Reklama

Rodzina

Miesiąc programu "Rodzina 500 plus" - 2 mln wniosków

Przez niespełna miesiąc funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" polskie rodziny złożyły już ponad 2 mln wniosków o świadczenie wychowawcze, w tym ponad 1,5 mln w gminach i prawie 500 tys. online - wynika z informacji przedstawionej w czwartek przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

[ TEMATY ]

rodzina

KPRM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem minister minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, dzięki wdrożeniu programu "Rodzina 500 plus", polskie rodziny zostały wreszcie docenione, a wsparcie w postaci świadczenia wychowawczego "to nie tylko pomoc materialna, to szansa na lepszą przyszłość dla najmłodszych".

- Wierzę, że „Rodzina 500 plus” zacznie spełniać swój kolejny cel, czyli zachęci rodziców do posiadania większej liczby dzieci. Analizy demograficzne pokazują, że do 2050 r. ma być nas o 1,7 mln więcej niż zakładano przed uruchomieniem programu – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wnioski złożyło już 2 mln osób. W sumie uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci.

Najwięcej wniosków złożono do tej pory na Mazowszu (ponad 194 tys.), w Wielkopolsce (ponad 156 tys.) oraz na Śląsku (ponad 151 tys.).

W Białymstoku w ciągu pierwszych dwóch tygodni od startu programu wnioski złożyło ok. 83 proc. uprawnionych, czyli 11,3 tys. mieszkańców. Ponad 2/3 uprawnionych złożyło wnioski w Łodzi (ponad 20,1 tys.) oraz w Katowicach (10 tys.).

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Reklama

Polacy złożyli ponad 472 tys. wniosków on-line: najwięcej na Mazowszu (ponad 92 tys.), na Śląsku (ponad 62,5 tys.) oraz w Wielkopolsce (ponad 45,8 tys.).

Wśród elektronicznych kanałów największą popularnością cieszy się bankowość elektroniczna - 95 proc. wniosków on-line złożono właśnie tą drogą. W programie uczestniczy już 14 banków. W sumie udział w programie zadeklarowało 21 instytucji. W najbliższych miesiącach do programu będą dołączać kolejne banki.

Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy (do 1 lipca br. włącznie), rodzina otrzyma pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia br., czyli od momentu startu programu. Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę, wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.

2016-04-28 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: umacnia się rola rodziny w życiu Polaków

[ TEMATY ]

rodzina

Polacy

Nichizhenova Elena/fotolia.com

Mimo przemian społeczno-ekonomicznych rola rodziny w życiu Polaków nie maleje, ale się umacnia – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Z opracowania pt. "Preferowane i realizowane modele życia rodzinnego" wynika też, że poszerza się rozumienie słowa „rodzina”. Systematycznie przybywa opinii, że rodzinę stanowią osoby pozostające w związku nieformalnym i wspólnie wychowujące dzieci z tego związku.

Również częściej za rodzinę uważany jest model patchworkowy, w którym osoby aktualnie pozostające ze sobą w związku nieformalnym wspólnie wychowują dzieci z poprzednich związków.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję