Katarzyna Jaskólska: - Czym jest Rycerstwo Niepokalanej?
S. Faustyna Maria Masin: - Rycerstwo Niepokalanej, w skrócie MI - od nazwy łacińskiej Militia Immaculatae, to - według jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego - całość życia katolickiego w nowej formie, polegającej na łączności z Niepokalaną. Powstało 16 października 1917 r. w Rzymie dla obrony Kościoła w imię Niepokalanej.
Cel i program Rycerstwa Niepokalanej św. Maksymilian streścił w haśle: Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Członkowie MI jako główne zadanie stawiają sobie szerzenie królestwa Chrystusowego pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej, pobudzając wszystkich chrześcijan do oddania się na służbę Jej misji, którą pełni jako Matka Kościoła.
Cel MI jest bardzo wzniosły i trudny, niemożliwy do osiągnięcia ludzkim nakładem i pracą. Dlatego św. Maksymilian wskazał nam na Niepokalaną. Podstawowym warunkiem jest oddanie się Niepokalanej na własność z całym życiem, śmiercią i wiecznością. Chodzi o akt woli: chcę do Niej należeć, być Jej, naśladować Ją w miłości do Jezusa. Zewnętrznym znakiem jest noszenie Cudownego Medalika, który Ona sama objawiła w 1830 r. w Paryżu św. Katarzynie Laboure.
- Kto może należeć do Rycerstwa Niepokalanej?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Do MI mogą przystąpić wszyscy, którzy przystąpili do I Komunii św. Nie jest przeszkodą przynależność do innych organizacji religijnych. Oddanie się Jej pomoże nam w gorliwszym wypełnianiu zadań, które już podjęliśmy. Elastyczność MI wyraża się w III stopniach przynależności: I st., czyli indywidualne oddanie się Niepokalanej; II st., czyli grupy zorganizowane, koła MI, podejmowanie wspólnych akcji apostolskich; III st., czyli oddanie swojego życia dla realizowania charyzmatu MI w instytutach i zgromadzeniach męskich i żeńskich o inspiracji kolbiańskiej.
- Proszę coś powiedzieć o MI w parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze.
- Wszystko zaczęło się od przybycia naszego zgromadzenia do parafii. W szeregi MI wstąpiło dotychczas ok. 500 osób z całego miasta i okolic. Przy parafii istnieje mała wspólnota. Spotkania formacyjne odbywają się w II i IV środę miesiąca w salkach parafialnych. Zwykle przychodzi na nie kilka osób, ale drzwi są otwarte dla każdego, kto kocha Niepokalaną i chce Ją bliżej poznać. Wciąż przybywają nowe osoby. W czasie uroczystego przyjęcia w szeregi rycerzy dokonuje się oficjalnej deklaracji, która wiąże się z wpisem w księgi MI w Niepokalanowie, dzięki czemu przysługują nam liczne odpusty i łaski ze skarbca Kościoła.
Rycerstwo Niepokalanej nie zacieśnia się tylko do naszego miasta. Na terenie naszej diecezji w wielu parafiach dokonało się oddanie Niepokalanej podczas rekolekcji adwentowych lub wielkopostnych.
- Dziękuję za rozmowę.