Finał etapu diecezjalnego w naszej diecezji odbył się w auli nad Księgarnią św. Antoniego w Zielonej Górze. Wzięło w nim udział 31 osób z 11 szkół. Hasło tegorocznej olimpiady nawiązuje do zapowiedzianego przez Papieża Jana Pawła II roku Eucharystii: Eucharystia - źródłem i szczytem życia Kościoła. Przed olimpijczykami postawiono trudne zadanie. „Pytania były szczegółowe i wymagające dużej wiedzy” - uważa ks. Grzegorz Cyran, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Zielonej Górze. Życzył on wszystkim olimpijczykom usłużnej pamięci, by owocnie mogli korzystać z dotychczas zdobytej wiedzy. Uczestnicy musieli zapoznać się m.in. z fragmentami Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, encykliki Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia, instrukcji Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Redemptionis sacramentum oraz z materiałami z sympozjów Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 r. „Celem olimpiady, adresowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jest przybliżenie i pogłębienie tajemnicy Eucharystii zawartej w nauczaniu Kościoła” - wyjaśnia s. Maria Piętak SJK z Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Zielonej Górze. Chodzi też o zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu uzdolnionej młodzieży, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy religijnej, a także stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy z młodzieżą.
Na etapie diecezjalnym wyróżniono sześć osób. Pierwsza trójka: Katarzyna Marciniszyn z I LO w Żarach, Piotr Leśków z I LO w Gorzowie Wlkp. oraz Dariusz Wytrykowski z VII LO w Zielonej Górze pojadą na finał do Ełku. Ponadto nagrodzono: Katarzynę Zielonkę z V LO w Zielonej Górze, Weronikę Kozę z V LO w Zielonej Górze oraz Katarzynę Startek z I LO w Żarach.
Finał olimpiady z udziałem ok. 130 uczniów odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Ełku. Laureaci pierwszych trzech miejsc wyjadą na pielgrzymkę do Rzymu, bez egzaminów zostaną przyjęci (w zależności od wyboru) na teologię na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego lub Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie albo na pedagogikę w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Dziesięciu laureatów nagrodzonych zostanie przyjęciem bez egzaminów wstępnych na teologię, filozofię, pedagogikę lub Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Olimpiada Teologii Katolickiej kontynuuje tradycje dotychczasowej Olimpiady Wiedzy Religijnej, organizowanej przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu