Reklama

Dąbrowica

Wczaso-rekolekcje dla chorych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okres wakacyjny jest czasem zasłużonego odpoczynku, wytchnienia i oderwania się od trudów codziennego życia; jest także czasem, w którym człowiek powinien więcej zastanawiać się nad własnym życiem. Każdy ma prawo do wakacyjnego wypoczynku: tak samo ludzie zdrowi, jak i niepełnosprawni, młodzi i starsi, bogaci i mniej zamożni. O osobach niepełnosprawnych nie zapomina nasz Kościół lokalny, który przygotował dla nich turnusy wczaso-rekolekcyjne w "Domu Spotkania" w Dąbrowicy pod Lublinem.

"Dom Spotkania" Caritas Archidiecezji Lubelskiej został poświęcony i otworzony przez abp. Bolesława Pylaka 24 maja 1995 r. Powstał z inicjatywy Metropolity Lubelskiego oraz ówczesnego Dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. prał. Czesława Szczęsnego. Celem działalności Domu jest niesienie pomocy i miłości bliźnim; główną motywacją jest przykazanie miłości Boga i człowieka. Od lat organizowane są tam wczaso-rekolekcje dla osób niepełnosprawnych, podczas których uczestnicy mogą umacniać swoją wiarę poprzez modlitwę, różnego rodzaju nabożeństwa i nauki katechetyczne, a także odpocząć, obcując z piękną przyrodą otaczającą dom. Zorganizowano tam również kilkanaście szkoleń dla osób niepełnosprawnych, mających na celu lepsze przystosowanie ich do współczesnych warunków życia. W "Domu Spotkania" goszczą także byli więźniowie obozów koncentracyjnych i pracownicy przymusowi w Niemczech, co służy poszerzaniu pojednania polsko - niemieckiego i wpływa na rozwój współpracy międzynarodowej.

W tym roku, już po raz kolejny, Caritas Lubelska oraz Duszpasterstwo Chorych i Niepełnosprawnych zorganizowały wczaso-rekolekcje dla chorych i niepełnosprawnych starszych ludzi z terenu naszej Archidiecezji. Na okres wakacyjny przewidziano trzy dwunastodniowe turnusy, w których uczestniczyć może od 50 do 60 osób. Przeznaczone są dla ludzi z różnymi schorzeniami i w bardzo różnym wieku (od młodzieży, po osoby starsze) . Opiekę nad nimi sprawuje ksiądz prowadzący rekolekcje, pomocą służą także wolontariusze w ilości 30 osób, wraz z diakonami odbywającymi praktyki diakońskie. Wolontariuszami są przeważnie studenci z Akademii Medycznej, jak również młodzi ludzie uczący się w innych lubelskich wyższych uczelniach i w szkołach średnich, którzy poświęcają swój czas dla chorych, zapewniając im także opiekę medyczną.

Uczestnicy wczaso-rekolekcji mają doskonale i optymalnie zorganizowany czas: dzień rozpoczyna się poranną modlitwą o godz. 8.00, o 9.00 śniadanie, o 10.00 konferencja, w samo południe jest modlitwa Anioł Pański i Różaniec, o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego i o 16.30 Msza św. Centralnym punktem dnia, obok Eucharystii, jest konferencja. Głoszą je najczęściej kapłani z naszej archidiecezji, niekiedy również osoby świeckie. W minionych trzech latach tematy katechez przyjęte były odgórnie, związane były z przygotowaniami i obchodami Wielkiego Jubileuszu dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa, stąd też obchodzono rok Ducha Świętego, rok Jezusa Chrystusa i rok Boga Ojca. W tym roku główny akcent rozważań położony jest na życiu, nauce, sylwetce i osobowości Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego. Oprócz tego poruszane są zagadnienia związane z niepełnosprawnością, bólem, cierpieniem, samotnością, odrzuceniem, a więc tematy, które są bardzo bliskie ludziom pragnącym życzliwości, uśmiechu, podania pomocnej dłoni i zainteresowania się nimi.

Od kuracjuszy usłyszałem, że "Dom Spotkania" jest miejscem, w którym osoby niepełnosprawne mogą umocnić się w wierze, wznieść swoją duszę do Boga, a także oderwać się od codziennego życia, obowiązków i pracy. Porządek dnia i otoczenie wpływają na to, że mogą choć na chwilę zapomnieć o kalectwie. Uczestnicy turnusów pragną także życzliwego słowa. 16 lipca br. nadarzyła się do tego szczególna okazja, ponieważ gościem Domu był bp Ryszard Karpiński, który przewodniczył Eucharystii w lasku nieopodal Domu. Ksiądz Biskup skierował do uczestników słowa otuchy, pociechy i nadziei.

W ciągu całego roku "Dom Spotkania" w Dąbrowicy spełnia wielorakie funkcje: w sierpniu organizowane są turnusy dla dzieci i młodzieży z Archidiecezji Lubelskiej, odbywają się także rekolekcje, sympozja i spotkania służące integracji ludzi będących w potrzebie ( np. opłatkowe, na Boże Narodzenie, czy Wielkanoc).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję