380 lat franciszkanów w Bieczu
13-14 listopada odbywały się w Bieczu główne uroczystości jubileuszowe z okazji 380. rocznicy przybycia Ojcow Franciszkanów do miasta. Zainaugurowała je sesja naukowa poświęcona historii franciszkanów w Bieczu. Głównym punktem dwudniowych uroczystości była Msza św. w kościele św. Anny w Bieczu w intencji ojców i braci, fundatorów i dobrodziejów klasztoru i kościoła. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej. Obecny był również bp Edward Białogłowski i kapłani dekanatu. Uroczystości jubileuszowe uświetnił koncert w wykonaniu zespołu „Pojednanie”.
Spotkanie formacyjne sióstr przełożonych
13 i 14 listopada w Domu Prowincjalnym Sióstr Sercanek w Rzeszowie odbył się zjazd sióstr przełożonych Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Uczestniczyły w nim 24 siostry z domów prowincji południowo-wschodniej Polski i jedna siostra z Ukrainy. Konferencje głosił ks. Eugeniusz Ziemann z Lublina, sercanin, redaktor naczelny Encyklopedii Katolickiej KUL. Temat koncentrował się wokół Eucharystii w kontekście rozpoczętego 17 października Roku Eucharystycznego. Z siostrami przełożonymi spotkał się bp Kazimierz Górny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święcenia lektoratu
Reklama
13 listopada w jasielskiej Farze bp Kazimierz Górny udzielił święceń lektoratu 85 młodym chłopcom z dekanatów południowej części naszej diecezji. Podczas uroczystej Eucharystii kandydaci na lektorów wyrazili gotowość przyjęcia posługi lektoratu i chóralnie wypowiedzieli przyrzeczenie stając się nowymi lektorami naszej diecezji. Ksiądz Biskup mówił o godności, jakiej młodzi dostępują i obowiązkach, jakie przyjmują na swoje barki. Za całoroczne przygotowania do święceń odpowiedzialny był ks. Robert Dziedzic, opiekun liturgicznej służby ołtarza na rejon jasielski. Podobne uroczystości odbyły się w Sędziszowie Młp. - świecenia lektoratu z rąk bp Kazimierza Górnego przyjęło 88 osób (opiekun ks. Andrzej Piersiak) i w Katedrze Rzeszowskiej - świecenia przyjęło około 130 chłopców (ks. Lucjan Szumierz, diecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza).
Jubileuszowe w ZSG w Rzeszowie
Od 5 do 10 listopada Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie obchodził 85. rocznicę powstania. 5 listopada dr Mieczysław Janowski wygłosił wykład nt. „Perspektywy Polski
i Rzeszowszczyzny w Unii Europejskiej”.
8 listopada nauczyciele i uczniowie złożyli kwiaty na grobach zmarłych dyrektorów, pedagogów i pracowników szkoły. 9 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowa została odprawiona uroczysta
Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego. Homilię wygłosił ks. Stanisław Bełza, proboszcz parafii Farnej. Podczas Mszy św. koło Caritas działające przy ZSG przyjęło imię św. Józefa, a uczniowie
klas I złożyli ślubowanie. 10 listopada bp Edward Białogłowski otworzył i poświecił salę audio-wizualno-gimnastyczną i nadał jej imię Jadwigi Niewolak, długoletniej nauczycielki szkoły, żołnierza AK.
Jubileuszowe obchody zakończyła akademia z okazji 650-lecia Miasta Rzeszowa i 85-lecia Zespołu Szkół Gospodarczych.
Koncert „Zło dobrem zwyciężaj”
7 listopada w auli Społecznego Liceum i Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku odbył się koncert patriotyczny pt. „Zło dobrem zwyciężaj”, poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. Uczniowie szkoły, a także działającej w Chmielniku Szkoły Muzycznej przedstawili historię życia ks. Jerzego, fragmenty jego kazań na tle epoki stanu wojennego. W drugiej części koncertu zaprezentowała się grupa „Manitou”.