Reklama

Wiadomości

Wiceminister pracy: jeśli zakaz handlu będzie naruszany, ustawę znowelizujemy

Zakładamy dobrą wolę wszystkich stron. Jednak każdy, kto będzie próbował naruszać ustawę, musi zdawać sobie sprawę, że ustawodawca ma możliwość skorygowania przepisów i to zapowiadamy - powiedział w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jutro wchodzą w życie przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

[ TEMATY ]

zakaz

satura_/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił na środowym spotkaniu z dziennikarzami, że rządowi zależało na tym, by ustawa weszła w życie w porozumieniu ze stronami, których dotyczy w największym stopniu, czyli stroną związkową i pracodawcami, ale i biorąc pod uwagę oczekiwania klientów. Najbardziej widocznym elementem tego porozumienia jest etapowe wdrażanie przepisów o ograniczeniu handlu.

Ustawowe wyjątki – wyjaśnił wiceminister – wynikały z założenia, że nawet w niedzielę i inne dni wolne od pracy niektóre sektory handlu, a zatem sprzedaż konkretnych produktów, musi funkcjonować. Dotyczy to m.in. paliwa czy leków i innych środków farmaceutycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiceszef resortu pracy zaznaczył, że rząd jest świadomy możliwości obchodzenia nowych przepisów przez niektórych pracodawców i jest gotowy na to reagować. – Mam nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło – powiedział.

Zdaniem b. przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, posła Janusza Śniadka, ustawa jest „dobrym, roztropnym kompromisem” i sukcesem wszystkich środowisk, które chciały go osiągnąć. – Ustawa ma służyć ludziom, nie jest przeciwko czemukolwiek czy komukolwiek, stąd tak duża ilość wyjątków, które wyłączają sytuacje oczywiste, jakich brak mógłby utrudnić życie – powiedział.

Reklama

Śniadek dodał, że jeśli zostaną stwierdzone przypadki omijania ustawy, zostanie ona bardzo szybko znowelizowana. - Zatem wszelkie duże inwestycje służące omijaniu ustawy na pewno będą niecelowe. To jest przestroga pod adresem handlowców, którzy zechcą np. stawiać dystrybutor z paliwem przy supermarkecie i budować stację benzynową – mówił poseł PiS.

Chodzi m.in. o zapowiedzi jednego z koncernów paliwowych, który już dokonał zmian w statucie tak, aby móc sprzedawać hurtowo m.in. mięso i ryby oraz sprzęt AGD i RTV, odzież, obuwie czy perfumy. Z kolei firmy odzieżowe otworzą swoje salony w niedziele na zasadzie "show rooms", czyli miejsc, w których można tylko przymierzyć ubrania, a zamówienie złożyć przez internet.

Sklepy na terenie dworców i portów lotniczych będą mogły handlować „w związku z bezpośrednią obsługą podróżnych". Nie wiadomo jednak, co będą mogły sprzedać: czy tylko gazetę, napój i jedzenie, czy może także sprzęt elektroniczny lub odzież. Nie wiadomo też, gdzie miałby się kończyć dworzec połączony z galerią handlową.

Ewentualne nowelizacje ustawy będą podyktowane oceną pierwszych reakcji pracodawców po wejściu w życie przepisów – zapowiedział Stanisław Szwed. – Dziś podchodzimy do tego z pełnym spokojem. Zakładamy dobrą wolę wszystkich stron. Jednak każdy, kto będzie próbował naruszać ustawę, musi zdawać sobie sprawę z tego, że ustawodawca ma możliwość skorygowania przepisów i to zapowiadamy – dodał wiceminister.

Kontrole przepisów będą przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy już w pierwszą niedzielę podlegającą nowym przepisom – zapowiedział wiceminister Szwed. - Nie jest jednak tak, że inspektorzy rzucą się do sprawdzania wszystkich punktów handlowych – dodał.

Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy zawiadamia pracodawcę o zamiarze przeprowadzania kontroli, ale może ją podjąć także po zgłoszeniu ze strony pracowników czy związków zawodowych. – Kontrola wcale nie musi być przeprowadzona w niedzielę handlową, ale np. w następną. Tu nie będzie łapania na gorącym uczynku. Inspektor może skontrolować dokumentację firmy później i zadecydować o pouczeniu lub wymierzeniu kary – wyjaśnił wiceminister Szwed.

W przypadku pogwałcenia przepisów właściciel, zwłaszcza małej placówki, który być może nie jest jeszcze dobrze zorientowany w nowych regulacjach, otrzyma jedynie pouczenie, a nie od karę finansową.

Zgodnie z zapisami ustawy, już od 1 marca 2018 w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Wyjątkiem będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

W tym roku zakaz handlu będzie obowiązywał w niedziele 11 i 18 marca oraz 8 kwietnia, Niedzielę Wielkanocną 1 kwietnia i Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia, niedziele 15 i 22 kwietnia, 1 i 3 maja, niedziele 13 maja, 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego), niedziele 10 i 17 czerwca oraz 8, 15 i 22 lipca, a także 12 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a następnie: niedziele 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września oraz 14 i 21 października.

Zakaz będzie obowiązywał także w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada, w Święto Niepodległości 11 listopada (w tym roku jest to niedziela), w niedzielę 18 listopada, 9 i 16 grudnia oraz w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).

Reklama

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Zgodnie z ustawą, będą to "wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych".

Ustawa przewiduje wyjątki od zakazu. Placówki, w których będzie można prowadzić handel to m.in. piekarnie, cukiernie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej i wyrobami tytoniowymi, placówki pocztowe, hotele, placówki kulturalne i prowadzące działalność sportową.

Zakupy będzie można zrobić w niedzielę także m.in. na dworcach i lotniskach, w strefach wolnocłowych i w środkach komunikacji miejskiej. Zakaz nie będzie obowiązywał ponadto na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w punktach skupu zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka. Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Ustawa przyjęta przez Sejm przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł. Sklep, którego właściciel będzie chciał pracować w niedzielę, będzie mógł go otworzyć, ale to on osobiście będzie musiał pracować tego dnia.

2018-02-28 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czwartek weszło w życie rozporządzenie w sprawie zakazu fotografowania

2025-04-17 07:10

[ TEMATY ]

fotografia

zakaz

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie szefa MON w sprawie zakazu fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy umożliwiają służbom interwencję i nakładanie kar – grzywny lub aresztu – za fotografowanie lub nagrywanie takich miejsc.

Rozporządzenie szefa MON wprowadza zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. Określa też, jak te obiekty mają być oznaczone. Od czwartku fotografowanie bez zezwolenia tych obiektów będzie traktowane jako wykroczenie – grozić za to będzie grzywna albo areszt. Wcześniej, z powodu braku odpowiednich oznaczeń, służby nie były w stanie egzekwować takich zakazów. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Jutro Narodowy Marsz Życia w Warszawie

2025-04-26 10:10

[ TEMATY ]

Warszawa

Narodowy Marsz Życia

Paweł Wysoki

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Narodowy Marsz Życia to wyjątkowa okazja, by zrealizować swoisty testament papieża Franciszka, a także św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. To moment, by „wstać z kanapy”, zrobić raban i pokazać, że Polska nie zgadza się na cywilizację śmierci - powiedziała w rozmowie z KAI Lidia Sankowska-Grabczuk, rzeczniczka prasowa inicjatywy. W niedzielę, 27 kwietnia w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia - coroczna manifestacja na rzecz ochrony życia i rodziny.

Marsz rozpocznie się o godz. 12.30 na Placu Zamkowym. Poprzedzi go udział w Mszach św. odprawianych o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela oraz w Bazylice Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. Trasa marszu będzie wiodła przez centrum miasta aż do Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w sąsiedztwie Placu Trzech Krzyży.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie trwają Novemdiales: dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża

2025-04-27 16:33

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po śmierci papieża Kościół i świat odczuwają żal i smutek z powodu jego odejścia, a także niepokój i poczucie zagubienia. Kard. Pietro Parolin mówił o tym w czasie Mszy sprawowanej na placu św. Piotra w intencji zmarłego papieża. Włoski hierarcha, który do śmierci Franciszka pełnił urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że „Ewangelia mówi nam, iż właśnie w takich chwilach ciemności Pan przychodzi do nas ze światłem zmartwychwstania, aby rozpalić nasze serca”.

Niedzielna Eucharystia wpisała się w dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża, zwane po łacinie Novemdiales, które przewiduje Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, wyznaczające kolejne kroki liturgii pogrzebowej po śmierci Następcy św. Piotra. Zgodnie z tradycją pierwszą z tych Mszy jest liturgia pogrzebowa zmarłego papieża.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję