Związki środowiska medycznego z Kościołem katolickim datują się na 1936 r., a przejawiają się one m.in. corocznymi pielgrzymkami na Jasną Górę. Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich powstało na Jasnej Górze, podczas obchodów II Światowego Dnia Chorego 11 lutego 1994 r. Krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. dr Józef Jachimczak CM zainicjował założenie KSLP w obecności przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenco Angeliniego, Prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz Nuncjusza Apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.
Stowarzyszenie liczy 2300 członków na terenie całego kraju. Składa się z 16 Oddziałów Wojewódzkich, w zakresie których działają Koła, stanowiące podstawową jednostkę organizacyjną. Władze Stowarzyszenia stanowi Zarząd Główny na czele z prezesem, którym na obecną 4-letnią kadencję wybrano dr n. med. Annę Gręziak z Warszawy.
Stowarzyszenie, w oparciu o zasady etyki chrześcijańskiej, postawiło sobie za cel kształtowanie i pogłębianie postaw stowarzyszonych lekarzy wobec cierpiącego i potrzebującego chorego. Stara się wyrażać stanowisko na temat problemów, wydarzeń czy aktów prawnych, dotyczących szeroko pojętej służby zdrowia w Polsce. Członkowie naszego Stowarzyszenia brali udział w pracach nad nowelizacją Kodeksu Etyki Lekarskiej. Na Zjeździe Nadzwyczajnym Lekarzy w Toruniu prezes Anna Gręziak w imieniu Stowarzyszenia głośno wyrażała sprzeciw wobec wszelkich rodzajów „medycznego” zabijania człowieka - od momentu poczęcia aż do naturalnej jego śmierci. Poprzez udział naszych członków w różnych instytucjach społeczno-zawodowych, samorządowych i państwowych staramy się być nośnikiem idei chrześcijańskich. Jesteśmy członkiem Międzynarodowej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich.
Podstawę naszej działalności stanowią formacja i informacja. Przy każdym Oddziale Wojewódzkim działają diecezjalni duszpasterze służby zdrowia, którzy poza uczestnictwem w pracach zarządów wojewódzkich, są organizatorami licznych uroczystości kościelnych, rekolekcji, pielgrzymek czy też okresowych spotkań roboczych naszych członków. Asystentem kościelnym Stowarzyszenia jest ks. Józef Jachimczak z Warszawy, zaś z ramienia Episkopatu Polski patronuje nam abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Każdego roku, w czasie ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę, Stowarzyszenie organizuje konferencje dotyczące bieżących problemów, takich jak: eutanazja, antykoncepcja hormonalna, konsekwencje zmian organizacyjnych w systemie służby zdrowia i wiele innych. Ponadto Oddziały Wojewódzkie we własnym zakresie organizują liczne konferencje naukowe, konwersatoria czy spotkania na temat bieżących problemów służby zdrowia.
Oddział Wojewódzki Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w Łodzi liczy 45 zarejestrowanych członków. Naszym diecezjalnym duszpasterzem jest ks. kan. Paweł Sudowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Łodzi - osoba dobrze znana i ceniona w środowisku medycznym nie tylko w naszym mieście. Na czele Zarządu Łódzkiego stoi dr n med. Włodzimierz Pawelski, pracujący w Szpitalu Bonifratrów im. św. Jana Bożego.
W trakcie naszych comiesięcznych spotkań poruszamy bieżące problemy służby zdrowia oraz pogłębiamy naszą formację duchową i wiedzę na gruncie zasad moralności i etyki katolickiej. Ponadto okresowo, razem z Komisją Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, jesteśmy współorganizatorami konwersatoriów na tematy związane z problemami natury etycznej, dotyczącymi naszej pracy. Poprzez wyrażanie stanowiska w mediach, reagujemy na próby naruszania godności człowieka. Współpracujemy z innymi organizacjami społecznymi oraz politycznymi na rzecz poprawy ochrony zdrowia w naszym kraju.
Wszystkich lekarzy, którzy pragną dołączyć się do naszego grona, zapraszamy na spotkania w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 17.00 do sali katechetycznej kościoła Przemienienia Pańskiego, ul. Rzgowska 88 w Łodzi. Kontakt telefoniczny ze Stowarzyszeniem:
Ks. Paweł Sudowski - tel. 607-221-466
Dr n. med. Włodzimierz Pawelski - tel. 603-616-203
Pomóż w rozwoju naszego portalu