W sumie wędrowało 930 pątników, 31 kapłanów, 17 kleryków 7 sióstr zakonnych. W grupach z Włocławka i Konina wzięło udział 17 osób na wózkach inwalidzkich.
Dawid z Konina pielgrzymował z Oazą Chorych: „Mamy pod opieką osoby niepełnosprawne, dlatego większa jest odpowiedzialność podczas całej pielgrzymki, ale doświadczenie wskazuje, że dajemy sobie z tym radę. Jest to większa odpowiedzialność, bo nie tylko odpowiadamy za nas, ale i za inne osoby, które nie zawsze mogą sprostać tym wszystkim wyzwaniom w czasie pielgrzymki, i my staramy się im ułatwić to przyjście na Jasną Górę”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Pielgrzymuje się bardzo fajnie, było troszkę ciężko, ale dałam radę” - wyznaje Natalia Kubiak, która od urodzenia jeździ na wózku.
W czasie 8 dni pielgrzymi pokonali 320 km. Najmłodszy pielgrzym liczył sobie miesiąc, najstarszy 78 lat. W imieniu pasterza diecezji utrudzonych piechurów witał ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz.
„Uświadamialiśmy sobie podczas tegorocznej pielgrzymki tę moc świadectwa, potrzebę dawania świadectwa nie tylko przez osoby duchowne, osoby konsekrowane, osoby starsze, ale również przez najmłodszych, bo idzie bardzo wiele młodych osób, idzie młodzież i starsza, i młodsza, i to oni są tą nadzieją Kościoła, to, co mówił św. Jan Paweł II, to oni mają wychodzić i głosić, i dawać świadectwo” – przypomina ks. Tomasz Kalinowski, zastępca kierownika pielgrzymki
Reklama
„To jest moja trzecia pielgrzymka, i grupy na razie nie opuszczam - mówi Michał Baryza z Pielgrzymki Włocławskiej - Do pielgrzymowania nie można nikogo zachęcać, to albo ktoś czuje, i idzie w pielgrzymce, ma taką ochotę, ma swoje intencje, albo ich nie ma. To trzeba czuć. Osoby, które są tutaj na pielgrzymce, czują swoją wiarę. Wiary nie należy się wstydzić”.
„Do podjęcia tej drogi skłania mnie to, że jak tutaj dojdziemy, będziemy się cieszyć, Maryja nas wspomoże i na cały rok będziemy mieli więcej siły - stwierdza Katarzyna Kulesa z grupy z Konina - Przed pielgrzymką w ciągu roku mamy zawsze dwa spotkania w miesiącu, spotykamy się na Adoracji, a fizycznie to każdy sam się przygotowuje, albo jakiś sport, albo jakieś spacery. Podczas drogi się wspieramy. Wszyscy są jak bracia, a mieszkańcy witają nas z taką radością, pomagają nam i jest bardzo miło”.
Pierwsza kolumna pielgrzymki włocławskiej przybywa 13 sierpnia. Druga i trzecia kolumna dotrą na Jasną Górę już niedługo – na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, na 26 sierpnia.