczesnemu człowiekowi znaczenia pielgrzymowania w każdej dostępnej formie i na wszelkich życiowych szlakach, którymi poprowadzi nas Bóg.
Zaprezentowana wystawa poświęcona pielgrzymowi wszech czasów, Janowi Pawłowi II powstała pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza, abp. Stanisława Nowaka i prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony. Organizatorami są Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie i Muzeum Częstochowskie. Ekspozycja powstała według scenariusza ks. Andrzeja Nowobilskiego, przy aranżacji plastycznej Jana Kolanowskiego i koordynacji technicznej Janusza Jadczyka i ks. Marka Wasila. Prezentowane unikalne eksponaty, które dziś można nazwać relikwiami podzielono na dwa działy. W pierwszym wadowicko-krakowskim - obejmującym dzieciństwo, formację duchową, zamiłowania, okres nauki, studiów uniwersyteckich, kapłaństwa, biskupstwa - przedstawiono pamiątki pomagające uświadomić klimat, w jakim wzrastał przyszły namiestnik Chrystusa na ziemi. W drugim zgromadzono część pamiątek związanych z osobą i pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie zabrakło tu przedmiotów osobistych, otrzymywanych podarunków, sutann, insygniów władzy kościelnej itp. Wystawę oglądać można w Muzeum Pielgrzymowania przy Al. Najświętszej Maryi Panny 47 do 26 sierpnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu