Tytuł parafii nieustannie przypomina mi, że Chrystus ma panować w moim życiu. Abym za św. Pawłem mógł powiedzieć: Żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus. Mam nadzieję, że w roku jubileuszu parafii otrzymam tę łaskę.
Ks. Dariusz Bala, wikariusz
Kościół przy Tykocińskiej jest dla mieszkańców Targówka, jak mówi jedna z parafianek, „drugim domem”. Ludzie czują się tu bezpiecznie i swobodnie. Parafia nieustannie się zmienia, z roku na rok coś przybywa - pojawiają się kapliczki, pomniki, pamiątkowe tablice, mozaiki, witraże w oknach.
Żywe cegły Kościoła
Reklama
Jednak parafii nie tworzy budynek, tylko miejscowi wierni wraz z duszpasterzami. To oni są żywymi cegłami lokalnego Kościoła. Gdy otwieram stronę internetową parafii Chrystusa Króla
Przygotowania do obchodów jubileuszu rozpoczęły się wraz z początkiem roku kościelnego, niektóre z podejmowanych inicjatyw wymagały jeszcze wcześniejszego przygotowania. Do najważniejszych należą przebudowa ołtarza głównego i poświęcenie granitowej tablicy w 75-lecie powstania parafii. Ważną część obchodów jubileuszu stanowi także świeżo opublikowana książka przedstawiająca sylwetkę pierwszego proboszcza ks. Jana Golędzinowskiego, męczennika za wiarę, oraz wystawa związana z historią parafii.
Duszpasterze zadbali także o sferę duchową parafian. Przez cały tydzień poprzedzający odpust w kościele odbywały się rekolekcje. Poszczególne grupy odpowiednio wcześniej podejmowały się modlitwy w intencji dobrego przeżycia tego dnia.
Parafia Chrystusa Króla swój obecny wygląd, zarówno ten materialny, jak i duchowy, zawdzięcza pracy i modlitwie wielu osób. Nie sposób nie wspomnieć o obecnych duszpasterzach. Obecny proboszcz ks. Marcin Wójtowicz z parafią związany jest od 10 lat. - Proboszcz to dla mnie ogromny wzór i przykład osoby, która jest na swoim miejscu. Zawsze potrafi podnieść na duchu, zainspirować, zmotywować do pracy - mówi parafianka Teresa Stachewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cukierki ks. Stasiaka
Nieocenieni są także księża rezydenci. Ks. Antoni Gościmski jest rezydentem od 1961 r. Spod jego ręki wyszła książka o historii parafii Chrystusa Króla. Wierni mówią o nim „ksiądz profesor”.
Drugi z księży rezydentów ks. Henryk Stasiak przebywa na parafii od 1993 r. Jego konfesjonał to ulubione miejsce coniedzielnych wycieczek wszystkich dzieci. Dlaczego? Wie to każde dziecko. Ks. Henryk Stasiak zawsze częstuje cukierkami. Księża wikariusze: ks. Dariusz Bala i ks. Krzysztof Ziółkowski pracują tu dopiero drugi rok, a już dali się poznać z jak najlepszej strony. Grupa oazowa, którą opiekuje się ksiądz Darek od minionego roku zwiększyła się ponad dwukrotnie. Nie brak też nowych ministrantów, nad którymi pieczę sprawuje z kolei ks. Krzysztof Ziółkowski. Bardzo ważną częścią miejscowej wspólnoty są ciche i często niezauważalne siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Nie tylko uczą katechezy w szkole, ale też dbają o wygląd zewnętrzny kościoła, służą w zakrystii i modlą się za pracujących tu księży, grupy, parafian.
Główne uroczystości odpustowe w parafii Chrystusa Króla przy ul. Tykocińskiej na Targówku rozpoczną się w niedzielę 26 listopada o 11.30. Sumę odpustową odprawi abp Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz warszawsko-praski, który poświęci także nowy ołtarz w kościele.