„Jeżeli lubisz muzykę gospel, chcesz poznać jej przesłanie, szkolić się pod okiem profesjonalistów i poznać ciekawych ludzi... zostań uczestnikiem warsztatów gospel w Szprotawie!” - tak brzmiało zaproszenie do udziału w tym muzycznym wakacyjnym wydarzeniu. Zaproszone zostały schole, zespoły, chóry oraz osoby indywidualne - bez ograniczeń wiekowych.
„O warsztatach w Szprotawie dowiedziałam się w Lednicy, gdzie rozprowadzane były ulotki informacyjne - mówi Beata - i nie żałuję, że przyjechałam. W warsztatach brało udział wielu wspaniałych ludzi. Było genialnie, atmosfera świetna, energia, power, wszystko super! Jeśli za rok warsztaty będą kontynuowane, to przyjadę tu pierwsza!” - nie kryła entuzjazmu uczestniczka.
Podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych w Szprotawie zajęcia prowadzili instruktorzy związani z muzyką gospel: Marcia Walder-Thomas z Wielkiej Brytanii, która śpiewała m.in. w londyńskim chórze „London Community Gospel Choir” oraz z grupą „True Solace”, Lea Kjeldsen - Dunka od 1991 r. mieszkająca w Krakowie, dyrygent „Krakow Gospel Choir”, popularyzatorka tego gatunku muzyki w Polsce, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Gospel, oraz Adam Rymarz - wokalista i drugi dyrygent „Krakow Gospel Choir”, czołowy wokalista chrześcijańskiej sceny muzycznej, związany z zespołami „TGD” i „Samuel”.
Przez dwa dni uczestnicy brali udział w czterech próbach dziennie i choć musieli wstawać o 6-7 rano, nie narzekali. Zajęcia prowadzone były bez nut, poszczególnych partii głosowych uczestnicy uczyli się na pamięć, a teksty poznawanych utworów przetłumaczone były na język polski. „Nauczyliśmy się w sumie 9 utworów z podziałem na 3 głosy - opowiada Asia. - Podczas próby generalnej zaskoczył mnie efekt tej pracy. Nie spodziewałam się, że w dwa dni można nauczyć się tak wiele. Zaskoczyliśmy chyba samych siebie”. Uczestnicy nie szczędzili słów uznania dla osób prowadzących warsztaty, które w profesjonalny sposób poprowadziły zajęcia. „Oni mają taki szczególny kontakt z nami - zauważa Beata. - Czują tę muzykę i pokazują ją sobą, potrafią przekazać jej treść, tak byśmy też ją poczuli, nie tylko śpiewem, ale również tańcem i ruchem”.
Mieszkańcy Szprotawy mieli już wcześniej okazję spotkać się z tym stylem muzyki. Po raz pierwszy było to w 2004 r., kiedy w Domu Kultury z koncertem kolęd wystąpił gorzowski chór „La vie”. Radosne i spontaniczne utwory przyjęte zostały wówczas przez szprotawian bardzo życzliwie. Gdy pojawiła się możliwość zorganizowania koncertu wakacyjnego, organizatorzy bez wahania wybrali gospel. Inicjatorem szprotawskiego wydarzenia jest ks. Piotr Franek pracujący w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To na jego zaproszenie muzyka gospel dotarła do Szprotawy już dwa lata temu. „Koncerty kolęd gospel zostały bardzo dobrze przyjęte w Szprotawie. Dlatego gdy burmistrz chciał zaproponować mieszkańcom miasta coś innego niż zwykle, podsunąłem pomysł, by zorganizować warsztaty muzyczne gospel”.
„I Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne okazały się ciekawym wydarzeniem na początek wakacji i jeśli zostaną dobrze ocenione przez mieszkańców, to w przyszłości będą kontynuowane w podobnej formie” - zapowiada burmistrz Roman Rosół.
Gwiazdą koncertu finałowego była grupa „Trzecia Godzina Dnia”, z którą gościnnie wystąpił Mieczysław Szcześniak. „TGD” jest zespołem ekumenicznym młodych chrześcijan pochodzących z różnych Kościołów i różnych zakątków Polski. Zespół współtworzy 35 muzyków - młodych wokalistów i instrumentalistów. Do Szprotawy przyjechała kilkunastoosobowa grupa muzyków „TGD”, którzy wystąpili pod kierownictwem Piotra Nazaruka.
Gospel to znaczy Ewangelia. Repertuar gospel to pieśni wiążące się z Nowym Testamentem i nauką Chrystusa. Ten rodzaj muzyki staje się coraz bardziej znany i popularny w Polsce m.in. dzięki działaniom podejmowanym przez Stowarzyszenie Gospel, które w wielu miastach organizuje warsztaty. Największe z nich odbywają się w Krakowie, a uczestniczy w nich ok. 500 osób. Ta amerykańska muzyka zachwyciła i wciągnęła również mieszkańców Szprotawy, o czym świadczy frekwencja i aplauz podczas koncertu finałowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu