Zamość
Uroczysta sesja Rady Miasta rozpoczęła 11 listopada obchody 86. rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas sesji okolicznościowy referat pt. Pozytywistyczna droga do niepodległości wygłosił ks. Czesław
Galek.
Na Rynku Wielkim odbyła się manifestacja patriotyczna, pod tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu złożono wieńce i kwiaty. W katedrze zamojskiej Mszę św. w intencji
Ojczyzny odprawił bp Mariusz Leszczyński. Podczas wernisażu wystawy pt. I Wojna Światowa w Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał” wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, członkowie organizacji
kombatanckich i niepodległościowych otrzymali też akty mianowań na stopnie oficerskie.
Wśród imprez towarzyszących Świętu Niepodległości były: wieczornica przygotowana przez młodzież w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak”, koncert zespołów artystycznych w zamojskim Domu Kultury
oraz montaż słowno-muzyczny, zaprezentowany w klubie garnizonowym. Z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła również Polska Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego w Zamościu.
9 listopada zainaugurowało działalność Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Biurze Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej 10 listopada otwarto wystawę prac Marca Chagalla. Na wystawie pt. Marc Chagall - ilustracje do Biblii i inne litografie zaprezentowano ponad 50 oryginalnych grafik.
Reklama
Wymiar społeczny Eucharystii to temat spotkania z ks. Krzysztofem Guzowskim z KUL-u, które odbyło się 19 listopada w czytelni prasy katolickiej. Spotkanie zorganizował zamojski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Tyszowce
Z udziałem bp. Mariusza Leszczyńskiego obchodzono jubileusz 10-lecia Domu Pomocy Społecznej. Ksiądz Biskup odprawił uroczystą Mszę św. w intencji pensjonariuszy DPS w Tyszowcach.
Lubaczów
Jeden Bóg - wiele tradycji chrześcijańskich - pod takim hasłem od 7 do 14 listopada odbywał się XVIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w
Lubaczowie. Patronat nad uroczystością sprawował bp Jan Śrutwa.
Inauguracja tygodnia miała miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza.
Wysokie
Uroczysta sesja Rady Gminy Zamość połączona z obchodami 86. rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się 11 listopada w miejscowym Zespole Szkół.
Msza św. i złożenie hołdu poległym w walce o niepodległość nauczycielom i wychowankom Szkoły Podstawowej w Wysokiem, którzy w latach 1939-46 oddali życie za wolność Polski, wypełniły dalszą część
obchodów święta narodowego.
Tarnogród
Na obchody uroczystości związanych z 86. rocznicą odzyskania niepodległości 11 listopada złożyły się: Msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, wręczenie odznaczeń dla członków OSP w Tarnogrodzie, montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież oraz koncert tarnogrodzkiej orkiestry dętej i zespołów tanecznych.
Hrubieszów
Reklama
Apel Poległych, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Legionisty, Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Mikołaja oraz okolicznościowe widowisko w hrubieszowskim Domu Kultury wypełniły program uroczystości zorganizowanych w 86. rocznicę odzyskania niepodległości.
Cześniki
Uroczystość poświęcenia pomnika upamiętniającego pomordowanych i poległych w latach 1920-39 pod Cześnikami odbyła się 11 listopada. Wcześniej została odprawiona Msza św., były też okolicznościowe wystąpienia i część artystyczna. Pomnik został ufundowany przez Radę Gminy Sitno.
Tomaszów Lubelski
7 listopada w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wystąpił Tomasz Żółtko. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie „Czajnia”.