Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 listopada. W Podkarpackim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli - Oddział Przemyśl odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli religii na temat Przezwyciężony dramat śmierci. Zajęcia prowadził ks. Jan Częczek, nauczyciel doradca w Ośrodku.

30 listopada. W bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku odbyła się instalacja kanoników nowo powstałej Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, a homilię wygłosił ks. Stanisław Haręzga, prepozyt Kapituły. W obrzędzie uczestniczyli bp Bolesław Taborski, rodak przeworski, oraz przedstawiciele Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej (ks. prał. Józef Bar i ks. prał. Wacław Partyka) oraz Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej (ks. prał Jan Twardy i ks. prał. Marek Kowalik). Oprawę muzyczną prowadził parafialny Chór „Echo” pod batutą Andrzeja Olchawy. Przeworska Kapituła Kolegiacka została powołana do życia 19 marca 2003 r., a jej statutowym zadaniem jest promocja Biblii wśród wiernych archidiecezji przemyskiej. Oto skład Przeworskiej Kapituły Kolegiackiej: ks. Stanisław Haręzga - przewodniczący, ks. Stanisław Szałankiewicz - miejscowy proboszcz i kustosz. Kanonicy gremialni: ks. Aleksander Burdzy, ks. Franciszek Kida, ks. Czesław Lech, ks. Teodor Marut, ks. Stanisław Ożóg, ks. Zenon Ruchlewicz, ks. Adam Rejman, ks. Zbigniew Ryżowicz, ks. Marian Wrona. Kanonicy honorowi: ks. Adam Drewniak, ks. Eugeniusz Dryniak, ks. Henryk Hazik, ks. Stanisław Janusz, ks. Józef Kiełbowicz, ks. Stefan Kołodziej, ks. Jerzy Lic, ks. Anatol Standyło, ks. Edward Śnieżek, ks. Stanisław Tomaszek, ks. Kazimierz Wójcikowski, ks. Zdzisław Daraż - misjonarz w Kamerunie.

2 grudnia. W Łańcucie (Fara) miało miejsce spotkanie duszpasterzy miasta, sióstr zakonnych i katechetów, dotyczące organizacji Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Łańcucie z okazji Niedzieli Palmowej (2-4 kwietnia 2004 r.). Posiedzeniu przewodniczył abp Józef Michalik, który zwrócił uwagę na wielką wartość i wagę „dni z młodzieżą”. Duchowe i techniczne przygotowania do Spotkania koncentrować się będą wokół pięciu kościołów stacyjnych: pw. św. Stanisława Biskupa (Fara) - odpowiedzialny ks. Jacek Książek, pw. Chrystusa Króla - odpowiedzialny ks. Andrzej Wolanin, pw. św. Józefa - odpowiedzialny ks. Piotr Krzysik, pw. Matki Bożej Pocieszenia (Krzemienica) - odpowiedzialny ks. Mirosław Mateja i pw. św. Małgorzaty (Wysoka) - odpowiedzialni ks. Tomasz Walczak i ks. Tomasz Gościński. Przyszłoroczne Spotkanie Młodych przebiegać będzie pod hasłem O nową wyobraźnię miłosierdzia.

3 grudnia. W auli Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu odbył się koncert ewangelizacyjny, w którym wystąpił Przemyski Chór „Gospel”, a grupa młodzieży z Jarosławia przedstawiła interesującą pantomimę. Wieczór ewangelizacyjny związany był z promocją Dobrej Nowiny prowadzoną przez Justynę Gorzny i Justynę Płońską, przedstawicielki fundacji „Book of Hope” ze Stanów Zjednoczonych. Koncert został zorganizowany przez Duszpasterstwo Akademickie i Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

2 grudnia. Ukazał się nowy numer Pisma Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu Communitas, zawierający wiele refleksji na temat parafii.

3 grudnia. Zainteresowani alumni wzięli udział w zorganizowanym przez Duszpasterstwo Akademickie „Nikodem” Koncercie Ewangelizacyjnym Przemyskiego Chóru „Gospel”. Występ odbył się w auli Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu i połączony był z promocją Pisma Świętego.

4 grudnia. Koncelebrowanej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. Zbigniew Łuc - proboszcz parafii Łukowe, wcześniej wieloletni misjonarz na Ukrainie. Wspólną modlitwą i ofiarą pieniężną złożoną podczas Eucharystii wspólnota seminaryjna włączyła się w obchody Dnia Modlitw za Kościół katolicki na Wschodzie.

4 grudnia. Staraniem alumnów V roku w auli Instytutu Teologicznego odbyło się spotkanie z racji św. Mikołaja. Alumni zaprezentowali przedstawienie pt. Darmo dawajcie, a następnie mikołajowymi podarunkami obdarowani zostali księża przełożeni, profesorowie, siostry zakonne, osoby świeckie pracujące w Seminarium oraz alumni.
Przez cały tydzień alumni działający w grupach charytatywnych włączali się czynnie do organizowania mikołajowych spotkań dla mieszkańców Domów Dziecka, Domów Pomocy Społecznej, pacjentów szpitala oraz różnych osób prywatnych korzystających z pomocy seminaryjnej.

6 grudnia. W Sesji Misjologicznej zorganizowanej na Jasnej Górze przez Papieską Unię Misyjną pt.: Jan Paweł II - misjonarz świata, udział wzięli alumni roku I: Łukasz Haduch i Seweryn Wagner.

7 grudnia. Alumni II, IV, V i VI roku odwiedzili około 90 parafii archidiecezji przemyskiej, by podziękować wiernym za pomoc duchową i materialną okazywaną Seminarium przemyskiemu. Podczas spotkania z wiernymi odczytali m.in. słowo rektora Seminarium ks. Mariana Rojka. Tekst podziękowania wydrukujemy w kolejnym numerze Niedzieli.

7 grudnia. Alumni kursu trzeciego przeżywali dzień skupienia prowadzony przez ojca duchownego ks. Wacława Siwaka. Było to bezpośrednie przygotowanie do uroczystości przyobleczenia w szatę duchowną.

7 grudnia. Wspólnota seminaryjna zakończyła uroczystą nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Rozważania podczas nowenny na temat Kościoła Chrystusa Sługi głosił ks. Adam Wąsik.

8 grudnia. Podczas uroczystej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej bp Adam Szal dokonał aktu obłóczyn 22 alumnów roku III. W uroczystości uczestniczyli obok alumnów księża przełożeni i niektórzy duszpasterze alumnów przyjmujących szatę duchowną. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Marian Wolicki - solenizant dnia.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję