Na uroczyste Andrzejki zaprasza mieszkańców Warszawy ks. Wiesław Niewęgłowski. 30 listopada w kościele twórców przy pl. Teatralnym odbędzie się odpust.
Andrzejki najczęściej kojarzą się z zabawami i pogańskimi wróżbami, które nie mają nic wspólnego z chrześcijańską tradycją. Obecnie bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że 30 listopada obchodzimy pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Apostoła, rodzonego brata św. Piotra. Nie wszyscy również wiedzą, że w Warszawie znajdują się łaskami słynące relikwie św. Andrzeja, człowieka, który stąpał po ziemi razem z Jezusem Chrystusem.
Od trzech lat znajdują się one w warszawskim kościele twórców przy pl. Teatralnym. To właśnie tutaj kult św. Andrzeja dynamicznie się rozwija. - Ludzie, którzy modlili się przed jego szczątkami, wyprosili dla siebie już wiele łask - uzdrowień ciała i duszy - mówi ks. prał. Wiesław Niewęgłowski. Dlatego też w świątyni twórców w każdą środę organizowane są modlitwy o wstawiennictwo tego świętego.
Sporo rodzin wyprosiło za wstawiennictwem św. Andrzeja upragnione potomstwo. W czasach, kiedy tak wiele małżeństw bezskutecznie stara się o dzieci, może warto odwołać się w modlitwach właśnie do tego świętego. Dla wielu jest również zaskoczeniem, że św. Andrzej to patron zakochanych. Od wielu stuleci czczony jest jako orędownik narzeczonych i małżeństw.
Dwa płuca Kościoła
Dzięki temu, że w kościele na pl. Teatralnym spoczęły szczątki św. Andrzeja, ta warszawska świątynia stała się również nowym miejscem na „ekumenicznej mapie” Polski. Od tamtej pory obok katolików nawiedzają ją również wyznawcy prawosławia. Rektor kościoła twórców ks. Wiesław Niewęgłowski stara się, aby sanktuarium św. Andrzeja było otwarte dla wszystkich chrześcijan. - Niech Bóg da, aby tutaj Kościół oddychał „dwoma płucami”, o których mówił Ojciec Święty Jan Paweł II - podkreśla ks. Niewęgłowski. - W tym miejscu wierni obydwu Kościołów mogą wspólnie prosić o orędownictwo pierwszego ucznia Jezusa i tworzyć odnowioną jedność.
O św. Andrzeju Apostole przypomina nam w tym roku sam Ojciec Święty Benedykt XVI, który podczas swojego pobytu w Turcji weźmie udział wspólnie z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I w uroczystościach ku czci Andrzeja Apostoła, patrona Kościoła prawosławnego. Według tradycji, św. Andrzej uważany jest za założyciela Kościoła wschodniego. Dlatego też spotkanie Papieża i Patriarchy ma niezwykle symboliczną wymowę. Bowiem można powiedzieć, że Papież, czyli Piotr naszych czasów, odwiedzi Stolicę Apostolską oraz następcę swojego brata św. Andrzeja. I tak jak przed dwoma tysiącami lat dziś ponownie dwaj bracia będą się wspólnie modlić.
Jednak św. Andrzej Apostoł jest wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że oprócz Maryi i św. Józefa był pierwszym człowiekiem, który uwierzył w Jezusa jako Mesjasza i tę wiarę zwiastował innym. To on powiedział do swojego brata św. Piotra „znaleźliśmy Mesjasza” i przyprowadził go do Jezusa (J 1, 35-41). Dlatego dziś właśnie od św. Andrzeja wielu współczesnych ludzi mogłoby się uczyć wypraszać łaskę wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu