Reklama

Parafia Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach

Gdzie cudami obraz słynie

Daleko na południowy wschód od Kielc, 130 km od stolicy diecezji, leży „zagubiona” wśród pagórków i lasów parafia Smardzowice. Stąd do znanego wszystkim i często odwiedzanego przez wycieczki szkolne Ojcowa jest tylko 3 km. Ale Smardzowice mogą się poszczycić nie tylko pięknym położeniem.

Niedziela kielecka 25/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z historii kościoła

Reklama

Wjeżdżając do Smardzowic już z daleka można zobaczyć wyniosłą sylwetkę wieży kościoła, który stoi na jednym ze wzgórz. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej jest dumą okolicznych mieszkańców. Jego historia sięga początków ubiegłego wieku, jednak pierwsza świątynia stanęła w Smardzowicach kilkaset lat wcześniej.
Według zapisków kronikarskich już w 1325 r. „w Smaszowicach (od XIX wieku Smardzowicach) był kościół parafialny”. Pierwsza świątynia wykonana była z drewna, a patronowała jej św. Małgorzata Dziewica i Męczenniczka. Kościół ten długo służył okolicznym mieszkańcom, lecz w 1570 r. strawił go pożar. Niedługo Smardzowice pozostawały bez kościoła. Już rok później, w 1571 r. wybudowana została z modrzewia kolejna świątynia za sprawą i fundacją Jana Cianowskiego, właściciela Cianowic - wsi, która obecnie należy do parafii. Kościół ten przetrwał w Smardzowicach aż do 1938 r., kiedy został rozebrany i przeniesiony do nowo powstałej parafii Mostek (obecnie diecezja sosnowiecka) i tam służy okolicznym parafianom do dnia dzisiejszego.
Budowę obecnego kościoła rozpoczęto jeszcze wcześniej, bo w 1907 r. Pierwszą Mszę św. odprawiono w neogotyckim kościele 6 października 1918 r. Na konsekrację kościół czekał kilkadziesiąt lat. 1 kwietnia 1984 r. świątynia została konsekrowana przez ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego.
Do nowego kościoła przeniesiony został łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz ten w uroczysty sposób został koronowany w 1972 r. przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę. Niestety, korony te zostały skradzione w czerwcu 1984 r. Ponownej koronacji dokonał bp Szymecki 12 października 1986 r. Po dwóch latach skradzione, pocięte na części korony, zostały odnalezione. Do dziś można je oglądać w gablocie umieszczonej w kościele.
W świątyni znajduje się wiele zabytków, lecz największą czcią otaczany jest obraz Matki Bożej z XVI wieku nieznanego autora.
Dekretem Prymasa kard. Józefa Glempa z 24 września 1982 r. główną patronką parafii jest Matka Boża Różańcowa z racji sanktuarium maryjnego. Drugorzedną patronką jest św. Małgorzata. Bp Szymecki zdecydował zaś, by odpust parafialny obchodzony był w drugą niedzielę października.

Rzetelnie i z poświęceniem

Reklama

Od przeszło 30 lat pasterzem tej parafii jest ks. Piotr Bugaj. Ksiądz Kanonik nie ukrywa, że bardzo zżył się z parafią. Trudno więc się dziwić, że opowiada o niej jak o swoim rodzinnym domu. To właśnie parafii i jej mieszkańcom poświęcił całą swoją energię, która - mimo iż Ksiądz Proboszcz ma za sobą 49 lat kapłaństwa - nie zgasła, o czym każdy może się przekonać odwiedzając to szczególne miejsce.
Gdy pytam, co zmieniło się przez te 30 lat w parafii i w kościele smardzowickim, Ksiądz Kanonik nie daje od razu odpowiedzi - przez chwilę zastanawia się i w końcu mówi: wszystko. Zmienił się sposób życia ludzi, zmieniły się czasy i zmieniła się świątynia, która wypiękniała. Wielka to zasługa Księdza Proboszcza i parafian, którzy widzą pracę Księdza i darzą go niekłamanym szacunkiem i życzliwością.
„W ciągu moich kilkudziesięciu lat posługi w tej parafii, wspólnie z wiernymi, wykonaliśmy wiele” - mówi Ksiądz Proboszcz długo opowiadając o inwestycjach przeprowadzonych nie tylko w parafialnym kościele. Wymienione zostało pokrycie dachu, wszystkie 31 okien zostało zastąpionych nowymi, wstawiono witraże. W prezbiterium wykonany został nowy ołtarz, a ściany wyłożone zostały - podobnie jak tabernakulum - marmurową okładziną.
W nawach bocznych założona została dębowa boazeria, a 10 lat temu wnętrze kościoła zostało pomalowane. Wymieniona została instalacja elektryczna, odnowiono wszystkie obrazy, żyrandole, kinkiety oraz zabytkową ambonę. Nowy blask otrzymały boczne ołtarze. Gruntową renowację przeszła wieża, której drewnianą więźbę zastąpiono żelbetonowymi wylewkami.
W latach 1992-93, z powodu lasowania się cegieł oraz kamienia, z którego wybudowano kościół, przeprowadzony został gruntowny remont świątynnych murów wraz z przyporami i gzymsami. Ostatnio, bo w ubiegłym roku, wybudowane zostały nowe granitowe schody przed głównym oraz bocznymi wejściami do kościoła, a wokół świątyni wybrukowane zostały alejki.
Długo by wymieniać wszystkie prace przeprowadzone w kościele - dość powiedzieć, że wszystkie te zmiany zauważają nie tylko okoliczni mieszkańcy, lecz także władze gminne z pobliskiej Skały, które w 2004 r. uhonorowały Księdza Kanonika tytułem „Przyjaciel Ziemi Skalskiej”. Jak czytamy w lokalnej gazecie, wszystko to za „rzetelną i pełną poświęceń i zaangażowania na rzecz parafii i dla dobra wspólnego pracę”.
Ks. Bugaj cieszy się, że ktoś zauważył jego wysiłek, jednak najbardziej cieszy go, że parafianie doceniają to wszystko, ponieważ oni od 30 lat są jego „najlepszą rodziną”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak ojciec

Remontując kościół, zabytkową plebanię czy też budując kaplicę w Szczodrkowicach, Ksiądz Proboszcz nie zapomina o pracy duszpasterskiej, w której pomaga mu wikary ks. Cezary Hantulski. Ksiądz Prefekt uczy religii w szkole, podobnie jak katechetka Dorota Szmerek. On także opiekuje się ministrantami, których jest przeszło 25. Parafianie często jeżdżą na pielgrzymki. Tradycją się stało, że każdego roku po żniwach udają się na dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę, na jasnogórskie dożynki. Tam też prezentują wieńce dożynkowe, które zdobywają nagrody i wyróżnienia.
W parafii jest 8 kółek różańcowych, w tym 1 męskie, oraz 4 kółka różańcowe dzieci, koło misyjne, Grono Przyjaciół Seminarium.
Ksiądz Proboszcz chwali swoich parafian: „bardzo rzadko proszę ich o coś, ale bardzo często dziękuję. Są naprawdę ofiarni - to dzięki nim tego wszystkiego można było dokonać” - mówi Ksiądz Kanonik.
Mieszkańcy parafii bardzo zżyli się z Księdzem Proboszczem. Ktoś z parafian powiedział mi: „to wspaniały pasterz - jest jak ojciec, szanuje on ludzi, ale i jego ludzie tu szanują”. Nietrudno się dziwić, że zyskał ten szacunek, patrząc na owoc lat pracy.

W skład parafii wchodzą: Smardzowice, Maszyce, Cianowice, Świńczów, Szczodrkowice i Niebyła. Liczba parafian 2572 osoby.

Msze św. niedzielne: 8.00, 10.00 i 12.00 oraz 15.00
w okresie zimowym i 16.00 w okresie letnim w kaplicy w Szczodrkowicach.
Odpusty: 13 lipca - św. Małgorzaty Dziewicy i Męczenniczki oraz w drugą niedzielę października - główny odpust Matki Bożej Różańcowej.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

2025-05-05 22:32

[ TEMATY ]

konklawe

PAP

„Papież-pasterz, którego perspektywa wykracza poza sam Kościół katolicki, zwłaszcza w świecie, w którym wszyscy jesteśmy sobie bliżsi” - taki profil naszkicowali kardynałowie podczas XI kongregacji generalnej. Obradowała ona dziś w godzinach od 17.00-19.00.

Zgromadzenie rozpoczęło się krótką modlitwą. Obecnych było około 170 kardynałów, w tym 132 elektorów - poinformował dyrektor Biura Prasy Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. W około 20 wystąpieniach podkreślono potrzebę dialogu między religiami i relacji z różnymi światami kulturowymi. Poruszono temat etniczności w Kościele i społeczeństwie, migracji „jako daru, ale także jako wyzwania, jakim jest wspieranie migrantów w wierze podczas ich migracji”.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję