Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 marca. W kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu odbył się modlitewny wieczór pn. Muzyczne Obrazy i Impresje - Droga Krzyżowa, z recytacjami znanego aktora Jana Nowickiego. Pasyjne „obrazy i impresje” zostały zorganizowane przez parafię Ojców Karmelitów i Urząd Miejski w Przemyślu.

27 marca. W parafii pw. Świętej Trójcy w Przemyślu i pw. Świętych Piotra i Jana z Dukli w Krośnie odbyło się szkolenie animatorów, którzy podjęli posługę w grupach dzielenia podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Łańcucie (2-4 kwietnia). W spotkaniu formacyjnym uczestniczyło ponad 300 osób, a zajęcia prowadzili ks. Jan Mazurek w Przemyślu i ks. Tadeusz Biały w Krośnie.

27 marca. W Bazylice Mniejszej w Krośnie (fara) odbył się Koncert Wielkopostny w wykonaniu Chóru „Echo” przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie, Chóru Liceum Muzycznego w Krośnie oraz Orkiestry Smyczkowej krośnieńskiego Liceum Muzycznego. Artyści wykonali m. in. utwory J. S. Bacha, J. Haydna oraz W. A. Mozarta. Krośnieńskimi chórami dyrygowała Renata Zajdel, a Orkiestrą Smyczkową Magdalena Sokołowska-Faryj.

28 marca. Biskup Stefan Moskwa wizytował wspólnotę parafialną prowadzoną przez Ojców Franciszkanów w Przemyślu. Dzień wcześniej (27 marca) bp Stefan bierzmował gimnazjalistów w Mrzygłodzie.

29 marca. Przemyski Chór „Gospel” wystąpił w Kościele Akademickim przy ul. Reytana w Rzeszowie, podczas spotkania rekolekcyjnego dla studentów. Tydzień wcześniej (21 marca) „Gospel” gościł w Koninie, gdzie wziął udział w koncercie ewangelizacyjnym pn. Gospel nad Wartą. W programie wystąpił również „Konin Gospel Choir”. Z przemyskimi i konińskimi chórzystami śpiewała Ruth Lynch z Londynu, wybitna artystka muzyki gospel.

30 marca. Ulicami Jarosławia przeszła Droga Krzyżowa przygotowana przez Duszpasterstwo Akademickie przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W nabożeństwie pasyjnym, inscenizowanym przez studentów, wzięło udział 1500 osób. Kilka dni wcześniej (15-17 marca) studenci PWSZ uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził o. Jan Góra OP, duszpasterz akademicki z Poznania. Nauki rekolekcyjne koncentrowały się wokół tematu ojcostwa i macierzyństwa, w ujęciu Jana Pawła II.

3 kwietnia. W sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu miał miejsce spektakl pt. Mały Książe. Widowisko przedstawiły dzieci ze Świetlicy „Wzrastanie”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży.

4 kwietnia. W Łańcucie zakończyło się, trwające od 2 kwietnia, Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, pod hasłem O nową wyobraźnię miłosierdzia. Uroczystej Mszy św. na łańcuckim rynku przewodniczył, w asyście abp. Józefa Michalika, bp. Stefana Moskwy, bp. Adama Szala oraz kilkudziesięciu kapłanów, abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. On również wygłosił homilię do kilkutysięcznej rzeszy młodzieży i mieszkańców miasta. Podczas Mszy św. i nabożeństw centralnych śpiewała Diakonia Muzyczna przy Duszpasterstwie Młodzieży, pod batutą Moniki Brewczak. Na zakończenie Eucharystii, Ksiądz Arcybiskup Nuncjusz wręczył młodym z poszczególnych archiprezbiteratów relikwie św. Józefa Sebastiana, a Metropolita Przemyski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Spotkania Młodych. Następnie ks. prał. Władysław Głowa, proboszcz i dziekan leżajski, zaprosił młodych na drugi rok do „siebie”, a przedstawiciele młodzieży z Leżajska wzięli ze sobą Krzyż Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Trzydniowe świętowanie Niedzieli Palmowej w Łańcucie wypełniły celebracje Mszy św. i nabożeństw pasyjnych. Młodzi, wraz z animatorami, spotykali się także w grupach dzielenia, podejmując tematy nowej ewangelizacji i nowej wyobraźni miłosierdzia. Był to również czas spotkań ze świadkami dzieł dobroczynnych (s. Małgorzata Chmielewska i ks. Marian Bocho, Siostry Służebniczki Starowiejskie i Siostry Boromeuszki) oraz koncertów ewangelizacyjnych (Przemyski Chór „Gospel”, Darek Malejonek, Przemyski Kwartet Smyczkowy). Młodzi zapoznali się także z projektem ewangelizacyjnym pn. Radość czystej miłości. Mieli również możliwość skorzystania z Poradni Powołaniowej, a w kościele w ciszy adorowali Najświętszy Sakrament... Po szczegóły oraz wrażenia po Spotkaniu odsyłamy na stronę internetową www.smap.lancut.pl.

5-6 kwietnia. W bazylice archikatedralnej w Przemyślu, prawie 300 studentów przemyskich uczelni wzięło udział w wielkopostnych rekolekcjach akademickich. Rekolekcyjne zamyślenia prowadził ks. Zbigniew Suchy, redaktor Niedzieli Przemyskiej, a oprawę liturgiczną i muzyczną zapewnili młodzi z Diakonii Muzycznej przy Duszpasterstwie Młodzieży.

6-7 kwietnia. W Warszawie odbyło się, pierwsze po wyborach, posiedzenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Obradom przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, nowo wybrany Przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

12 kwietnia. Zakończona została wielkopostna praktyka duszpasterska dla diakonów - alumnów VI roku. Diakoni udali się do rodzinnych domów na kilka dni odpoczynku.

16-17 kwietnia. W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyło się Spotkanie Formatorów Seminaryjnych dla księży przełożonych z seminariów w Gródku Podolskim (Ukraina), Przemyślu, Rzeszowie, Sandomierzu i Tarnowie. Seminarium przemyskie reprezentowali: rektor - ks. Marian Rojek, dyrektor administracyjny - ks. Marek Zajdel, prefekt - ks. Tadeusz Baj i ojcowie duchowni - ks. Kazimierz Gadzała, ks. Stanisław Jamrozek, ks. Marek Pieńkowski i ks. Wacław Siwak. Gośćmi spotkania byli biskup sandomierski Andrzej Dzięga i biskup senior Wacław Świerzawski.

19 kwietnia. Po przerwie świątecznej do Seminarium powrócili alumni wszystkich lat studiów. Następnego dnia wznowione zostały zajęcia dydaktyczne. Dla diakonów - alumnów roku szóstego rozpoczął się ostatni etap formacji seminaryjnej, tzw. tirotinium: spotkania z duszpasterzami i wykładowcami z zakresu bezpośredniego przygotowania do pracy duszpasterskiej.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Jacy są współcześni ojcowie? "Istotna stała się bliskość emocjonalna"

2026-06-23 11:00

[ TEMATY ]

współcześni ojcowie

bliskość emocjonalna

Adobe Stock

Jaka jest rola współczesnych ojców w wychowywaniu dzieci?

Jaka jest rola współczesnych ojców w wychowywaniu dzieci?

Ojciec nadal ma być autorytetem, który ma czas dla rodziny. Współcześnie odradza się rola ojca jako pełnoprawnego opiekuna odpowiedzialnego za każdy element życia dzieci i ich wychowania – mówi ekspert KUL psycholog dr Paweł Kot z Katedry Emocji i Motywacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prywatnie tata czteroletniego syna i rocznej córki.

Wymagania stawiane współczesnym ojcom są inne niż od ich rodziców, pokolenia sprzed 20-30 lat. To już nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa finansowego rodzinie i dzieciom, ale także uczestniczenia w każdej czynności związanej z dzieckiem, od czynności pielęgnacyjnych, po wychowanie, czyli bycie autorytetem i wzorem do naśladowania.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję