Wystawa została przygotowana przez sanockie instytucje: Muzeum Historyczne (Zamek), Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) oraz klasztor Franciszkanów. Zaprezentowano na niej artystyczne ujęcia męki i śmierci Chrystusa, charakterystyczne i reprezentatywne dla wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa.
„Najstarszym prezentowanym obrazem była XVI-wieczna ikona Ukrzyżowania z Kostarowiec k. Sanoka. Na wystawie przedstawiono również inne niezwykłe dzieło. To monumentalna, wielkoformatowa ikona pt. Pasja z 1675 r., z Muzeum Historycznego w Sanoku. Ta ikona, wykonana w artystycznym warsztacie rybotyckim, była prezentowana po raz pierwszy po długim i żmudnym procesie odnawiania przez konserwatorkę Barbarę Bandurkę” - powiedział o. Stanisław Glista OFMConv, jeden ze współorganizatorów wystawy.
„To już druga w ciągu roku tego rodzaju nietypowa wystawa, kiedy ikony i obrazy z muzeum wędrują do świątyni, czyli do właściwej im przestrzeni sacrum” - powiedział w czasie otwarcia Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego. „Mamy dziś niecodzienną okazję, aby zobaczyć niezwykłą XVII-wieczną ikonę, przedstawiającą w 33 kwaterach wydarzenia z Ewangelii, począwszy od wskrzeszenia Łazarza, aż do spotkania w Wieczerniku zmartwychwstałego Chrystusa ze św. Tomaszem. Do niedawna to niezwykłe dzieło spoczywało w magazynie naszego muzeum, jednak dzięki pracy Barbary Bandurki, zostało ono z wielką pieczołowitością odnowione. Prezentowane obrazy i ikony, tak charakterystyczne dla wielokulturowej panoramy Podkarpacia, mogły pomóc lepiej zrozumieć oraz przeżywać wydarzenia Wielkiego Tygodnia” - dodał W. Banach.
W czasie otwarcia wystawy obecni byli ponadto m.in. Bogusław Ciupka, zastępca dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego oraz artystka Barbara Bandurka. Wydarzenie to transmitowane było przez sanocką telewizję kablową. Organizatorzy przygotowali specjalny numer tygodnika Głos Ziemi Sanockiej, wydawanego przez klasztor Franciszkanów. Znajdowały się w nim kolorowe fotografie przedstawianych dzieł, ich charakterystyka artystyczna oraz omówienie teologiczne. Ekspozycja mieściła się w kaplicy św. Maksymiliana w kościele franciszkańskim Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, można było ją zwiedzać do 29 marca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu