W śród licznych instytucji na terenie parafii św. Brata Alberta w Zawierciu znajduje się wiele szkół, sieci handlowych, a nade wszystko Szpital Powiatowy i Dom Pomocy Społecznej. 13 października br. wspólnota gościła bp. Jana Wątrobę. Na tę wizytę złożyły się trzy okoliczności.
Na kilka dni przed patronalnym świętem służby zdrowia Ksiądz Biskup w szpitalnej kaplicy odprawił Mszę św. w intencji personelu medycznego i chorych, następnie odwiedził mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, których polecał Bogu podczas Eucharystii sprawowanej w kaplicy. Wieczorem w kościele parafialnym rozpoczęła się Liturgia pod przewodnictwem bp. Jana, podczas której udzielił młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Błogosławił wiernym, w sposób szczególny dzieciom, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. Drugoklasistom poświęcił też różańce oraz książeczki do nabożeństwa. Uroczystość zakończyła się w blasku świec i lampionów modlitewnym czuwaniem fatimskim.
W Kościele duchowym
„Kościół to przedsionek nieba” - z tego założenia wychodzi proboszcz parafii, ks. kan. Jan Niziołek, który wkroczył w 11. rok posługi w zawierciańskiej wspólnocie. „Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, trzeba podejmować różne decyzje, jednak najważniejsze są sprawy duchowe, na drugim planie baza materialna - powiedział. W centrum jest zawsze Eucharystia. Życie wspólnotowe naszej parafii staramy się jednak ubogacać i ożywiać, aktywizować istniejące już liczne wspólnoty dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłych. Niezastąpieni są pracujący w parafii wikariusze - byli i obecni - ks. Artur Stopikowski i ks. Mirosław Chrzęstek, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnego Kościoła” - dodaje Ksiądz Proboszcz. W parafii systematycznie prowadzona jest katecheza dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizowane są okolicznościowe misteria z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego, nie brakuje atrakcji turystycznych, odbyły się wycieczki rowerowe, a także spotkania przy ognisku wypełnione modlitwą, muzyką i śpiewem. „To wszystko sprawia, że nie tylko dzieci i młodzież chętniej przekraczają progi kościoła, lecz także pociągają rodziców, krewnych i przyjaciół” - zaznacza ks. Jan. Parafia, której patronuje św. Brat Albert, kilka lat temu uruchomiła parafialną świetlicę, która jest miejsce spotkań oraz różnego rodzaju zajęć, jak nauka języków obcych i języka migowego, korepetycje przedmiotowe czy rozgrywki sportowe.
Dużą popularnością cieszą się pielgrzymki krajowe i zagraniczne. W kalendarz parafialnych wydarzeń wpisały się koncerty bożonarodzeniowe z udziałem gwiazd polskiej estrady. W ciągu ostatniego 10-lecia zrodziły się powołania do stanu zakonnego i kapłańskiego.
Wzór świętości
„Kościół to przedsionek nieba, dlatego należy o niego dbać” - kontynuuje myśl Ksiądz Proboszcz zawierciańskiej wspólnoty, ale na słowach nie poprzestaje. Świątynia św. Brata Alberta jest piękna nie tylko ze względu na wciąż rozwijające się życie duchowe i wspólnotowe, lecz także ze względu na bazę materialną. Każdego roku kościół ubogaca się o nowe elementy wystroju zewnętrznego i wewnętrznego. W ostatnim czasie powstały oryginalne, niezwykle realistyczne polichromie przedstawiające świętych Pańskich. „Myśl o powstaniu tryptyku malowideł zrodziła się po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II dla upamiętnienia pontyfikatu największego z rodu Polaków. Postaci świętych nie tylko ozdabiają kościół, lecz także stanowią wzór świętości dla duchownych i świeckich” - wyjaśnia ks. kan. Jan Niziołek. Wykonawcami dzieła są artyści Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, na czele z prof. Czesławem Dźwigajem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu