Na wstępie wygłoszonej homilii metropolita krakowski zwrócił uwagę, że tajemnica Przemienia Pańskiego, a także koniec życia św. Piotra, ukazują, że podstawową więzią chrześcijan ma być prawda o Bożym Synu. "Trzeba dać wszystkim poznać moc i przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Dać poznać moc Jego zbawczego dzieła, które trzeba przyjąć i w nie uwierzyć" - mówił.
Jak zauważył, zbawcze posłannictwo Chrystusa zostało potwierdzone w odczytanym ewangelicznym fragmencie przez samego Boga. Dodał jednak, że są przecież także świadectwo proroków. Do podobnego świadectwa zachęcił pątników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Idźcie i głoście prawdę o Jezusie Chrystusie, Bożym Synu. I głoście tę prawdę w sytuacji kulturowej zapewne porównywalnej do tej, w jakiej znajdował się św. Piotr i pierwsi chrześcijanie. Kiedy już nie ma według wielu mędrców współczesnego świata miejsca na prawdę. Kiedy głosi się jedynie post-prawdę" - apelował.
Hierarcha podkreślił mocno, że takie jest właśnie główne zadanie pielgrzymujących. "Dlatego tak ważne będzie wasze każde osobiste świadectwo o Jezusie Chrytusie. Najpierw poprzez pielgrzymi trud. To nie jest kwestia emocji, zachwytów, uniesień czy zniechęceń, które są kwestią jedynie chwili. Wasz pielgrzymi trud wskazuje na inne wyższe i najbardziej istotne pokłady człowieczeństwa" - wyjaśnił.
Reklama
Dodał, że bardzo ważnym świadectwem na pątniczym szlaku jest także modlitwa. "Czy ta indywidualna czy wspólnotowa. Nie ma życia prawdziwie głębokiego, które by nie było życiem modlitwy, bo ona otwiera nas na Boga" - stwierdził.
Arcybiskup wskazał także na wielką rolę wspólnoty - zarówno tej eucharystycznej, jak i pielgrzymiej, ale także z osobami, które goszczą pątników na nocleg czy wspierają w drodze. "Życzę wam wspaniałych doświadczeń tego, co znaczy Kościół - co znaczy wspólnota wiary nadziei i miłości, co znaczy pokrzepianie się ciałem i krwią Chrystusa w Eucharystii, co znaczy otwieranie się każdego dnia na Jego słowo, życzę wam wielu radości mimo zmęczenia" - mówił.
Metropolita życzył pątnikom, by w drodze nie ustawali na modlitwie, zanosząc do Boga przez Maryję wszystkie intencje bliskie ich sercu. "A ponieważ ta Matka jest naszą królową, królową Polski, proszę was, abyście podczas tej wspólnej i osobistej modlitwy prosili również Boga za przyczyną naszej Matki za naszą ojczyznę. Aby była zawsze wierna Bogu, krzyżowi i Ewangelii. Aby nie wyrzekła się nigdy swojej tożsamości, od samego początku budowanej na chrześcijańskiej wierze" - wezwał.
"Idzżcie z Chrystusem do domu Matki pełni radości i szczęścia" - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski. 37. Piesza Pielgrzymka Krakowska wędrować będzie do Częstochowy w dniach 6-11 sierpnia. Co roku uczestniczy w niej ok. 10 tys. osób. W tym roku pątnikom przewodzi hasło „Idźcie i głoście”.
Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.