Reklama

Narodowa liturgia pokutna

Społeczna dyskusja nad tzw. listą Wildsteina na nowo przywołała na forum publicum kwestię odpowiedzialności moralnej za funkcjonowanie PRL-u. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, iż nierozliczenie przeszłości skutkuje wieloma negatywnymi problemami w teraźniejszości i przyszłości.

Niedziela warszawska 11/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy wszystko da się sprowadzić do ujawnienia Tajnych Współpracowników SB? A co zrobić z milionami ludzi, którzy mają na sumieniu niejasną postawę względem poprzedniego systemu?

Gorączkowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, kto był, a kto nie był tajnym współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych może jednak łatwo doprowadzić do rozpowszechnienia się fałszywego mniemania, iż za całokształt zła, związanego z okresem PRL, odpowiedzialnych było kilkaset tysięcy osób, których nazwiska znajdują się bądź znajdą się w jakimś mniej lub bardziej wiarygodnym „katalogu agentów”.
Problem jest jednak znacznie szerszy. Nie można dopuścić do tego, by w społecznej świadomości utrwaliło się przekonanie, że oto na naszych oczach powstaje kompletna lista winowajców, a każdy, kto się na niej nie znalazł, może odetchnąć z ulgą, że jest moralnie czysty. Nie pociągnięto bowiem jak dotąd do odpowiedzialności prawie nikogo z tysięcy funkcjonariuszy aparatu niszczenia i inwigilacji, których akta osobowe w większości zostały zniszczone. Poza tym, nie można zapominać, że większą lub mniejszą winę za czynne i bierne podtrzymywanie systemu „realnego socjalizmu” ponosi duża część polskiego społeczeństwa - w zakresie znacznie większym, niż tylko kilkaset tysięcy osób.
Wystarczy wspomnieć słynne Różewiczowskie: „Klaskałem”. Szatański charakter sytemu PRL polegał m.in. na tym, że starał się on wciągnąć w deklarowane lub milczące poparcie dla swego funkcjonowania jak największą liczbą przeciętnych obywateli. Na pochody pierwszomajowe, fikcyjne wybory, okolicznościowe wiece, święta Trybuny Ludu itp. chodzili przecież nie tylko Tajni Współpracownicy. Czy ten moralnie dwuznaczny udział szerokich warstw polskiego społeczeństwa w budowaniu „realnego socjalizmu” zostanie wreszcie jakość nazwany i rozliczony?
Gdy Izrael, wyprowadzony przez Boga pod wodzą Mojżesza z niewoli egipskiej, po otrzymaniu tablic Dekalogu i ukonstytuowaniu z małych grup uciekinierów jednego, prawdziwego Ludu, miał wejść do świętej Ziemi Obietnicy - ziemi wolności, przyszłości i nowych perspektyw, musiał przejść najpierw oczyszczenie i rozliczenie z przeszłością. Przed wejściem do Ziemi Kanaan Jozue przeprowadził generalne obrzezanie skalanego niewolą narodu, aby zdjąć z niego piętno hańby: Dziś zrzuciłem z was hańbę egipską (Joz 5,9).
Potrzebę podobnego, generalnego oczyszczenia, połączonego z publiczną spowiedzią Narodu, odczuwano w historii Izraela jeszcze wielokrotnie (Ezd 9,6-15; Ne 1,5-11; 9,5-37; Ba 1,15-3,8; Dn 9,4-19). Znamienne jest, że w tych biblijnych liturgiach pokutnych, choć dostrzega się szczególną odpowiedzialność moralną różnie nazywanej elity, zasadniczym podmiotem wyznającym winy nie jest sama elita, względnie jacyś mniej lub bardziej konkretni „współpracownicy”, ale cała społeczność: „my” - Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość (Dn 9,5). Brak uczciwego rozliczenia się Ludu Bożego z przeszłością jest natomiast traktowany w Biblii jako wielka, zbiorowa wina: Nie przebłagaliśmy Pana, Boga naszego, odwracając się od naszych występków i nabywając znajomości Twej prawdy. Czuwał więc Pan nad nieszczęściem i sprowadził je na nas... (Dn 9,13n).
Tego rodzaju publiczne wyznanie grzechów i oczyszczenie narodu przeprowadzono w Niemczech po II wojnie światowej. Przywódcy nowo powstającego państwa zdawali sobie wówczas sprawę, że osądzenie najbardziej okrutnych, znanych zbrodniarzy nie rozwiąże jeszcze problemu dwuznacznej moralnie postawy szerokich warstw społeczeństwa niemieckiego względem państwa nazistowskiego. Przeprowadzono więc ogólnonarodowy program „resocjalizacji”, dając osobom, bardziej aktywnie zaangażowanym w funkcjonowanie nazistowskiego systemu państwowego, szansę nawrócenia, poprzez publiczne odżegnanie się od ideologii hitleryzmu i nienaganne przejście dziesięcioletniego okresu próby życia w warunkach nowego ładu społecznego. Ważne jest, że zgorszenie wyrządzone publicznie należało również publicznie (choć oczywiście w jakiś sposób symbolicznie) odpokutować.
Publiczne wyznanie grzechów całej społeczności, połączone z prośbą do Boga i do ludzi o przebaczenie, miało miejsce również w czasie przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa - aby nie wejść w nowy wiek ze starymi grzechami w sumieniu. Taką publiczną spowiedź przeprowadził dla Kościoła powszechnego Jan Paweł II, a dla Kościoła polskiego kard. Józef Glemp, Prymas Polski.
Czy nie nadszedł więc czas, aby w kontekście nabierającego tempa procesu lustracji przeprowadzić także liturgię pokutną polskiego Narodu? Próbujemy coraz precyzyjniej nazwać i opisać zło, które w czasach PRL się dokonało. Co jednak zrobić z ludźmi, którzy się tego zła w różnym stopniu dopuścili? Czy wszystko da się sprowadzić do ujawnienia TW? A co zrobić z milionami ludzi, którzy mają na sumieniu niejasną, małoduszną, egoistyczną i karierowiczowską postawę względem poprzedniego systemu? Czy wszystko da się załatwić przy kratkach konfesjonału? Czy nie należy także, kierując się mądrością Biblii, publiczne grzechy publicznie wyznać i wspólnie, jako Naród, prosić Boga, ludzi i historię o przebaczenie? Wszak Pan, Bóg nasz, jest miłosierny i przebaczający (Dn 9, 9).

Autor artykułu jest biblistą, wykładowcą UKSW w Warszawie i WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Julia Osęka, delegatka z USA na Synod o synodalności: Leon XIV przedstawił się jak brat

2025-05-09 16:24

[ TEMATY ]

rozmowa

Synod o Synodalności

Papież Leon XIV

PAP/ANDREA SOLERO

Leon XIV nawet w papieskich szatach przedstawił się nam jako brat, jako pielgrzym, jako ten, który szuka Chrystusa - mówi w rozmowie z KAI Julia Osęka, studentka fizyki i teologii na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, która była najmłodszą uczestniczką Synodu o synodalności jako delegatka Ameryki Północnej. Opowiada o swoich spotkaniach z nowym papieżem, jego stylu pracy i nadziejach związanych z początkiem pontyfikatu.

Dawid Gospodarek (KAI): Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o kard. Robercie Prevoście? Julia Osęka: Jesienią 2023 roku, kiedy to rywalizujący z moim uniwersytetem Villanova University opublikował post o nominacji kardynalskiej ich absolwenta — biskupa Roberta Prevosta. Szybkie wyszukiwanie w Google pocieszyło mnie informacją, że młody Robert nie grał w koszykówkę przeciwko moim Saint Joe’s Hawks, ale za to studiował matematykę — swój człowiek. Data konsystorza została wyznaczona na 30 września — tylko dzień przed rozpoczęciem pierwszej sesji Synodu o synodalności, w której brałam udział jako delegatka z Ameryki Północnej. Kilka dni później, stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Filadelfii, zamieniłam kilka zdań ze znajomymi augustianami, którzy wybierali się do Rzymu tym samym lotem co ja, żeby świętować razem z ich współbratem. Wspominali go ciepło, jako dobrego współbrata, administratora, misjonarza i generała ich zakonu. Pomyślałam wtedy, że dobrze mieć w naszym Kościele kardynałów, którzy mają nie tylko doktoraty i tytuły, ale też dobrych kumpli z Filadelfii - to dobrze świadczy o człowieku. Na konsystorz ostatecznie nie poszłam, wybrałam warsztaty z grupą z Taizé w ramach spotkania młodych przed modlitwą ekumeniczną, która odbyła się wieczorem 30 września 2023, otwierając tym samym zgromadzenie generalne Synodu o synodalności. Teraz myślę, że gdyby papież Leon mógł wybrać, to pewnie też poszedłby z nami na te warsztaty.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia, latarnią morską

2025-05-09 11:44

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Wiara chrześcijańska bywa uważana za coś absurdalnego, a wierzący są wyśmiewani i prześladowani. To jednak jest świat, który został na powierzony i wobec którego mamy dawać świadectwo radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela – mówił Leon XIV w pierwszej homilii po wyborze na Papieża. Przypomniał, że brak wiary prowadzi dziś do wielu ludzkich dramatów.

Przeczytaj także: Pierwsza Msza św. papieża Leona XIV - transmisja na żywo Zamknij X Wiem, że mogę na was liczyć Swą pierwszą jako papież Eucharystię Leon XIV odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej wraz z przebywającymi w Rzymie kardynałami. W pierwszych spontanicznych i wypowiedzianych po angielsku słowach zachęcił purpuratów, by zgodnie ze słowami psalmu, uznali cuda i błogosławieństwa, których Bóg nam udziela. „W tej posłudze Piotrowej – powiedział - powierzyliście mi ten krzyż i błogosławieństwo, jakim jest ta misja. Wiem, że mogę polegać na każdym z was, że pójdziecie razem ze mną, w naszej drodze jako Kościoła, jako wspólnota przyjaciół Jezusa, jako wierzący, aby głosić Dobrą Nowinę, aby głosić Ewangelię”.
CZYTAJ DALEJ

Celebrowanie Tygodnia Biblijnego

2025-05-09 21:25

Marzena Cyfert

Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim

Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim

Na każdy dzień Tygodnia Biblijnego Inicjatywa Biblijna „Lumen vitae”, pod patronatem abp. Józefa Kupnego, przygotowała wiele ciekawych propozycji.

Były to: otwarte spotkania Kręgów Biblijnych, warsztaty uwielbienia Boga tańcem i psalmami, spotkanie autorskie z ks. prof. Mariuszem Rosikiem wokół książki „Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu”, warsztaty Bibliodramy. W kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim wierni modlili się w intencji Dzieła Biblijnego w Polsce. Eucharystię sprawował ks. prof. Mariusz Rosik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję