„Jubileusz śmierci Założyciela przeżywany w Zakonie Paulinów skłania do refleksji nad kolejnymi filarami duchowości mniszej” - czytamy w zaproszeniu do obejrzenia filmów.
Gościem drugiego odcinka jest o. Leon Knabit, znany benedyktyn z Tyńca, publicysta. Film poświęcony jest człowieczeństwu jako fundamentowi dla rozwoju wspólnoty zakonnej. Rozmowę z o. Leonem Knabitem prowadzi o. Michał Legan, paulin, który przygotowuje cały projekt.
„Zapraszamy do wysłuchania tej krótkiej dyskusji i kontynuowania jej w gronie współbraci oraz przyjaciół Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika” - zachęcają paulini.
„Płomyki w Zakon zebrane - 12 rozmów o duchowości” - to cykl filmów, które publikowane będą 11. dnia każdego miesiąca w 2020 roku z okazji 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Św. Pawła I Pustelnika.
„Pragniemy, by kolejne tematy i zaproponowane przez naszych rozmówców rozważania posłużyły Ojcom i Braciom Paulinom, Konfratrom oraz wszystkim Przyjaciołom Zakonu w indywidualnej i wspólnotowej refleksji nad dziedzictwem i współczesnością naszego powołania” - podkreślają paulini.
Odcinek 2 - Człowieczeństwo
11 stycznia - Historia życia bł. Euzebiusza
11 lutego - Człowieczeństwo
11 marca - Modlitwa
11 kwietnia - Wspólnota
11 maja - Słuchanie woli Bożej
11 czerwca - Ojcostwo duchowe
11 lipca - Kapłaństwo
11 sierpnia - Głoszenie
11 września - Czystość
11 października - Ubóstwa
11 listopada - Posłuszeństwo
11 grudnia - Śmierć w Panu
Jak sobie radzić z duchową depresją?
Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.
Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.
CZYTAJ DALEJ
Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę nabiera rozpędu: Pieszo, na rolkach, w siodle
Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę nie traci na aktualności. Już teraz przekonują o tym kolejne grupy pielgrzymów, którzy każdego dnia napływają do sanktuarium, a w nich rodziny, młodzież, seniorzy. Jak dotąd, już w czerwcu, odnotowano więcej pątników pieszych, a i liczba biegaczy podwoiła się w tym przedziale czasowym w stosunku do roku ubiegłego. Coraz więcej przyjeżdża nowych grup rowerowych organizowanych też w skali diecezji. Pątnicy przybywają na Jasną Górę w duchu hasła Roku Jubileuszowego - "Pielgrzymi nadziei".
Można powiedzieć, że pielgrzymi na Jasnej Górze „rozkręcają” lato. Tradycyjnie o tej porze, czyli w czerwcu i lipcu przychodzą ci, którzy mają blisko, jak pątnicy z archidiecezji częstochowskiej i ci, którzy mają trochę dalej, jak wierni z parafii Górnego Śląska. Pielgrzymkę nazywają „duchową adrenaliną, która pomaga iść przez życie”. - Nie ma proszenia bez podziękowania i pielgrzymowania bez ofiary - podkreślają. Ślązacy bardzo chętnie zabierają na pielgrzymki dzieci.
CZYTAJ DALEJ