Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia to dom wspólnoty chrześcijańskiej

28 września biskup płocki Stanisław Wielgus wizytował parafię w Chrostkowie. Ta należąca do dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą wspólnota leży na północno-zachodnim krańcu naszej diecezji.

Niedziela płocka 48/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Barbary w Chrostkowie

Dekanat: dobrzyński n. Drwęcą
Patron parafii: św. Barbara
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Barbary
Proboszcz: ks. Romuald Rudziński
Katechetki: Magdalena Kopczyńska, Bożena Mazur, Małgorzata Murawska
Zakrystian: Gabriel Michalski
Organista: Tadeusz Ochelski
Miejscowości: Adamowo, Chrostkowo, Chrostkowo Nowe, Janiszewo, Ksawery, Lubianki, Lubówiec, Majdany, Makówiec, Nowa Wieś, Widlno
W parafii działają: parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, koła Żywego Różańca, parafialny zespół charytatywny, ministranci, lektorzy, asysta procesyjna, chór parafialny, młodzieżowy zespół muzyczny, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, grupa prenumeratorów i czytelników prasy katolickiej
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 8.00, 9.30, 11.15

Rys historyczny

Dzieje chrostkowskiej wspólnoty sięgają dość dawnych czasów. Informacje historyczne podają, że parafia w Chrostkowie została erygowana pod koniec XIV w. Na początku był tu mały kościół, a w głównym ołtarzu znajdował się obraz Matki Bożej, który najprawdopodobniej przetrwał do końca XVII w. i wreszcie został rozebrany przez właścicieli wsi. W postawionym nowym kościele, który służył ok. 100 lat, znajdowały się 3 ołtarze, z obrazem Matki Bożej Śnieżnej w głównym. Patronką parafii była św. Barbara.
Początek XIX w. dla świątyni w Chrostkowie wiąże się z jej restauracją i przebudową, kiedy to kościół otrzymał kaplicę, 2 kruchty, zakrystię i skarbiec. Przez kolejne lata były przeprowadzane różne remonty i następne dobudówki. W 1990 r. za duszpasterzowania obecnego proboszcza ks. Romualda Rudzińskiego kościół rozbudowano przez dodanie bocznych naw i przedsionka, przeprowadzono kapitalny remont.

Dokonania duszpasterskie

Reklama

„Gdy przyszedłem tutaj do parafii, udzielaliśmy rocznie 15 tys. Komunii św. - rozpoczął w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. Romuald Rudziński. Obecnie już jest udzielanych 35 tys. Widzę żywą wiarę nie tylko w życiu eucharystycznym, ale także w modlitwach za zmarłych. Czuję życzliwość wielu parafian, ale nie ukrywam, że czasami są i tacy, którzy nie odczuwają takiej potrzeby wspomagania wspólnoty”.
Życie chrostkowskiej wspólnoty to nie tylko świątynia i jej losy związane z remontami i wszelkimi pracami prowadzonymi w jej obrębie. To także, a nawet przede wszystkim parafianie i działające ruchy i stowarzyszenia, których w parafii jest 12. O działaniach i planach na przyszłość ich przedstawiciele opowiedzieli na oddzielnym spotkaniu z Księdzem Biskupem.
W parafii działa Akcja Katolicka, która aktywnie uczestniczy i organizuje różne przedsięwzięcia parafialne. W upiększenie Liturgii i różnych uroczystości zarówno religijnych, jak i świeckich pomaga chór parafialny. Liczy on 12 osób, istnieje od 30 lat.
Na terenie parafii działają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. „Na co dzień ratujemy ludzi i ludzkie mienie. Od święta ubrani w mundury chętnie bierzemy udział w uroczystościach religijnych i nie tylko. Ksiądz Proboszcz w dniu św. Floriana odprawia dla nas i za nas Mszę św. z okazji naszego święta” - mówił przedstawiciel OSP.
Nieocenionym organem doradczym dla Księdza Proboszcza jest parafialna rada duszpasterska i gospodarcza. „Rada duszpasterska zrzesza 45 katolików świeckich. Dziś zastanawiamy się, jak wszyscy możemy przyczynić się na początku nowego tysiąclecia do ponownego określenia kształtu oblicza parafii, podstawowej struktury Kościoła - mówił przedstawiciel rady. - Angażujemy się także w misyjny wymiar życia parafii. Uświadamiamy sobie prawdę o Kościele, tak jak Kościół nie istnieje dla samego siebie, tak parafia nie istnieje dla samej siebie”. Swoimi działaniami rada wspiera nie tylko Księdza Proboszcza, ale także ludzi potrzebujących.
W parafii działa grupa prenumeratorów i czytelników prasy katolickiej. Choć prezentujący grupę przedstawiciel wyraził ubolewanie, że być może zbyt mało osób czyta prasę katolicką i sięga po książki, to jednak cieszy fakt, że liczba rozprowadzanych tytułów nie jest wcale taka mała oraz to, że z roku na rok przybywa czytelników.
Kolejną grupą działającą w parafii jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które skupia ok. 20 osób. Działalność KSM opiera się na czterech filarach, które stanowią: spotkania tematyczne, prace w zespole muzycznym pod kierunkiem instruktora, turystykę krajową i zagraniczną i uczestnictwo w pieszych pielgrzymkach.
Młodzieżowy zespół muzyczny to kolejna grupa skupiająca 8 parafian chrostkowskich. Zespół działa od 1998 r. dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. Romualda Rudzińskiego. Zespół oprócz muzyki patriotycznej i ludowej wykonuje również muzykę religijną.
Ministranci posługują w kościele na wszystkich Mszach św. Jest również grupa lektorów, która oprócz czytania słowa Bożego śpiewa również psalmy.
Asysta procesyjna bierze udział we wszystkich uroczystościach religijnych. Przedstawicielka asysty wyraziła nadzieję, że być może w przyszłości również młodzi parafianie zainteresują się działalnością tego ruchu.
Koła Żywego Różańca spotykają się na modlitwie raz w miesiącu, a ich członkowie wymieniają się tajemnicami, zaś zespół charytatywny przy kościele pw. św. Barbary obejmuje swoją pomocą wszystkich potrzebujących oraz uczestniczy w spotkaniach formacyjnych. Również dzieci włączają się w życie parafii, aktywnie pracując w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

„Modlimy się w kościele, który ma 310 lat - mówił proboszcz parafii ks. Romuald Rudziński. - Ale kościół był za mały: nawa główna ma tylko 9 m szerokości. Dlatego też zapragnąłem ten kościół rozbudować”. Rozbudowa nie zniszczyła zabytkowej bryły i wnętrza świątyni - wręcz przeciwnie, przydała jej piękna. Umocniono fundamenty, usunięto część drewnianych ścian, otwierając miejsce na nawy boczne i po wzmocnieniu ścian pionowymi lisicami poszerzono kościół o 6 m. Od jednego z gospodarzy zakupiono las i z pozyskanego drewna uzupełniono zniszczone bale i pobudowano nawy boczne. Kolejnymi pracami było złocenie ołtarzy, pomalowanie wnętrza świątyni, przygotowanie prezbiterium z ołtarzem twarzą do ludu (ufundowanym przez parafian na jubileusz 25-lecia kapłaństwa Księdza Proboszcza). Wykonano nową posadzkę, zostawiając fragment starej, zabytkowej, przybitej drewnianymi kołkami na ociosanych siekierą belkach podłogi w prezbiterium, przykrywając ją jedynie wykładziną, by mogła służyć nadal.
W ostatnich latach zbudowano drogę procesyjną wokół kościoła wraz z chodnikiem przy plebanii, na kościele pomalowano dach, zatroszczono się również o rynny. Przeprowadzono konserwację ścian zewnętrznych kościoła, na bieżąco prowadzono również prace konserwacyjno-remontowe pozostałych budynków (m.in. poprzez otynkowanie). Na cmentarzu parafialnym zbudowano grobowiec księży i kaplicę, a we współpracy z władzami gminy doprowadzono wodę na cmentarz. Odnowiono ogrodzenie cmentarza. Rozpoczęto remont organistówki, który będzie kontynuowany w najbliższym czasie.
Planowane jest także zorganizowanie po byłym punkcie katechetycznym domu przedpogrzebowego wraz z wyposażeniem w niezbędne urządzenia. Mając na uwadze plany budowy nowej świątyni, zaplanowano zakupić na ten cel działkę przy istniejącym kościele. „Jesteśmy przekonani, że pomimo nieraz dużych trudności w działaniu nie zabraknie nam sił w codziennym dziele odnawiania naszej parafii poprzez wkład duchowy i materialny, jaki możemy ofiarować całej naszej wspólnocie” - powiedział w sprawozdaniu przed Księdzem Biskupem przedstawiciel parafialnej rady gospodarczej.

Przebieg wizytacji

Pobyt Księdza Biskupa w parafii rozpoczął się o godz. 11.00 od poświęcenia nowego gmachu gimnazjum (piszemy o tym na str. III). Kolejnym punktem programu była wizyta u chorej parafianki. O godz. 15.00 Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii, po czym udał się na cmentarz parafialny, by wraz z parafianami modlić się za tych, którzy na nim spoczywają. Wizytację zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Biskup Płocki udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.
„Bardzo się cieszę, że mogę dziś w waszej parafii, w tej bardzo pięknej, zabytkowej świątyni, w której modliły się pokolenia waszych przodków i polecały siebie i swoje rodziny Bożemu miłosierdziu i Bożej Opatrzności, że mogę dziś udzielić wam sakramentu bierzmowania, który słusznie jest nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej - mówił do bierzmowanej młodzieży Ksiądz Biskup. - Staje przed wami niejednokrotnie taka pokusa: czy pójść za życiem łatwym, życiem niewymagającym pracy nad sobą, odpowiedzialności, czy też żyć według Bożych przykazań. Dobrze wiecie, że jeżeli ktoś dokona złego wyboru, to bardzo często ma życie zmarnowane. (…)
Wolność to jest wybór, ale wolność pociąga za sobą wielką odpowiedzialność. Będziecie nieraz stawali wobec tego wyboru, będziecie musieli dokonywać wyborów. Dużo łatwiej jest wykonywać rozkazy, słuchać, ale gdy sami musicie dokonać wyboru, od którego zależy wasze życie, los własny i innych, to jest bardzo trudna sprawa. Dary Ducha Świętego, które dzisiaj otrzymacie, tak jak Apostołowie je otrzymali w Wieczerniku, pomogą wam w dokonywaniu właściwych wyborów”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Azerbaijan Airlines: przyczyną katastrofy "fizyczna i techniczna ingerencja z zewnątrz"

2024-12-27 15:42

[ TEMATY ]

katastrofa

PAP

Linie lotnicze Azerbaijan Airlines () poinformowały w piątek, że według wstępnych ustaleń katastrofę samolotu pasażerskiego tego przewoźnika, który w środę rozbił się w Kazachstanie, spowodowała "fizyczna i techniczna ingerencja z zewnątrz". W wypadku zginęło 38 osób.

Linie AZAL w wydanym w piątek komunikacie nie sprecyzowały, na czym miała polegać "ingerencja z zewnątrz", która spowodowała katastrofę samolotu lecącego z Baku do Groznego. Według wstępnych ustaleń władz Azerbejdżanu, które cytuje m.in. agencja Reutera, samolot miała omyłkowo zestrzelić rosyjska obrona przeciwlotnicza. Informację tę przekazał również, cytowany przez "Financial Times", przedstawiciel amerykańskich władz.
CZYTAJ DALEJ

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

2024-12-27 07:17

[ TEMATY ]

policja

Marcin Romanowski

Adobe Stock

Tak policja próbuje się wytłumaczyć z haniebnej akcji swoistego nalotu na lubelski klasztor ojców dominikanów! „Policjanci realizowali czynności na polecenie prokuratury. Przebiegały one z poszanowaniem wyjątkowego charakteru miejsca” – zapewniła w rozmowie z Onetem insp. Katarzyna Nowak z Komendy Głównej Policji. Takiej wersji zaprzecza list prowincjała polskich dominikanów.

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się 19 grudnia w klasztorze dominikanów w Lublinie. Uzbrojeni policjanci w kominiarkach, wspomagani przez drony wkroczyli do zakonu w poszukiwaniu… posła Marcina Romanowskiego – opisywało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

W dniu 26 grudnia 2024 roku zmarł śp. Ks. Andrzej Bąk – proboszcz parafii Pisarzowa. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Andrzeja do kościoła parafialnego w Pisarzowej w niedzielę (29 grudnia) o godz. 15.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Pisarzowej w poniedziałek (30 grudnia) o godz. 11.00, a następnie ciało śp. Księdza Andrzeja zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Przybysławicach.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję