Ropczyce
Tylko miłość może podpowiedzieć człowiekowi, by opuścił rodzinne strony i przemierzając tysiące kilometrów, gdzieś w dalekim kraju i pośród ludzi obcej nam kultury głosił naukę Chrystusa. Misjonarze świeccy, kapłani oraz bracia i siostry zakonne oddają swoje serca tym, dla których są nie tylko zwiastunami Dobrej Nowiny, ale też często wielką pomocą w zwyczajnym życiu.
W dniach 22-28 października br. obchodziliśmy 80. Tydzień Misyjny pod hasłem „Nieśmy Ewangelię ubogim”. Stał się on inspiracją do zorganizowania w bibliotece szkolnej wystawy misyjnej zatytułowanej „Miłość duszą misji”. Z tej biblioteki korzystają uczniowie Zespołu Szkół im. Ks. dr. Jana Zwierza oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, dlatego oni wraz z katechetami stanowili większość uczestniczących w tej wystawie. Zorganizowanie wystawy było możliwe dzięki uprzejmości rodziny i przyjaciół misjonarza pochodzącego z Ropczyc - ks. Antoniego Sokołowskiego. Pracuje on 15. rok na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce, a misjonarzem jest od 16 lat. Jego rodzina i przyjaciele okazali się być ludźmi wielkiego serca i udostępnili wiele prywatnych pamiątek i albumów, które stały się eksponatami na tej wystawie misyjnej.
Wszystkie przedmioty zgromadzili i przygotowali całą wystawę nauczyciele bibliotekarze Lucyna Sokołowska, Bogusława Szczurek i Dorota Pleśniak.
W prezentowanych eksponatach nie zabrakło odświętnych ubrań afrykańskich, naczyń i przedmiotów codziennego użytku, instrumentów muzycznych i pięknych obrazów przedstawiających życie tamtejszych ludzi, a także odrobiny prawdziwej afrykańskiej ziemi i miejscowych owoców i roślin. Całość wystawy dopełniało kilkaset zdjęć przedstawiających pracę misyjną ks. Antoniego.
Wystawa ta dała możliwość przeprowadzenia lekcji religii w odmienny sposób. Katecheci prowadzący zajęcia w krótkim wstępie przybliżali tematykę misji świętych, a nauczyciele bibliotekarze, prezentując rozmaite przedmioty zgromadzone na wystawie, opowiadali o życiu mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej. Praktyka pokazała, że jedna lekcja to zbyt mało czasu, aby szczegółowo opowiedzieć o życiu i pracy w krajach misyjnych, jednak nawet tak krótki czas dał szansę na przybliżenie młodzieży tematyki misyjnej.
Wspaniałość wystawy i przygotowanie się prelegentek do poprowadzenia spotkania potwierdza fakt, że uczestniczyło w niej ponad tysiąc uczniów.
Wielkim zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się część wystawy poświęcona biżuterii i ozdobnym figurkom wykonanym z kości słoniowej i drzewa hebanowego, a także odświętne afrykańskie stroje prezentowane - ku wielkiej radości zebranych - przez przedstawicieli każdej klasy swoim kolegom i koleżankom.
Uczniowie, doceniając trud włożony w zorganizowanie tej wystawy, wyrazili swoje podziękowanie przede wszystkim poprzez zainteresowanie życiem mieszkańców Afryki, przybliżonym przez słowa prelekcji i zgromadzone eksponaty, a także przez pytania stawiane prowadzącym wystawę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu