Reklama

W parafii bł. Honorata

Niedziela sosnowiecka 51/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specyfika wspólnoty

Reklama

Ostatni raz w parafii św. Honorata w Grodźcu Niedziela Sosnowiecka gościła dwa lata temu, gdy ks. Andrzej Gliszta rozpoczynał tu posługę proboszczowską. Obawy i lęki związane z objęciem pierwszej placówki proboszczowskiej szybko minęły. Wrodzone poczucie humoru, pogoda ducha, optymizm, a nade wszystko troska o kościół duchowy i materialny ks. Andrzeja ujęły parafian. Nowy duszpasterz w mig zaklimatyzował się w nowej rzeczywistości. Obecnie wspólnota liczy 3500 wiernych, jednak ludzie praktykujący stanowią zaledwie 20%. Taka sytuacja jest jednak w większości parafii Zagłębia Dąbrowskiego. Panuje tu duże bezrobocie. Na terenie miasta nie ma już, niestety, żadnego większego zakładu pracy, który dawałby zatrudnienie większości mieszkańców. Ci, którzy mają pracę, dojeżdżają do miast śląskich - Katowic, Bytomia, Piekar Śląskich. Niektórzy zaryzykowali i pozakładali własne przedsiębiorstwa. Większość parafian to emeryci i renciści. W 2002 r. ochrzczonych zostało tylko 16 dzieci, zaś zmarło 52 parafian. W roku bieżącym pochowano już 50 wiernych, a sakramentu chrztu św. udzielono 25 dzieciom. „Kończący się rok pod tym względem wydaje się być trochę lepszy niż ubiegły, ale jednak pogrzebów jest jeszcze raz tyle co urodzeń” - stwierdza ks. Gliszta. Na terenie parafii znajduje się Szkoła Podstawowa, do której uczęszcza 120 dzieci. Mimo tak mało optymistycznych informacji we wspólnocie jest sporo osób, które dla kościoła zrobiłyby wszystko. To oni stanowią trzon parafii. O każdej porze dnia i nocy można na nich liczyć.

Maryjny kult

Reklama

Z grup i organizacji działających na trenie parafii bł. Honorata na pierwszy plan wysuwają się 4 koła różańcowe. W pierwszą niedzielę miesiąca Najświętszy Sakrament adorują członkinie Żywego Różańca. U progu bieżącego roku wprowadzono Mszę św. do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Nowenną. Odprawiana jest w każdą środę o godz. 17.30 i zawsze przychodzi na nią dużo wiernych - starszych, dzieci, młodzieży. Od 13 maja do 13 października wierni bardzo licznie gromadzą się na Nabożeństwach Fatimskich. Msze św. do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Nabożeństwa Fatimskie spowodowały, że w parafii bardzo żywo i spontanicznie zaczął rozwijać się kult maryjny. Matka Boża Nieustającej Pomocy w cudownym obrazie zajęła miejsce w prezbiterium kościoła.
Na uwagę zasługuje grupa ponad 40 ministrantów i lektorów. „W naszym kościele nie ma Mszy św. w tygodniu, do której nie służyliby ministranci, co więcej w niedzielę wielu z nich jest na każdej Mszy św.” - zaznacza wikariusz parafii, ks. Dariusz Grojec, który szczególną troską otacza młody Kościół. Młodzież z kolei ochotnie włącza się w liturgiczną oprawę niedzielnych Eucharystii. Co roku przygotowują też i wystawiają misteria bożonarodzeniowe i misteria Męki Pańskiej.
Ksiądz Proboszcz robi pierwsze „przymiarki” do utworzenia Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, co było zresztą jednym z jego głównych celów, gdy obejmował placówkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie ma mowy o nudzie

Z każdym kościołem, nowym czy starym jest podobnie jak z własnym domem - ciągle się coś zmienia, modernizuje, kompletuje, unowocześnia. Tak jest również ze świątynią w Grodźcu, która choć niedawno wzniesiona stale wymaga bieżących inwestycji. Kościół jest dobrze utrzymany, zadbany, a pastelowe barwy wnętrza nadają mu jaśniejszego blasku. W ostatnim czasie założono centralne ogrzewanie, zakupiono 14 ławek, a istniejące poddane zostały gruntownej renowacji. Parafinie ofiarowali nowe stacje Drogi Krzyżowej, a na 25-lecie Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II parafianin Zdzisław Gawron namalował obraz przedstawiający postać Papieża. Obraz umieszczony został po lewej stronie chóru, po prawej jest obraz św. Maksymiliana Kolbego. Zmianie uległ też wystrój ołtarza głównego. W jego centrum umieszczony został krzyż, poniżej obraz Patrona parafii i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Świątynia wzbogaciła się o nową chrzcielnicę, a Oratorium o nowe stoły. „To największe przedsięwzięcia w ciągu ostatnich dwóch lat. W przyszłości planujemy zamontowanie witraży w oknach świątyni, należałoby też zmienić organy na wyższej generacji, zmodernizować nagłośnienie, itd. Niewątpliwie pojawią się jakieś sprawy bieżące. Z Bożą pomocą będziemy działać najlepiej, jak tylko się da...” - podkreśla ks. Andrzej.

Z dziejów parafii

Historia parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Grodźcu rozpoczyna się 27 czerwca 1989 r., kiedy to biskup częstochowski Stanisław Nowak zlecił opiekę duszpasterską nad mieszkańcami osiedla przy ul. Konopnickiej wikariuszowi parafii pw. św. Katarzyny w Grodźcu, ks. Leszkowi Kołczykowi. Trzy miesiące później utworzony został wikariat terenowy. Dzięki życzliwości i pomocy Kopalni „Grodziec”, śp. ks. prał. Leopolda Szweblika oraz parafian powiodły się próby utworzenia nowej placówki duszpasterskiej, która została wydzielona w całości z parafii macierzystej św. Katarzyny. Najpierw w pomieszczeniu ofiarowanym przez Dyrekcję Kopalni rozpoczęto odprawiać coniedzielne Msze św. i nauczać katechezy. Jednocześnie trwała budowa tymczasowej kaplicy. W Wielki Czwartek 1990 r. w kaplicy parafialnej wierni uczestniczyli w pierwszej Eucharystii. Wiosną 1990 r. rozpoczęto budowę kościoła. 4 maja 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Jego wmurowania dokonał 13 października 1992 r. ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB. Sześć lat później Pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił nowy dom Boży. Dalsze lata to czas upiększania wnętrza świątyni. Uroczystego aktu poświęcenia kościoła dokonał bp Adam Śmigielski 15 października 2000 r.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję