W tym roku mija 10. rocznica reorganizacji struktur Kościoła greckokatolickiego. W 1996 r. utworzona została na terenie Polski metropolia greckokatolicka ze stolicą w Przemyślu oraz dwie diecezje: przemysko-warszawska i wrocławsko-gdańska. Przed 10 laty ówczesny biskup przemyski Jan Martyniak został mianowany arcybiskupem metropolitą, natomiast biskupem nowo utworzonej diecezji wrocławsko-gdańskiej został ks. mitrat Teodor Mańkowicz.
- W tym roku mija 10 lat od tych ważnych dla nas wydarzeń - mówi obecny biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Włodzimierz Juszczak - dlatego chcieliśmy to uczcić. Zaprosiliśmy na uroczystości kard. Ignacego Moussa Daoud, prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, który jest patriarchą emerytem Kościoła Antiochijsko-Syryjskiego. Odpowiada za Wschodnie Kościoły Katolickie w Kurii Rzymskiej, czyli jest naszym bezpośrednim zwierzchnikiem. Jego wizyta jest dla nas szczególnym wyróżnieniem, także okazją, aby pokazać całą wspólnotę greckokatolicką w Polsce.
Wrocławskie obchody jubileuszu rozpoczęła uroczysta liturgia, odprawiona w niedzielę 9 lipca w katedrze greckokatolickiej. Oprócz Kardynała Prefekta uczestniczyli w niej kard. Henryk Gulbinowicz, bliski i przyjazny Kościołowi greckokatolickiemu, abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski, który przewodniczył Mszy św., Piotr Kryk - egzarcha dla grekokatolików w Niemczech i Skandynawii, bp Edward Janiak i gospodarz bp Włodzimierz Juszczak. Podczas homilii kard. Daoud przekazał wiernym pozdrowienia i błogosławieństwo Ojca Świętego Benedykta XVI i zachęcał do zachowania wierności duchowej tradycji swego kościoła: - Życzę wam, by ten jubileuszowy czas był dla was okazją do bliższego zjednoczenia z Bogiem i ludźmi. Bądźcie wierni Bożym przykazaniom i waszej duchowej tradycji - przekonywał kard. Daoud.
Abp Jan Martyniak w słowie kończącym liturgię przypomniał, jak ważną rolę dla Kościoła greckokatolickiego we Wrocławiu i Polsce odegrał kard. Henryk Gulbinowicz: - Pomagał w walce o niezależność i samodzielność naszego kościoła, dzięki niemu cieszymy się katedrą we Wrocławiu. Zawsze powtarzał: Trzeba tej cerkwi pomóc, by stanęła na swoich własnych nogach! Abp Martyniak wyraził wdzięczność archidiecezji wrocławskiej za okazaną pomoc i przychylność.
- Niedzielna liturgia to dopiero początek uroczystości - mówi bp Włodzimierz Juszczak - Główne obchody przewidziane są na koniec września - najpierw na północy Polski, w Białym Borze, 23 i 24 września odbędzie się odpust z okazji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Natomiast tydzień później, 29, 30 września i 1 października będziemy kończyć uroczystości tutaj we Wrocławiu. Odbędzie się wtedy sympozjum naukowe, koncert chóru „Żurawie”, uroczysta Msza św. W niedzielę 1 października będziemy także świętować jubileusz 50-lecia istnienia parafii wrocławskiej. Tak więc my dopiero wchodzimy w celebrację uroczystości, a zakończenie i główne obchody odbędą się we wrześniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu