Mamy te same cele w naszych duszach, umysłach i sercach – wyczyścić sport, stworzyć sprawiedliwe środowisko dla czystych sportowców, zapewnić silny system antydopingowy. Obiecuję, że zawsze będę próbował zbliżać do siebie wszystkich udziałowców, będę otwarty na dyskusje. Jestem przekonany, że wspólnie możemy usprawnić WADA i stworzyć lepszy sportowy świat - dodał.
W Katowicach zatwierdzono decyzję podjętą 14 maja w Montrealu, kiedy zgodnie z zasadą rotacji przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji WADA wybrali Bańkę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W lutym Rada Europy zdecydowała, że to właśnie były polski lekkoatleta, a obecnie minister sportu i turystyki będzie kandydatem Starego Kontynentu. Działający od maja 2017 roku w Komitecie Wykonawczym WADA Bańka w głosowaniu pokonał Norweżkę Lindę Hofstad Helleland, która jest wiceprzewodniczącą WADA, oraz belgijskiego polityka Philippe’a Muytersa.
Wśród głównych punktów swojego programu Bańka umieścił m.in. stworzenie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom w prowadzeniu ich polityki antydopingowej.
Reklama
Kluczowe jest, aby sportowcy nie stracili zaufania do systemu antydopingowego. Wierzę, że przez te trzy dni wysłaliśmy im jasną wiadomość. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy pracowali na rzecz jedności WADA. Konferencja pokazała, że potrafimy dyskutować, znajdować kompromis, nawet jeśli mamy odmienne opinie - powiedział Bańka na zakończenie kongresu, po którym nastąpiło posiedzenie Rady Fundacji.
Jego kadencja jako szefa WADA rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Sprawując to stanowisko nie można być ministrem, ale można pełnić funkcje parlamentarne i brać udział w życiu politycznym.
Zamierzam ciężko pracować, aby liczba krajów i dyscyplin sportowych ze słabym systemem antydopingowym spadła tak bardzo, jak tylko będzie to możliwe. Mam nadzieję, że na następnym kongresie będę mógł powiedzieć, że mamy silniejszy system antydopingowy. Wierzę, że jest to możliwe i że mogę liczyć na wasze wsparcie - dodał.
Kadencja trwa trzy lata, ale zwyczajowo jest przedłużana o kolejne trzy.