W nauce światowej polska nauka ma swoje znaczące miejsce, choć jest niedoinwestowana i boryka się z poważnymi trudnościami natury finansowej. Nic więc dziwnego, że każda nowa inwestycja w tej dziedzinie, nowe miejsce i urządzenie są witane i przyjmowane z radością przez Was i również przeze mnie. Liczące się osiągnięcia polskich uczonych, mimo tych braków, są chlubnym świadectwem ich szlachetnej postawy, ich poświęcenia i ofiarnej pracy badawczej. Jako naród jesteśmy winni naszym uczonym szacunek i wdzięczność.
Zaprosiliście mnie, pasterza Kościoła krakowskiego, abym poświęcił Laboratorium Molekularne - bardzo ważny „warsztat” Waszej pracy naukowej. W liturgii Kościoła obrzęd poświęcenia oznacza oddanie czegoś Bogu. W tym wypadku wyraża on Wasze pragnienie powierzenia Mu całego trudu badawczego i jego owoców. Oczywiście, Wasz dar musi być godny Boga, a więc muszą się w nim spełniać wszystkie kryteria właściwe autentycznemu badaniu naukowemu, a także wymagania etyczne. Inaczej mówiąc, musi się rodzić z miłości do prawdy i do człowieka. (…) Mając pełne zaufanie do polskich uczonych, chciałbym podkreślić, że służba prawdziwemu dobru człowieka nabiera szczególnej doniosłości w Waszych pracach - pracach Instytutu Botaniki. Podnoszą się bowiem głosy ostrzegające przed roślinami i żywnością zmodyfikowanymi genetycznie.
Ludzie nauki z Instytutu Botaniki PAN zaprosili do siebie biskupa Kościoła krakowskiego. Można powiedzieć, że spotykają się „fides et ratio”. Wszyscy Państwo doskonale wiedzą, że od tych słów Ojciec Święty Jan Paweł II rozpoczął encyklikę poświęconą relacjom wiary i rozumu. Z radością stwierdza, że miejsce dawnej nieufności, a nawet wrogości, zajmuje dziś dialog, gdyż „wiara i rozum (...) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Potwierdzeniem tych słów Sługi Bożego jest nasze dzisiejsze spotkanie. Niech ten dialog trwa i pogłębia się. Boże błogosławieństwo niech towarzyszy Wam na drogach poszukiwania prawdy, a także w życiu osobistym i rodzinnym.
Słowo z okazji poświęcenia Laboratorium Molekularnego Instytutu Botaniki PAN, 16 lutego br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu