Reklama

Włocławek

Historyczne rekolekcje

Niedziela włocławska 16/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

21 marca br. rozpoczęły się w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Miłosiernego we Włocławku rekolekcje wielkopostne, naznaczone obecnością obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny. Wierni zgromadzili się przed godz. 17.00 na Zielonym Rynku. Modlitewną atmosferę oczekiwania na obraz i relikwie zapewnił koncert orkiestry młodzieżowej z Nieszawy pod kierunkiem Romana Organiściaka.
Obraz i relikwie przywiózł z parafii św. Józefa proboszcz, ks. kan. Eugeniusz Strzech wraz z bp. Bronisławem Dembowskim. Przejął je proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela, ks. prał. Zbigniew Szygenda, a następnie, w imieniu miasta Włocławka i jego mieszkańców, święte znaki powitał prezydent miasta Władysław Skrzypek.
Ulicami Włocławka wyruszyła uroczysta procesja do kościoła Najświętszego Zbawiciela. Obraz niesiony był kolejno przez przedstawicieli Straży Miejskiej, kombatantów oraz ministrantów. Do pomnika Armii Krajowej w Parku Łokietka obraz przenieśli: prezydent W. Skrzypek, komendant WKU - ppłk Jan Sroka, komendant Straży Miejskiej - płk Janusz Lazar oraz mjr Roman Wodziński. W tym miejscu ks. kapelan ppłk Zbigniew Szygenda wygłosił krótkie przemówienie patriotyczne i odśpiewano Boże, coś Polskę. Obraz przejęli i wnieśli do świątyni lektorzy z parafii.
Na progu świątyni obraz i relikwie zostały powitane intradą organową w wykonaniu miejscowego organisty - Zbigniewa Wiśniewskiego, a następnie uroczystą pieśnią Witaj, Miłosierny Jezu w wykonaniu Chóru DSO, kierowanego przez ks. prał. Józefa Nowaka i Mariana Szczepańskiego.
Po powitaniu obrazu przez przedstawicieli poszczególnych „stanów”, słowa powitania wypowiedział Ksiądz Proboszcz, który przypomniał o tym, że w parafii od 20 lat kultywowane jest nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia od czasu powstania Koła Czcicieli Miłosierdzia Bożego, które sprowadziło obraz „Jezu ufam Tobie” jeszcze do kapliczki przy ul. Jagiellońskiej. Rozpoczęte wówczas czwartkowe nabożeństwa i poniedziałkowy wieczernik były nieustanną modlitwą do Miłosiernego Zbawiciela, która jest nadal praktykowana. W 1988 r. bp Henryk Muszyński ustanowił odpust parafialny w Niedzielę Miłosierdzia, co wzmogło kult Jezusa Miłosiernego w parafii i rozszerzało go na całe miasto. Trzeba też pamiętać, że konsekracja świątyni Najświętszego Zbawiciela Miłosiernego odbyła się w przeddzień beatyfikacji s. Faustyny Kowalskiej.
Po przemówieniach powitalnych rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, w obecności wikariusza biskupiego na rejon włocławski, ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego i dziekana włocławskiego - ks. prał. Teodora Lenkiewicza. W przygotowaniu Liturgii swój udział zaznaczyli lektorzy świeccy: Elżbieta Straszewska i mjr Roman Wodziński oraz kantorka Anita Łozińska. Homilię wygłosił rekolekcjonista - ks. dr kom. por. Zbigniew Jaworski ze Świnoujścia.
Na zakończenie Mszy św. Pasterz diecezji podziękował ks. prał. Z. Szygendzie za przygotowanie uroczystości i udzielił pasterskiego błogosławieństwa, prosząc Jezusa Miłosiernego o szczególne łaski dla parafii i miasta.
Kolejne dni rekolekcji naznaczone były nieustającym modlitewnym czuwaniem przed obliczem Jezusa Miłosiernego. Świątynię wypełniały kolejno: dzieci, młodzież, dorośli, chorzy, grupy modlitewne, służba liturgiczna. Podniosłym i wzruszającym momentem wieńczącym kolejne dni rekolekcji było ucałowanie relikwii podczas Apelu Jasnogórskiego. Także Koronka do Miłosierdzia Bożego gromadziła tłumy wiernych.
Równocześnie z rekolekcjami parafialnymi odbywały się rekolekcje szkolne. Pierwszy dzień poświęcony był różnym formom modlitwy do Bożego Miłosierdzia, następne - Miłosierdziu Bożemu w sakramencie pokuty i Eucharystii. Katecheci, w trosce o jak najgłębsze i najpełniejsze przeżycie i zrozumienie przez dzieci i młodzież przekazywanych prawd, przygotowali ilustrujące je przedstawienia.
Uwieńczeniem młodzieżowych spotkań z Jezusem Miłosiernym było zaniesienie Jego orędzia do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, znajdującego się na terenie Parafii. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 14 udali się tam, by ofiarować w imieniu Księdza Proboszcza obraz „Jezu, ufam Tobie” poświęcony podczas nawiedzenia Parafii wraz z błogosławieństwem rekolekcyjnym, a następnie wystąpili w przedstawieniu Kwiaty w glinianym dzbanku, które mieszkańcy DPS przyjęli ze wzruszeniem i wdzięcznością.
Rekolekcje wielkopostne zakończyły się 24 marca. Jesteśmy świadomi obfitości łask, jakimi została obdarzona nasza wspólnota i wdzięczni Bogu za dar świętych dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję