Jej celem jest zachęta, by do stołu wigilijnego zaprosić osoby, które nie mają z kim spędzić świąt Bożego Narodzenia. Akcja jest kontynuacją obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.
Jak mówią organizatorzy wydarzenia, Jezus przychodzi do nas w drugim człowieku, często słabym i ubogim. To właśnie uwrażliwienie na tę prawdę było celem Światowego Dnia Ubogich. - Co z tego wszystkiego pozostało w nas? Czy staniemy się bardziej wrażliwi, czy wydobędziemy się z zaklętego kręgu niemocy i otworzymy się na ubogich, którzy są pośród nas? - pytają.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odpowiedzią ma być otwarcie domów i zaproszenie do pustego miejsca przy stole tych, którzy nie mają z kim spędzić Wigilii. Stare polskie przysłowie, które mówi: „Gość w dom, Bóg w dom” oraz pusty talerz przy wigilijnym stole uwrażliwiają, by przyjmować wędrowców, ale akcja ma szerszy wymiar i wiąże się z poszukiwaniem tych, którzy tej nocy nie mają dokąd pójść. - Możemy wyjść naprzeciw zagubionym, żyjącym samotnie, którzy spędzają te piękne święta w cierpieniu i smutku - mówi o. Jacek Dubel, redemptorysta, który w czasie Światowego Dnia Ubogich był odpowiedzialny za Namiot Spotkań.
Reklama
Jest to jednocześnie zaproszenie do zauważenia osób potrzebujących, znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Wystarczy się zastanowić, kto z sąsiadów spędzi te święta sam i pójść do niego z zaproszeniem. Informację na temat osób potrzebujących można także uzyskać w parafiach lub jednostkach pomocowych, w domach opieki społecznej czy świetlicach.
Aby dołączyć do akcji, należy pobrać ze strony internetowej sdu.malopolska.pl specjalne zaproszenie, wydrukować, wpisać na nim swój adres i wręczyć swojemu gościowi. Zaproszenie jest dostępne na stronie internetowej od pierwszej niedzieli Adwentu. W odróżnieniu do minionego roku, będzie dostępne tylko w wersji online, przygotowane do indywidualnego wydrukowania.
Akcja „Gość w dom, Bóg w dom” potrwa przez cały Adwent.