Reklama

Pomoc psychologiczna on-line

Niedziela płocka 19/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idąc z duchem czasu, Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku postanowiło rozszerzyć swoją działalność o pomoc psychologiczną drogą internetową. Wysłanie e-maila na adres: pomoc.metanoia@op.pl może być dobrą formą kontaktu z doradcą, który wskaże możliwe rozwiązania problemu. Celem niniejszego artykułu jest zaznajomienie Czytelników „Niedzieli Płockiej” z tą stosunkowo nową formą usług psychologicznych.
Posługiwanie się komputerem połączonym z Internetem jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Cybersieć stanowi bogate źródło informacji. Jest także ważnym narzędziem komunikacji międzyludzkiej. Wszystko to sprawia, iż istnieje możliwość skutecznego wykorzystania Internetu w realizacji rozmaitych zadań psychopedagogicznych.

Internet - źródło informacji psychologicznych

Reklama

Stosowanie Internetu w usługach psychologicznych przybiera różne formy. W sieci można znaleźć strony z zakresu promocji zdrowia psychicznego, informacje na temat funkcjonowania człowieka w różnych sytuacjach życiowych i rolach społecznych. Internet jest również bogatym źródłem informacji o prowadzonych badaniach psychologicznych, o nowych publikacjach czy o zaburzeniach psychicznych. Serwery naukowe stanowią miejsce wymiany doświadczeń między fachowcami o nowych lekach, technikach terapeutycznych itp. Rozwija się także sieć stron usługowych, dzięki którym można uzyskać poradę specjalisty. Również w polskim Internecie pojawiły się strony oferujące usługi psychologiczne (porady, psychotesty) oraz zawierające informacje z zakresu psychologii (książki, artykuły).
Doświadczenia w stosowaniu różnego rodzaju usług psychologicznych i medycznych za pomocą środków masowego przekazu sięgają XX wieku. Porad udzielano wtedy w czasopismach, poprzez radio, telewizję i telefon. Pojawienie się Internetu znacznie ułatwiło korzystanie z pomocy psychologicznej. Pierwsze wykorzystanie cybersieci w świadczeniu konkretnych usług psychologicznych miało miejsce już w latach 70. ubiegłego stulecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kontakt z fachowcem przez Internet

Kontakt z psychologiem w sieci może mieć miejsce za pomocą popularnych komunikatorów internetowych, poczty elektronicznej, czatów ze specjalistą. Pomoc psychologiczna przez Internet ma charakter konsultacji; odpowiada na konkretne pytania i stanowi wsparcie w trudnych momentach. Pozwala zrozumieć motywy różnych zachowań i towarzyszące im uczucia. „Cyberpsycholog” może poradzić w sprawie radzenia sobie ze stresem, efektywnej nauki, wyboru studiów czy zawodu, w podjęciu jakiejś decyzji, w sytuacjach kryzysu w relacjach z innymi osobami. Porady on-line są też dobrą formą uzupełniającą psychoterapię tradycyjną. Należy jednak pamiętać, że pomoc przez Internet nie może jej zastąpić. Nie jest wystarczająca dla osób przeżywających poważne kryzysy lub cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne.
Na ocenę efektywności pomocy psychologicznej w sieci jest jeszcze za wcześnie ze względu na krótką historię tej formy działalności i ograniczoną liczbę osób, które do tej pory skorzystały z tej formy konsultacji. Niemniej jednak wyniki sondażu G. Rice z 1997 r. wskazują, że 50% osób stwierdziło, iż pomoc on-line jest potrzebna i efektywna. Z kolei ABC’s of Internet Therapy przytacza dane, według których ponad 90% osób korzystających z takiej formy pomocy ocenia ją pozytywnie i twierdzi, że im pomogła. Efektywność ta zależy od czynników związanych zarówno z psychologami, jak i klientami; od poziomu orientacji klientów w zakresie obsługi komputerów i podstawowych programów internetowych, przekonania o sensowności tej formy pomocy, poziomu zaufania do samego siebie i do fachowców, gotowości otwierania się i mówienia o istotnych problemach, chęci współpracy z terapeutą, charakteru problemu i właściwości psychicznych klienta. W badaniach Sknedera z 1999 r. uzyskane rezultaty potwierdziły pozytywne zmiany u osób korzystających z porad przez Internet w porównaniu z osobami, które z takiej pomocy nie korzystały.

Wady i zalety pomocy on-line

Prowadzone badania pozwoliły na sformułowanie szeregu wad i zalet pomocy psychologicznej on-line. Do wad można zaliczyć: konieczność posiadania komputera z połączeniem sieciowym oraz znajomość jego obsługi, brak stabilności w funkcjonowaniu sprzętu i programów, brak możliwości szybkiej interwencji ze strony osoby pomagającej w razie potrzeby, niepewność co do poprawnego opisania problemu i interpretacji odpowiedzi, izolację klienta od świata zewnętrznego, ograniczenie w stosowaniu różnych technik diagnostycznych i terapeutycznych, brak wiarygodnych informacji zwrotnych o stanie klienta, niemożność zwrócenia uwagi na sygnały niewerbalne, które klient wysyła.
Dobre strony korzystania z usług psychologicznych on-line to: zwiększenie zakresu i popularności usług psychologicznych; komfort - klient oszczędza czas i wysiłek (ma to szczególne znaczenie dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, opiekujących się dziećmi, mieszkańców małych miast i wsi). Za pomocą pisania można też pokonać trudności w werbalizacji problemów oraz poczucie wstydu wynikające z bezpośredniego spotkania z psychologiem, bowiem kontakt pośredni daje poczucie bezpieczeństwa, anonimowość.
Samo pisanie o doświadczanych trudnościach może pełnić rolę terapeutyczną na równi z rozmawianiem o nich czy ich odgrywaniem. Pisanie zmniejsza skłonność do nieśmiałości czy zakłopotania. Pozwala na bardziej obiektywny wgląd we własne problemy i towarzyszące emocje; umożliwia zdystansowanie się do własnych lęków. Badania naukowe potwierdzają, iż pisanie o swoich emocjach zmniejsza między innymi częstość wizyt u lekarzy, ciśnienie krwi oraz poziom stresu w związku z doznanymi wydarzeniami traumatycznymi. Zatem, jak widać, ubieranie swych trosk w słowa może mieć zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Internet może być wykorzystywany w różnych działaniach i usługach psychologicznych zarówno jako pomoc podstawowa lub uzupełniająca, jak i wspomagająca tradycyjne formy pomocy. Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku zaprasza do skorzystania z tej nowej formy kontaktu z psychologiem. Pisząc e-mail na adres: pomoc.metanoia@op.pl z pewnością uzyskają Państwo poradę, wsparcie w trudnych momentach i ewentualne wskazówki, gdzie się zgłosić, by uzyskać pomoc psychologiczną, pedagogiczną, duchową czy prawniczą.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Jak przekazał portal Times of Israel, przerwy w działaniach zbrojnych będą wprowadzane w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza.
CZYTAJ DALEJ

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Pęka mi serce, gdy o tym piszę. Pęka też obraz Kościoła w oczach wielu. Pęka zaufanie. Pęka nadzieja. Bo fakt pozostaje faktem: ksiądz zamordował człowieka. Ze szczególnym okrucieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny. 

Według dekretu abp. Józefa Kupnego od 1 lipca w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa na wrocławskim Psim Polu nowym proboszczem został ks. Mariusz Dębski, który zastąpił na tym urzędzie ks. Edwarda Leśniowskiego, który był proboszczem tej parafii przez ostatniej 38 lat i osiągnął już wiek emerytalny. Wraz z mianowaniem nowego proboszcz odbywa się obrzęd wprowadzenia nowo mianowanego nowego proboszcza. Obrzędowi temu zazwyczaj przewodniczy ksiądz dziekan. Taki obrzęd zaplanowano na sumę odpustową. Obecny na Eucharystii ksiądz dziekan Wiesław Karaś odczytał oficjalnie dekret i wypowiedział słowa: “Drogi Księże Proboszczu! Twojej pasterskiej pieczy Arcybiskup Wrocławski powierzył troskę o tutejszą parafię. Niech Duch Święty uzdolni cię do wielkodusznego podjęcia duszpasterskich zadań. Głoś słowo Boże, aby wierni umocnieni w wierze, nadziei i miłości wzrastali w Chrystusie. Gromadź swych parafian wokół ołtarza, aby wszyscy - starsi i młodzi, ubodzy i bogaci, gorliwi i obojętni religijnie - odnajdywali w Eucharystii źródło uświęcenia życia i poprzez nią oddawali chwałę Ojcu. Otaczaj ojcowską miłością ubogich i chorych, ożywiaj w sercach wiernych apostolskiego ducha i zachęcaj ich do wspólnej troski o sprawy Kościoła. Zarządzaj też roztropnie dobrami materialnymi powierzonymi twej pieczy.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję