Reklama

Legnica

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Niedziela legnicka 1/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W październiku ub. r. obchodziliśmy 25. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Mogliśmy uczestniczyć w różnych imprezach okolicznościowych zorganizowanych w wielu miejscach na świecie, a także w Legnicy. Do tych wydarzeń każdy z nas włączał się, jak chciał i potrafił. Postanowiłem napisać o tym, co udało się zrobić w Legnicy w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie jestem wikariuszem, i w szkole, gdzie jestem katechetą.
Zacząłem zastanawiać się, co mogę zrobić dla Papieża z okazji tej rocznicy, jak zaangażować innych, by wdzięczność okazać sercem, modlitwą, trudem, poświęconym czasem. Wiele o tym rozmawiałem, pytałem się znajomych, słuchałem różnych propozycji.
Z katechetami zachęciliśmy dzieci podczas Różańca do szczególnej modlitwy i dobrych uczynków w intencji Ojca Świętego. Przecież to zakończenie Roku Różańca Świętego. Codziennie gromadziliśmy się w kościele na modlitwie różańcowej a dzieci przynosiły serca, na których wypisywały dobre uczynki ofiarowane w intencji Papieża. Losowaliśmy jedno serce. Dziecko, które zostało wylosowane, mogło podpisać się na liście do Ojca Świętego z okazji 25-lecia pontyfikatu. Ponadto każdy z nas modlił się wieczorem w intencji Papieża i tego dziecka. Na koniec wszyscy dostali drobne upominki, a najwytrwalsi zostali wyróżnieni. Teraz z dziećmi czekamy na odpowiedź od Ojca Świętego. Wytrwale pracowały również dzieci w naszej przyparafialnej świetlicy „Beniaminek”. Wykonały wiele ciekawych prac, obejrzały filmy o Papieżu i wzięły udział w wielu konkursach organizowanych przez opiekunów.
Z młodzieżą postanowiliśmy przygotować montaż słowno-muzyczny i zrobić gazetki w kościele o tematyce papieskiej. Na tę duchową ucztę zaprosiliśmy wszystkich parafian.
Parafianie mogli zobaczyć film pt. Przyjaciel Boga, którego projekcja odbyła się 11 października 2003 r. o godz. 18.00, w dawnym dolnym kościele. Co prawda frekwencja nie była zbyt duża, ale wszyscy obejrzeli film z wielkim zainteresowaniem, a na koniec pomodliliśmy się w intencji Ojca Świętego.
Kolejną inicjatywą było zorganizowanie Dni Papieskich w Zespole Szkół Integracyjnych w Legnicy, gdzie wspólnie uczą się dzieci pełnosprawne z niepełnosprawnymi. Wraz z katechetami przygotowaliśmy program tych dni, który zawierał różne elementy. Na początku zorganizowaliśmy konkurs na najładniejszy różaniec wykonany dowolną techniką dla klas I-VI. Tu szczególną aktywnością wykazały się dzieci z klas I-III. Kolejnym konkursem było namalowanie portretu Papieża. Hasło tego konkursu brzmiało: Ojciec Święty widziany oczami dziecka. Klasy starsze IV-VI i gimnazjum pisały list, którego temat zawierał się w stwierdzeniu: Co chciałbyś powiedzieć Ojcu Świętemu z okazji 25. rocznicy jego pontyfikatu. Zaproponowaliśmy również napisanie życzeń Papieżowi. Spotkało się to z dużym odzewem ze strony dzieci. Klasom gimnazjalnym i licealnym zorganizowaliśmy konkurs wiedzy o Ojcu Świętym na podstawie przeprowadzonych katechez papieskich i filmu Przyjaciel Boga. W projekcji filmu pomogli nam diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a sprzętu do projekcji użyczył rektor ks. Leopold Rzodkiewicz, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Film ten mogły obejrzeć również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Legnicy, gdzie katechetką jest Elżbieta Jarząb, ucząca również w ZSI w Legnicy.
Wszystkie klasy uczestniczyły w wystawie o Papieżu, którą zorganizowaliśmy dzięki pomocy dzieci, młodzieży, ks. Krzysztofa Bojko, Franciszka Kwaśnego, Urzędu Miasta Legnica i Prezydenta, którzy użyczyli nam swoich materiałów. Dziękujemy im bardzo serdecznie, gdyż bez tej życzliwości trudno byłoby zgromadzić tak wiele ciekawych materiałów. Do najciekawszych należały materiały z wizyty Ojca Świętego w Legnicy w roku 1997.
Wystawę, którą odwiedziło 1500 dzieci z różnych szkół Legnicy, można było oglądać przez trzy dni. Oprócz materiałów zgromadzonych na wystawie można było oglądać pokazy multimedialne o tematyce papieskiej przygotowane przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy. Klasy gimnazjalne i licealne odpowiedzialne były za przebieg wystawy, kierowanie gośćmi. Panie katechetki oprowadzały gości po wystawie i zachęcały, by każdy ze zwiedzających wpisał się w księgę pamiątkową szkoły.
Ciekawą propozycją okazała się również ścieżka międzyprzedmiotowa. I tak dla przykładu uczniowie mogli na lekcjach sztuki wykonywać różańce i portrety Papieża różną metodą; na matematyce i informatyce mogli zbierać wszystkie informacje dotyczące Papieża i tworzyć pokazy multimedialne, wyliczać długość trwania pontyfikatu, dowiedzieć się, ilu było papieży, jak długo piastowali swój urząd, w postaci diagramów przedstawiać liczbę i długość pielgrzymek Ojca Świętego. Lekcje historii to życiorys Papieża i historia pontyfikatu. Język polski to pisanie listu do Papieża, analiza Tryptyku rzymskiego, nauka posługiwania się formami zwrotów grzecznościowych do papieża, biskupa, księdza. Geografia to zapoznanie się ze stolicami i państwami, sytuacją religijną i społeczną miejsc, do których pielgrzymował Ojciec Święty. Lekcje wychowawcze to w końcu tematy dotykające roli autorytetu w oparciu o przykład życia Jana Pawła II, Matki Teresy.
Ogrom zaplanowanych działań można było wykonać dzięki życzliwości i zaangażowaniu Grona Pedagogicznego całej szkoły. Chciałbym więc, wyrazić wdzięczność wszystkim nauczycielom, a szczególnie dyrektorowi Sławomirowi Mateja, katechetkom: Elżbiecie Molendzie, Elżbiecie Jarząb i Iwonie Kłos, Radiu PLUS i telewizji kablowej DAMI oraz wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować tę wystawę. Dziękuję również rektorowi WSD w Legnicy ks. Leopoldowi Rzodkiewiczowi za otwartość i pomoc diakonów w przeprowadzenie Dnia Papieskiego w ZSI w Legnicy. Ufam, że to wszystko, czego dokonaliśmy, przyczyni się do pogłębienia wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli przekonania, że warto być takim człowiekiem, jak Ojciec Święty i trzeba za dar tego Papieża dziękować Panu Bogu. Obyśmy potrafili wziąć przykład do naśladowania z Piotra naszych czasów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, gdzie... znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej?

W powstałej w XI wieku podwrocławskiej wsi Tyniec Mały znajduje się zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla z 1516 r. posiada cenny skarb. Na jej głównym ołtarzu znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej.

Niemiecka baronowa Maria Józefa von Ruffer to postać dobrze znana mieszkańcom Tyńca Małego. Ta głęboko wierząca kobieta (ur. 1894 r.) cieszyła się szacunkiem i ogromną sympatią mieszkańców podwrocławskiej wsi. Czym sobie na nią zasłużyła? Przez całe swoje życie służyła chorym i ubogim. Założyła tu ochronkę dla dzieci. Wraz z rodziną swej starszej siostry Marii Emmy von Fürstenberg bardzo dbała o tyniecki kościół. Sfinansowała przebudowę jego wnętrza na styl gotycki. Wspólnie ufundowali witraż Jezusa Ukrzyżowanego, mszał, różne wyposażenia (ornaty, chorągwie, itp.) oraz XVIII-wieczne obrazy stacji Drogi Krzyżowej, które niestety nie zachowały się do dziś. Dzwony, które podczas II wojny zdjęto z wieży, by przetopić je na armaty, ufundowała matka Marii Józefy, Gabriela von Ruffer. Kiedy dowiedziała się o objawieniu Matki Bożej w Fatimie (1917 r.) bez wahania rozpoczęła działania w kierunku upowszechnienia tego cudu. Niejednokrotnie kontaktowała się w tej sprawie z Ojcem Świętym Piusem XI. W owych czasach spotkanie z papieżem nie należało do rzeczy prostych. W kontaktach z nim Marii Józefie pomagał ówczesny metropolita wrocławski abp Adolf Bertram. Uzyskanie akceptacji życiowej misji baronowej nie było łatwe, gdyż uznaniu objawień stanowczo sprzeciwiał się francuski kardynał (zapewne obawiał się przyćmienia sławy objawień w Lourdes). Mimo jego sprzeciwu, w 1930 r. Kościół uznał cud objawienia w Fatimie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gänswein: Leon XIV będzie budował mosty

2025-05-12 21:04

[ TEMATY ]

Georg Gänswein

abp Gänswein

Papież Leon XIV

Włodzimierz Rędzioch

abp Georg Gänswein

abp Georg Gänswein

„Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale uczyni to w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek” - powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były sekretarz osobisty Benedykta XVI, a obecnie nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, arcybiskup Georg Gänswein.

Jak stwierdził, kończy się faza arbitralności i należy przezwyciężyć niekiedy mętną przeszłość. Od Leona XIV oczekuje połączenia cech dwóch ostatnich papieży. „Leon XIV będzie budował mosty, tak jak jego poprzednik, ale będzie to robił w innym kontekście i w innym stylu niż Franciszek. W Kościele istnieją dziś silne napięcia, a na świecie toczą się straszliwe konflikty. Uważam, że obecnie potrzebna jest jasność w nauczaniu. Należy przezwyciężyć zamieszanie ostatnich lat” - powiedział abp Gänswein.
CZYTAJ DALEJ

Podróże, mecz tenisowy – o czym dziennikarze rozmawiali z Papieżem

2025-05-12 15:52

[ TEMATY ]

media

spotkanie

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po przemówieniu do przedstawicieli mediów z całego świata w Auli Pawła VI Papież postanowił osobiście pozdrowić niektóre grupy dziennikarzy. W prezencie otrzymał szalik z peruwiańskich Andów i relikwię papieża Lucianiego, a jedna z osób zaproponowała mu mecz tenisowy. „O ile nie będzie Sinnera” – zażartował Papież, odnosząc się do czołowego włoskiego tenisisty.

Szalik z alpaki z peruwiańskich Andów, zdjęcie z dziennikarką w niemal „papieskim” białym kostiumie, dar w postaci relikwii papieża Lucianiego, propozycja meczu tenisowego (to jeden z ulubionych sportów Leona XIV), żart na temat możliwej podróży do miejsca, gdzie odbywał się Sobór Nicejski i - tej niezrealizowanej -do Fatimy – takie prezenty i pytania przekazywali Leonowi XIV dziennikarze, którzy mieli okazję rozmawiać z nim po audiencji dla mediów z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję